آبشار مجن؛ آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران

آبشار مجن؛ آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران

عماد جعفری
| چهار شنبه, ۳۱ شهریور ۹۵ ساعت ۲۰:۰۰

آبشار مجن در نزدیکی شهری به همین نام در استان سمنان واقع شده است. پیاده روی در آب‌های خنک آبشار، به همراه دسته‌هایی از کبک که پابه‌پای گردشگران در طبیعت آبشار قدم برمی‌دارند، بر جاذبه‌های طبیعت گردی این آبشار افزوده است. با کجارو  همراه باشید.

آبشار زیبای مجن در ۳۵ کیلومتری شمال غربی شاهرود واقع‌شده است. این آبشار دیدنی و باصفا، یکی از جلوه‌های طبیعی شهر مجن است. در انتهای مجن دره‌ای زیبا با مناظری منحصربه‌فرد از کوه و دشت و رود، قرار دارد که در فصل بهار بوی عطر گل‌های وحشی و در فصل تابستان گل‌های آفتابگردان بر زیبایی آن می‌افزایند. این آبشار در زمستان نیز بسیار دیدنی است و دسته‌های پر تعداد کبک شما را تا دهانه آبشار همراهی می‌کنند.

مقالات مرتبط:

بعد از گذشتن از دره مجن وارد طبیعت کوهستانی منطقه می‌شوید و دل صخره‌ای بسیار عظیم طنین آبشار مجن را خواهید شنید. این کوه صخره‌ای جالب، آبشار را در محوطه‌ای باریک و غار مانند محصور کرده است. برای دیدن آبشار مجبورید وارد آبی سرد و زلال شوید و با حدود بیست متر پیاده‌روی در آب در فضایی زیبا و هیجان‌آور از آن لذت ببرید.

آبشار مجن

در بالای آبشار اول چندین آبشار نیز در دل صخره‌های مرموز و بکر واقع گشته‌اند که دستیابی به آنها بسیار سخت است و مکانی مناسب جهت آرامش پرندگان به حساب می‌آید. صخره‌های عمودی کنار آبشار جهت عملیات صخره‌نوردی بسیار مناسب بوده و عظمتی شگرف دارد. رود زیبای مجن، رودی فصلی به طول ۲۵ کیلومتر بوده که پس از مخلوط شدن با ریزابه‌های زیادی در مسیر شرقی حرکت کرده و به رودخانه تاش می‌پیوندد. شهر مجن به دلیل قرار گرفتن در منطقه کوهستانی، شهری بن بست است و تنها راه ارتباطی آن جاده‌ای آسفالت است که مجن را به شاهرود و بسطام ارتباط می‌دهد.

آبشار مجن

آب‌وهوای مجن، در پاییز و زمستان سرد و یخبندان همراه با بارش برف سنگین و در بهار و تابستان معتدل است. وجود آثار سفالی و قلعه‌هایی در اطراف شهر مجن و همچنین درختان کهنسال ارس که در منطقه به نام سور مشهور هستند، نشانگر قدمت تاریخی این منطقه است.

آبشار مجن

آنچه مجن را از نظر جلب گردشگر ممتاز ساخته است، سبک معماری و طبیعت زیبای آن است. در این شهر خانه‌ها گرداگرد تپه‌ای در دامنه کوه و در میان دو رودخانه پی حصار و پیش ده که از کوه‌های اطراف سرچشمه می‌گیرند، بناشده است. درمجموع طبیعت سرسبز و رودخانه‌های جاری، مجن را به باغی دلگشا در حاشیه کویر مبدل ساخته است. البته از باران‌های سیل آسا و شدید این منطقه هم نباید غافل شد.

آبشار مجن

مسیر دسترسی به آبشار مجن

در مسیر شاهرود به بسطام پس از ۱٫۸ کیلومتر راه آسفالته ی عریضی در سمت چپ ما دیده می‌شود که مسیر روستای مجن است. پس از طی ۳۱٫۵ کیلومتر در این مسیر به روستای مجن می‌رسیم. از روستا تا آبشار ۱۲٫۵ کیلومتر راه است که ۱۰ کیلومتر این مسیر خاکی است ولی جاده‌ی خاکی خیلی خوبی است و برای انواع وسایل نقلیه قابلیت تردد دارد. در انتهای این جاده‌ی خاکی به پارکینگ آبشار که در کنار آبشار واقع‌شده است می‌رسیم و پس از چند متر پیاده‌روی درون آب سرد به زیر آبشار می‌رسیم.

آبشار مجن

بهترین فصل برای بازدید از آبشار مجن

بهترین فصل سفر به آبشار مجن بهار و به‌ویژه فصل تابستان است. در این فصول آب‌وهوای دلپذیر و زیبایی آبشار از شما پذیرایی خواهند کرد اما در فصل‌های پاییز و زمستان، آبشار مجن دارای آب و هوایی سرد و گاه یخ‌بندان است.

آبشار مجن

دیدگاه  

    تبلیغات