خبر خوش ریچارد برانسون برای علاقه‌مندان به فضا: ۲۷۰ سفر فضایی در سال ۲۰۲۳

صدیقه شجاعی
شنبه، ۲۳ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۰
خبر خوش ریچارد برانسون برای علاقه‌مندان به فضا: ۲۷۰ سفر فضایی در سال ۲۰۲۳

ریچارد برانسون، رئیس ویرجین گلکتیک اعلام کرده است که این شرکت قصد دارد، سفرهای فضایی را با ۱۶ پرواز در سال ۲۰۲۰ آغاز کند و تا سال ۲۰۲۳ تعداد آن‌ها را به ۲۷۰ مورد برساند.

شروع به بستن چمدان خود کنید؛ چراکه اگر ریچارد برانسون به همین منوال ادامه دهد، شما می‌توانید طی ۴ سال آینده، به فضا سفر کنید. فقط باید هزینه‌ی چنین سفری را داشته باشید. او که ریاست ویرجین گلکتیک را برعهده دارد، اخیرا ایده‌ی بزرگ بعدی خود را برای سال ۲۰۲۳ مطرح کرده است که شامل فرستادن مردم به فضا در هر ۳۲ ساعت با هزینه‌ای بالغ بر ۲۵۰ هزار دلار می‌شود. هرچند جف بزوس از بلو ویرجین، در حال فروش بلیط سفر فضایی شرکت خود به مبلغی کمتر از ۵۰ هزار دلار است.

سفر به فضا

در سفر فضایی شرکت ویرجین گلکتیک، ۶ مسافر در پروازی ۹۰ دقیقه‌ای به ارتفاع حدود ۱۰۰ کیلومتری بالاتر از زمین سفر می‌کنند. آن‌ها چند دقیقه‌ای حس بی‌وزنی را تجربه خواهند کرد و می‌توانند در این فرصت، از آن بالا نگاهی به زمین بیندازند. این شرکت، سال‌ها در حال آزمایش روی این پرواز بوده است تا اینکه در سال ۲۰۱۸ برای اولین بار با موفقیت وارد فضا شد و در فوریه سال جاری نیز توانست این تجربه‌ی موفق را دوباره تکرار کند.

در سند ارسالی شرکت ویرجین گلکتیک به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، این شرکت قصد دارد سفرهای فضایی را با ۱۶ پرواز در سال ۲۰۲۰ آغاز کند و تعداد آن‌ها را تا سال ۲۰۲۳ به ۲۷۰ مورد برساند. این شرکت تا آن زمان، پنج ناوگان موردانتظارش را در اختیار خواهد داشت و می‌تواند در هر ۳۲ ساعت، یک پرواز انجام دهد و به این ترتیب، سالانه بیش از ۱۵۰۰ فرد خوش‌شانس، یک سفر بسیار لوکس به فضا را تجربه خواهند کرد. شرکت ویرجین گلکتیک در ماه آگوست از فضای داخلی «سالن دروازه‌ی ورود به فضا» (Gateway to Space lounge) در پایگاه فضایی جدید خود در لاس کروسس، نیومکزیکو رونمایی کرد که بسیار زیبا و رویایی به نظر می‌رسد.

جیم کلش، یک روزنامه‌نگار ماجراجو است که حدود ۱۰ سال قبل در سال ۲۰۱۰، بلیط شماره‌ی ۶۱۰ را خرید. او می‌گوید:

با اینکه بی‌وزنی برایم مهم است، اما واقعاً می‌خواهم تمام توجه خود را روی مناظر اطراف معطوف کنم، ریلکس باشم و از سفر لذت ببرم. می‌دانم که این تجربه، زندگی‌ام را تغییر خواهد داد.

سفر به فضا

با اینکه شرکت ویرجین گلکتیک، هویت فضانوردان آینده‌ی خود را فاش نکرده است، اما همه‌ی گردشگران فضایی یک وجه مشترک دارند و آن هم سفر به فضا است. این گردشگران در گروه‌های مختلف سنی ۱۰ تا ۹۰ساله هستند، به زبان‌های گوناگون صحبت می‌کنند و سوابق شغلی و شخصی متنوعی دارند. گردشگری فضایی، رویایی دور از دسترس نیست و شاید به همین زودی شاهد سفر تفریحی انسان‌ها به فضا باشیم. جالب است بدانید که اولین هتل فضایی در سال ۲۰۲۵ افتتاح خواهد شد. بنیاد گیت‌وی (Gateway Foundation) قصد دارد اولین پروژه‌ی تجاری فضا را با ساخت «ایستگاه فضایی چرخان فون براون» (Von Braun Rotating Space Station) رقم بزند. تصور کنید که بتوانید از اتاق هتل‌تان، به تماشای زمین بنشینید! این ایستگاه فضایی به یک چرخ‌وفلک بزرگ شبیه است که گرداگرد حلقه‌ی بیرونی آن ماژول‌های سکونتی قرار دارد. تیم آلاتوره، معمار ارشد طراح در این پروژه می‌گوید:

روزی می‌رسد که سفر به فضا مثل مسافرت با کشتی کروز یا رفتن به دیزنی ورلد، به یکی دیگر از گزینه‌های مردم برای تعطیلات تبدیل می‌شود.

گذر زمان نشان خواهد داد که این ادعا تا چه حد صحت دارد.

منبع thepointsguy

دیدگاه