موزه نظامی کاخ سعدآباد، میزبان هلیکوپتر غنیمتی عراقی

موزه نظامی کاخ سعدآباد، میزبان هلیکوپتر غنیمتی عراقی

علیرضا کیخا
| یکشنبه, ۱ اسفند ۹۵ ساعت ۲۳:۳۰

هلیکوپتر Mil-24 عراقی یکی از جاذبه‌های موزه نظامی کاخ سعد‌آباد است. با کجارو همراه باشید تا با تاریخچه این هلیکوپتر بیشتر آشنا شویم.

مقاله مرتبط:

کاخ موزه سعدآباد بخش‌های مختلفی دارد که هر کدام جاذبه‌های خاص خود را دارند. یکی از موزه‌های کاخ سعد‌آباد، موزه نظامی آن است. در این موزه ادوات و سلاح‌های نظامی مختلفی از دوران مختلف مثل دوره قاجار، پهلوی و دوره جنگ تحمیلی به نمایش در آمده است. اما یکی از جذاب‌ترین ادوات به نمایش در آمده در موزه نظامی، هلیکوپتر Mil-24 عراقی است که در دوران جنگ تحمیلی به غنیمت گرفته شده است. با کجارو همراه باشید تا با هم نگاهی به این هلیکوپتر بیندازیم.

میل ۲۴ - کاخ سعدآباد

اما شاید پربازدیدترین بخش موزه نظامی را بتوان بخشی دانست که در ورودی آن قرار دارد. در این قسمت یک هلیکوپتر بسیار بزرگ غول‌پیکر است. Mil-24 یکی از بزرگ‌ترین هلیکوپترهای نظامی دنیا است.

میل ۲۴ - کاخ سعدآباد

هلیکوپتر Mil-24 یک هلیکوپتر تهاجمی است که در جنگ ایران و عراق به صورت گسترده توسط رژیم بعث عراق بر علیه رزمندگان کشورمان مورد استفاده قرار گرفت. 

میل ۲۴ - کاخ سعدآباد

هلیکوپتری که در کاخ سعدآباد به نمایش در آمده است، در خرداد ماه سال ۱۳۶۱ و در عملیات بیت‌المقدس به غنیمت گرفته شده است. 

میل ۲۴ - کاخ سعدآباد

این هلیکوپتر روسی پس از یک فرود اضطراری در خط مقدم و بین نیروهای خودی و دشمن، به سختی (در هوای طوفانی که باعث کاهش دید دشمن به نیروهای ایرانی شده بود) توسط رزمندگان کشورمان به پشت خط مقدم نیروهای خودی انتقال داده شد.

میل ۲۴ - کاخ سعدآباد

گفته می‌شود این هلیکوپتر پس از انتقال به داخل خاک کشور عزیزمان مورد بررسی قرار گرفت تا در صورت امکان اورهال شده و مورد استفاده قرار گیرد، اما به دلیل آسیب‌های جدی که به آن وارد شده بود، این کار با موفقیت انجام نشده است.

میل ۲۴ - کاخ سعدآباد

بنابراین، Mil-24 غنیمت گرفته شده، برای همیشه در موزه سعدآباد تهران زمین‌گیر شد و دیگر رنگ پرواز و آسمان را به خود ندید. چندین سال است که هرکس که به موزه سعدآباد سری می‌زند، نگاهی هم به این هلیکوپتر زیبا می‌اندازد و بسیاری از آن یا با آن عکس یادگاری می‌گیرند!

آیا شما قبلا این هلیکوپتر را از نزدیک دیده‌اید؟ تجربه خود را با کجارو و خوانندگان ما در میان بگذارید.

منبع کجارو
برچسب‌ها موزه تهرانگردی

دیدگاه  

    تبلیغات