دیدنی های آبادان ؛ شهر نفتی خوزستان

شیدا خرمشاهی
دوشنبه، ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۰۵
دیدنی های آبادان ؛ شهر نفتی خوزستان

آبادان با برخورداری از مناطق طبیعی و گردشگری فراوان، بازارهای شلوغ و پررفت و آمد و همین طور نخلستان‌های بسیار، هرساله میزبان گردشگران و مسافران داخلی و خارجی بسیاری است.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۷/۰۲/۰۲ منتشر شده و در تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۲۹ به‌روزرسانی شده است.

آبادان یکی از شهرهای بندری جنوب کشور و شهر نفتی ایران زمین در استان خوزستان است و بعد از اهواز مهم‌ترین شهر این استان به شمار می‌آید. این شهر زیبا با برخورداری از مناطق طبیعی و گردشگری فراوان، بازارهای شلوغ و پررفت و آمد و همین طور نخلستان‌های بسیار، هرساله میزبان گردشگران و مسافران داخلی و خارجی بسیاری است. در این مطلب، با ما همراه باشید تا جاهای دیدنی آبادان زیبا را به شما معرفی کنیم.

سینما شیرین

ترافیک خودروها در مقابل سینما شیرین

عکس‌ از وب‌سایت این تودی

سینمای هشتاد ساله شیرین یکی از چندین سینماهای آبادان قبل از انقلاب اسلامی است که در سال ۱۳۱۰ هجری شمسی در دوره پهلوی اول با ظرفیت بیش از هفتصد نفر توسط بخش خصوصی و یکی از تاجرین کشور هندوستان بنا شد. پس از جنگ جهانی دوم، دو طبقه دیگر به ساختمان این سینما افزوده شد و این سینما لقب بزرگترین سینمای ایران را از آن خود کرد. در حال حاضر این سینما در فهرست ملی ایران به ثبت رسیده است.

مسجد رنگونی ها

مسجد رنگونی‌ها در سال ۱۳۰۰ هجری شمسی در کنار اروندرود، در نزدیکی مرز کشور عراق با تقاضای عده‌ای از مسلمانان سنی مذهب شبه قاره هند که عمدتا از مهاجران رنگون، پایتخت میانمار بودند، احداث شد. این مسجد به سبک معماری شبه قاره هند ساخته شده و دارای گچبری‌هایی زیبا و برجسته، آرایه‌های سیمانی و منحصربه‌فرد، شبستان و حیاط اصلی است.

 • آدرس: آبادان، ابتدای خیابان پزشک، روبه‌روی انبار پخش داروی شرکت نفت (مشاهده در نقشه)

آرامگاه ارمنی‌های ساکن در آبادان

صلیب نصب شده بر سنگ قبر در آرامگاه ارامنه ساکن در آبادان

عکس‌ از وب‌سایت سفرزون

آرامگاه ارامنه ساکن در آبادان، در واقع قبرستانی در منطقه شطیط در جنوب‌شرقی این شهر است که بالاتر از اروند کنار واقع شده است. این قبرستان نزدیک به ۱۵۰۰ متر مربع مساحت دارد و حدودا سیصد و بیست مقبره در آن وجود دارد که یادمان رفتگان را به‌جای سنگ، روی قالب‌های سیمانی و عموما به خط و زبان ارمنی نوشته‌اند.

 • آدرس: آبادان، جنب تانک فارم چسبیده به بلوار شهید علی عیسی‌زاده

پل کابلی امام رضا آبادان

پل کابلی آبادان با فلز آبی رنگ روی رودخانه

عکس‌ از وب‌سایت شهرداری آبادان

پل کابلی امام رضا آبادان که در محله کوی فرهنگیان در آبادان واقع شده است، به‌عنوان اولین پل کابلی واقع در خشکی در جهان نیز شناخته می‌شود. اگر به آبادان سفر کردید، حتما از این پل کابلی دیدن کنید. 

بازار مرکزی آبادان

 آبنمای مقابل بازار مرکزی آبادان

عکس‌ از وب‌سایت سفرزون

بازار مرکزی آبادان روبه‌روی بازار ماهی فروش‌ها نزدیک به آب در دو طبقه جای گرفته است. در این بازار می‌توانید هر چیزی که می‌خواهید، از لوازم‌خانگی گرفته تا کیف، کفش و لباس را پیدا کنید. جالب است بدانید که این بازار بسیار قیمت‌های مناسبی دارد و برخی اوقات در آن می‌توان اجناس را با قیمتی بسیار ارزان‌تر و با جنس عالی پیدا کرد.

 • آدرس: آبادان انتهای خیابان دبستان، رو‌به‌روی بازار ماهی فروش‌ها (مشاهده در نقشه)

سینما نفت

معماری سینما نفت با دیوارهای قهوه ای

عکس‌ از وب‌سایت این تودی

سینما نفت از جمله بناهای فرهنگی تاریخی آبادان است که طراحی کلی آن نمایانگر هیبت یک شیر نشسته است و از قدیم آن را به نگهبان این شهر معروف کرده است. ساخت ساختمان این سینما پیش از جنگ جهانی دوم آغاز و سپس در سال ۱۳۲۳ هجری شمسی با نام سینما تاج شروع به کار کرد.  

