حقایق جالب در مورد کولوسئوم

سودا سلیمی
جمعه، ۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۰۰
حقایق جالب در مورد کولوسئوم

امروزه کولوسئوم یکی از جاذبه‌های گردشگری معروف ایتالیا است که در گذشته رومیان باستان برای تحقق مقاصد وحشیانه‌ی خود آن را ساخته بودند.

مقاله‌ مرتبط:

کولوسئوم روم باستان یکی از آثار تاریخی است که شاهکار معماری و مهندسی محسوب می‌شود. در ادامه تعدادی از ویژگی‌های متمایز و عجیب این بنای عظیم را خواهید خواند. کولوسئوم سمبل پایتخت و قدرت ایتالیا در دوران باستان بوده و امروزه یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم این منطقه است.

۱. کولوسئوم در واقع طرح یک معمار مستقل بوده است. در قرون وسطی گفته می‌شده که این اثر متعلق به شاعر معروف روم، ویرجیل (Virgil) بوده است، ولی طبق مطالعاتی که بعدها انجام شد مشخص شد که این شاعر قبل از ساخت این بنا فوت کرده بود.

۲. دستور ساخت این بنا توسط امپراتور وسپاسیان (Vespasian) که بنیان‌گذار سلسله‌ی فلاویان (Flavian dynasty) بوده، داده شده است.

۳. کولوسئوم بنایی بیضوی است که ۱۸۹ متر طول، ۱۵۶ متر عرض، ۲۴ هزار مترمربع مساحت و ۴۸ متر ارتفاع دارد.

۴. کولوسئوم ۸۰ ورودی دارد که می‌تواند بیش از پنجاه هزار تماشاچی را در خود جای دهد.

۵. تخمین زده شده است که در دورانی که مسابقات بین انسان‌ها با هم و با حیوانات در این محل برگزار می‌شده، بیش از ۵۰۰۰۰۰ نفر انسان و میلیون‌ها حیوان، جان خود را از دست داده‌اند.

۶. در استادیوم ۳۶ دروازه وجود دارد که به وسیله‌ی آن‌ها، جلوه‌های ویژه‌ای را به نمایش گذاشته و تماشاچی‌ها و شرکت کننده‌ها را غافلگیر می‌کردند.

کولوسئوم

۷. تمام رومی‌ها می‌توانستند به‌صورت رایگان این مسابقات را تماشا کنند و در طول مدت مسابقات از تماشاچی‌ها پذیرایی می‌شد.

۸. فستیوال‌هایی هم علاوه بر مسابقات در این محل برگزار می‌شد که گاهی صد روز طول می‌کشید.

۹. رومی‌های قدیم، گاهی داخل کولوسئوم را با آب پر می‌کردند و برای تفریح بیشتر مسابقات  نبرد روی کشتی را در مقیاس کوچک‌تر در کولوسئوم برگزار می‌کردند.

۱۰. ساخت این بنا ۱۰ سال طول کشید. شروع ساخت در ۷۰ سال بعد میلاد مسیح و اتمام آن ۸۰ سال بعد میلاد مسیح بوده است. برای این کار از ۶۰۰۰۰ کارگر یهودی استفاده شد.

۱۱. از بعضی از قسمت‌های کولوسئوم برای ساخت  کلیسای سنت پیتر و بناهای یادبود دیگر استفاده شد.

۱۲. شرایط جوی و محیطی زیادی سبب خرابی این بنا به مرور زمان شد، ولی خسارت اصلی را دو زلزله‌ی شدید در سال‌های ۸۴۷ و ۱۲۳۱ سال بعد از میلاد مسیح به این بنا وارد آوردند.

۱۳. اسم اصلی کولوسئوم آمفی تئاتر فالاویان بوده است.

۱۴. ساخت بناها و یادبودهای زیبا و عظیم در زمان باستان سه علت اصلی داشت؛ هدیه برای امپراتور، افزودن انواع مختلف سرگرمی و نشان دادن قدرت مهندسی و معماری رومی‌ها به مردم جهان.

۱۵. کولوسئوم استفاده‌های زیادی به جز نبرد گلادیاتورها داشت، مانند تماشای شکار حیوانات، تئاترهایی که مضمون درام داشتند، مسابقات آبی و مراسم تفریحی دیگر.

کولوسئوم

۱۶. در طول مسابقات وحشیانه‌ای که تیتوس (Titus) در این استادیوم برگزار کرد، بیش از ۹۰۰۰ حیوان کشته شدند.

۱۷. در دوران امپراتور تاراج (Emperor Taraj) که دستور داده بود به مناسبت پیروزی‌ها، جنگ مسابقاتی در کولوسئوم برگزار شود، ۱۱۰۰۰ حیوان و ۱۰۰۰۰ گلادیاتور در طول ۱۲۳ روز مسابقه کشته شدند.

۱۸. آخرین مسابقه‌ی گلادیاتورها در سال ۴۵۳ میلادی و آخرین کشتار حیوانات در سال ۵۳۲ میلادی در کولوسئوم رخ داد که علت تعطیلی این مراسم هزینه‌های سنگین نگهداری حیوانات و همین‌طور گلادیاتورها بود.

۱۹. بیش از صد هزار متر مربع سنگ تراورتن در نمای کولوسئوم استفاده شده است که نه با ملات بلکه با پرچ‌های فلزی به دیوار متصل شده‌اند.

۲۰. کولوسئوم نزدیک به مجسمه‌ی غول‌آسای کلسئوس (Colossus) ساخته شده و نام امروزی این بنا هم از این مجسمه گرفته شده است.

۲۱. مدارک تاریخی نشان می‌دهد برای حمل سنگ‌های مرمر به محل استادیوم از نیروی ۲۰۰ بوقلمون استفاده شده است.

۲۲. مساحت سنگ‌های مرمر حدود ۱۰۰۰۰۰ متر مربع است.

۲۳. معروف‌ترین جاذبه‌ی گردشگری ایتالیا این بنا است که سالانه میلیون‌ها نفر از آن بازدید می‌کنند.

۲۴. برخلاف علت ساخت وحشیانه‌ی این بنا، در قرون بعدی مسیحیان از این محل برای عبادت استفاده می‌کردند. در سال ۱۸۷۰ میلادی، صلیبی بزرگ از این محل برداشته شد، ولی بعدا توسط موسولینی در سال ۱۹۲۶ دوباره به جای خود برگردانده شد.

۲۵. گلادیاتورها اکثرا افراد مهاجری بودند که از حقوق شهروندی برخوردار نبودند، در واقع برده بودند. رومی‌ها هم به آن‌ها دروغ گفته و بعد از پیروزی از آن‌ها قدردانی می‌کردند.

۲۶. در بین حیوان‌هایی که در این مجموعه کشته شدند، می‌توان به انواع شیر، ببر و پلنگ اشاره کرد. بعضی معتقد هستند گونه‌هایی از این حیوانات در خاورمیانه و آفریقا وجود داشته که تمام آن‌ها شکار شده و در این استادیوم کشته شده‌اند و نسل آن‌ها منقرض شده‌اند.

۲۷. بعد از یک سری مسابقات که در طی آن ۹۰۰۰ حیوان کشته شدند، اسب آبی به کل از حاشیه‌ی رودخانه‌ی نیل ناپدید شد.

۲۸. به محلی که زیر کولوسئوم قرار دارد، هیپوژئوم (به معنی زیرزمین) گفته می‌شود که دو طبقه داشته و ۳۲ قفس بزرگ حیوانات در آن وجود دارد که به محل اصلی برگزاری مسابقات راه دارد.

منبع aroundrometours

دیدگاه