استرداد وجه بلیط هواپیما و قطار بدون جریمه لغو در پی شیوع گسترده کرونا در ایران

سعیده خلیلی‌صفا
پنجشنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۳۰
استرداد وجه بلیط هواپیما و قطار بدون جریمه لغو در پی شیوع گسترده کرونا در ایران

به‌دنبال شیوع ویروس کرونا در ایران، به دستور وزیر راه بلیط‌های قطار و هواپیما بدون جریمه لغو مسترد می‌شوند.

به‌دنبال دستور وزیر راه مبنی بر استرداد بلیط‌های هواپیما و قطار بدون کسر جریمه لغو، معاون مسافری راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران دراین‌باره چنین گفت:

مطابق قرارداد برای استرداد بلیط‌های قطارهای مسافری اگر تا ۲۴ ساعت قبل از حرکت قطار باشد، ۱۰ درصد به‌عنوان هزینه و کارمزد آژانس‌ها کسر می‌شود و ۹۰ درصد به مسافر برمی‌گردد و این طبق روال همیشگی است. اما پس از شیوع بیماری کرونا و با توجه به دستورالعمل وزیر راه و شهرسازی ما دستورالعمل طرح استرداد بلیط قطارهای مسافری را اعمال کردیم.

حسن موسوی در ادامه توضیح داد که:

مسافرانی که قصد تغییر تاریخ سفر خود را دارند می‌توانند تا حداقل ۷۲ ساعت پیش از تاریخ حرکت قطار خود با شماره تلفن ۵۱۴۹-۰۲۱ که سامانه صدای مسافر راه‌آهن است تماس بگیرند و بابت تهیه بلیط جایگزین و هماهنگی اقدام کنند.

معاون مسافری راه‌آهن ادامه داد:

مسافرانی که پیش از تاریخ سوم اسفند ماه بلیط قطار خریداری کرده‌اند و قصد کنسل کردن آن را دارند می‌توانند از هفتم اسفند ماه تا ۲۹ اسفند ماه و حداکثر تا ساعت ۱۲ روز پیش از تاریخ حرکت قطار به مراکز مجاز فروش بلیط مراجعه کنند و نسبت به استرداد بهای بلیط خود بدون کسب جریمه کنسلی اقدام کنند.

موسوی اضافه کرد:

مسافرانی که پیش از سوم اسفند ماه بلیط قطار خریداری کرده‌اند و در ۴ روز گذشته یعنی از سوم اسفند ماه تا ۶ اسفند ماه بلیط خود را پس داده‌اند، ۱۰ درصد جریمه کنسلی مشمول آن‌ها شده است و ۹۰ درصد هزینه بلیط خود را دریافت کرده‌اند که این افراد هم می‌توانند از ۱۶ فروردین ماه سال ۹۹ تا ۱۶ اردیبهشت ماه ۹۹ با مراجعه به آژانس‌ها و مراکز استرداد کننده بلیط آن ۱۰ درصد هزینه کنسلی کسر شده را هم دریافت کنند.

معاون مسافری راه‌آهن تاکید کرد که بلیط قطارهایی که از تاریخ سوم اسفند به بعد خریداری شده است مشمول این بخشنامه استرداد نیست و شرایط استرداد آن طبق شرایط قبلی و مشمول درصدی کسر خواهد بود. همچنین طبق گفته این مقام مسئول هیچ یک از قطارهای نوروزی به‌دلیل کنسلی بلیط حذف نشده و پیش‌فروش بلیط قطارهای نوروزی در ظرفیت‌های خالی کماکان انجام می‌شود. در ضمن کلیه قطارهای مسافری هم در مبدأ و هم در مقصد برای پیشگیری از شیوع بیماری ضدعفونی می‌شوند.

مطالب مرتبط:

    دیدگاه