دفاتر خدمات اخذ ویزا چگونه فعالیت می‌کنند؟

سعیده خلیلی‌صفا
دوشنبه، ۱۷ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۰۰
دفاتر خدمات اخذ ویزا چگونه فعالیت می‌کنند؟

تهیه ویزا یکی از مقدمه‌های ضروری پیش از سفر به خارج است و به دلایل مختلف ممکن است انجام آن برای متقاضیان دشوار باشد؛ ولی آیا راهی برای سهولت این کار وجود دارد؟

روزانه عده بسیاری برای اهداف مختلف مانند گردش، تجارت، تحصیل و ... قصد سفر به اقصی نقاط جهان را دارند و به همین منظور پیش از سفر باید برای دریافت ویزا اقدام کنند. البته این فرآیند دارای مراحل مختلفی مانند جمع‌آوری مدارک، تعیین وقت سفارت و مراجعه برای مصاحبه است و ممکن است به دلیل ناآشنایی متقاضیان، ذیق وقت برای دریافت ویزا، ترافیک کاری سفارتخانه‌ها به دلیل بالابودن حجم تقاضا و ... دشوار و زمان‌بر به نظر برسد.

در این میان، شرکت‌هایی با نام مراکز خدمات ویزا موسوم به Visa Application Center به تازگی در این زمینه برای تسهیل روند دریافت ویزا و کاهش حجم مراجعه مستقیم به سفارتخانه‌ها آغاز به فعالیت کرده‌اند. زمینه فعالیت این مراکز محدود به ویزاهای تحصیلی، کار و توریستی بوده و در موارد ذیل می‌توانند پاسخگوی مراجعان باشند:

  • پاسخگویی به سوالات مراجعان به زبان رایج کشور مبدا
  • پیگیری مراحل صدور ویزا
  • دریافت و کنترل مدارک برای حصول اطمینان از کامل بودن آن‌ها پیش از ارسال به سفارت یا کنسولگری
  • انتقال مدارک و گذرنامه‌های متقاضیان به سفارتخانه‌ها یا کنسولگری‌ها و عودت آن‌ها به همراه نتیجه تقاضا پس از پایان مراحل اداری
  • تنظیم برنامه مصاحبه‌‌ها و تهیه کپی مدارک در صورت نیاز
  • فراهم نمودن امکانات لازم برای مراجعان به جهت درخواست آنلاین ویزا
  • جمع‌آوری اطلاعات بیومتریک مانند انگشت‌نگاری و عکس

البته تائید نهایی مدارک، مصاحبه و صدور ویزا توسط سفارتخانه‌ها انجام می‌شود و این مراکز صرفا به عنوان واسطه میان مراجعان و سفارتخانه‌ها عمل می‌کنند. در واقع این شرکت‌ها دارای ماهیت برون‌سپاری هستند؛ به این ترتیب که با برعهده گرفتن بخشی از فعالیت‌های داخلی کنسولگری‌ها و سفارتخانه‌ها، باعث کاهش حداکثری اتلاف زمان و هزینه و در عین حال تسریع فرآیند صدور ویزا می‌شوند.

دفاتر خدمات ویزا

شرکت‌های متعددی مانند نشنال ویزا سنتر (National Visa Center)، وی اف اس گلوبال (VFS Global) و ... از جمله مراکزی هستند که در سطح ملی و بین‌المللی فعالیت می‌کنند. در حال حاضر، از میان آن‌ها شرکت VFS در ایران فعالیت خود را آغاز کرده است و سفارتخانه برخی از کشورها مانند اتریش، فرانسه، آفریقای جنوبی، انگلستان، قبرس، نروژ، مجارستان، سوئد و هلند امور کنسولی خود را (درخواست ویزا، ارائه مدارک و ...) را به این مرکز واگذار کرده‌اند.

 

دیدگاه