موزه آبادان

موزه آبادان با معماری الگو گرفته از آرامگاه دانیال شوش

عکس‌ از وب‌سایت این تودی

موزه آبادان با الهام از معماری سنتی ایرانی در سال ۱۳۲۸ ساخته شده است و گنبدی شبیه گنبد آرامگاه دانیال نبی در شهر شوش دارد. این موزه دارای مجموعه‌ای از آثار ما قبل تاریخ و آثاری از دوره‌های متاخر تا دوره قاجاریه است و نیز آثاری از هنرمندان کارگاه‌های هنری سنتی گوشه‌هایی از تاریخ آبادان را در معرض عموم به نمایش گذاشته است.

 • آدرس: آبادان، محله بوآرده شمالی، ضلع جنوب غربی دانشکده نفت (دانشکده مهندسی نفت شهید تندگویان)، تقاطع بلوار معلم و خیابان ۱۵ احمدآباد (مشاهده در نقشه)

آرامگاه سید عباس

گنبد طلایی آرامگاه سید عباس آبادان

عکس‌ از وب‌سایت سفرزون

آرامگاه سید عباس آبادان هر روزه به‌ویژه در جشن‌ها، اعیاد و مناسبت‌های خاص پذیرای زائرین بسیاری از شهرهای دور و نزدیک است. بر طبق گفته کارشناسان و مردم «سید عباس» یکی از سادات محترم و صاحب کرامت آبادان بوده که در سال ۱۲۹۸ هجری شمسی در این شهر وفات یافته است.

روستای شلحه امام حسن عسکری

جاده از میان نخلستان های روستای شلحه امام حسن عسگری

عکس‌ از وب‌سایت ایلیا گشت

روستای شلحه امام حسن عسکری در پنج کیلومتری آبادان در جاده خسروآباد قرار دارد و یکی از بکرترین جاهای دیدنی آبادان به شمار می‌رود. اگر به آبادان سفر کردید و از شلوغی شهر و بازدید از بناهای تاریخی خسته شدید، حتما سری به این روستای زیبا بزنید.

مقام خضر نبی

گنبد سفید و محوطه مقام خضر نبی

عکس‌ از وب‌سایت سفرزون

مقام خضر نبی، بقعه‌ای با گنبدی سفید و سبز است که در هفت کیلومتری شرق آبادان در میان رودخانه بهمنشیر و اروند جای گرفته است. این زیارتگاه که از قبول عام و خاص برخوردار است، در کناری روستای طرة الحضر قرار دارد. این آرامگاه که در سال ۹۲۰ هجری قمری بنا شده، به قدمگاه حضرت خضر نبی یا مقام خضر نبی معروف است.

موزه تنوع زیستی 

گرگ و قوچ تاکسیدرمی شده در موزه تنوع زیستی آبادان

عکس‌ از وب‌سایت سفرزون

موزه تنوع زیستی آبادان در فاصله ده کیلومتری جاده قفاص جای گرفته است. این موزه از مجموعه‌ای بیش از ۱۵۲ کبوتر، ۲۱ خزنده و دو زیست، ۱۲ نمونه ماهیان آب شور و شیرین و همین طور انواع صدف‌های دریاهای ایران تشکیل شده است.

بازارهای آبادان

سوغات محلی و خواروبار فروشی در بازارهای آبادان

عکس‌ از وب‌سایت شهرداری آبادان

آبادان به‌دلیل همجواری با کشورهای حوزه خلیج‌فارس و داشتن صادرات و واردات کالا از طریق لنج و کشتی، دارای بازارهای متنوع و متعدد با قیمت‌های مناسب است که مردم شهرها و استان‌های دیگر را برای خرید و سیاحت راهی این شهر می‌کند. بازارهای آبادان شامل بازار کویتی‌ها، بازار امیری، بازار احمد آباد، بازار ته لنجی‌ها، بازار مرکزی و بازار درجه یک ماهی‌فروشان می‌شود. 

کلیسای سورت گاراپت

کلیسای سورت گاراپت از بناهای مسیحیت با گنبد مخروطی

عکس‌ از وب‌سایت seeiran

کلیسای سورت گاراپت در سال ۱۳۱۹ هجری شمسی بنا شده است. این کلیسا در دوران جنگ آسیب‌های فراوانی دید ولی بعدها توسط ستاد بازسازی مناطق جنگی مرمت شد. اکنون به‌دلیل کم بودن مسیحیان آبادان، دیگر مراسمی در این کلیسا برگزار نمی‌شود، اما به‌دلیل مجاور بودن با مدرسه ادب آبادان، این کلیسا همچنان پابرجا است.

 • آدرس: آبادان، ابتدای خیابان زند، جنب مسجد بهبهانی‌ها

موزه هنرهای معاصر آبادان

تجمع ابازدیدکنندگان در مقابل موزه هنرهای معاصر آبادان

عکس‌ از وب‌سایت seeiran

موزه هنرهای معاصر آبادان، توسط ستاد بازسازی آبادان طراحی و ساخته شده است. شهرداری آبادان در سال ۱۳۸۲ هجری شمسی این موزه را در اختیار اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان قرار داد. موزه هنرهای معاصر آبادان دارای ۱۳۷۵ متر زیر بنا، سه گالری، یک آمفی‌تئاتر و یک مرکز فروش کتاب‌های تخصصی است.

عکس‌کاور از وب‌سایت ایلیاگشت

مطالب مرتبط:

  منبع seeiran
  برچسب‌ها دیدنی ها

  دیدگاه