خطر خروج از ثبت جهانی تخت جمشید به علت ساخت سیلوی ۲۴ متری در حریم آن

خطر خروج از ثبت جهانی تخت جمشید به علت ساخت سیلوی ۲۴ متری در حریم آن

تیم  کجارو
| پنجشنبه, ۲۰ خرداد ۹۵ ساعت ۱۲:۴۵

ساخت سیلوی ۲۴ متری در حریم تخت جمشید باعث شده که خطر خروج بزرگ‌ترین بنای سنگی جهان از فهرست آثار جهانی مطرح شود.

یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که تخت جمشید به عنوان بزرگترین بنای سنگی جهان بعد از آسیب‌های طبیعی با آن همواره درگیر بوده است، ساخت و سازهای خارج از ضوابط در حریم این بنای جهانی است.

هر از گاهی ساخت و سازها باعث می‌شود حریم منظری این بنا دچار مشکل شود و شرایط خطرناکی برای خروج تخت جمشید از فهرست آثار جهانی پیش آید.

اکنون نیز یک سیلوی ۲۴ متری در حریم این بنا ساخته شده و کارشناسان معتقدند خطر جدی برای خروج تخت جمشید از میراث جهانی وجود دارد.

اکنون ساخت غیرقانونی سیلوهای بتنی ذخیره‌ی گندم در محدوده‌ی حریم محوطه میراث جهانی تخت جمشید و نقش رستم و بدون توجه به قوانین مصوب حرائم این محوطه‌ها و تذکرهای مکرر مأموران یگان حفاظت موجب تخریب چشم‌انداز طبیعی و فرهنگی این آثار ارزشمند شده است.

«مسعود منیعاتی» رئیس انجمن دوستداران میراث فرهنگی استان فارس در خصوص این سیلوها گفت:

ساخت دو واحد از سیلوها با ارتفاعی بالغ بر ۲۴ متر و قطری در حدود ۱۷ متر در حالی انجام شده که بر اساس ضوابط، ارتفاع مجاز ساخت و ساز در این منطقه ۸/۵ متر است، با وجودی که در عملیات مذکور قصد ساخت تعداد بیشتری از این سیلوها دیده شده، وجود همین دو سیلوی ساخته شده در صورت عدم کوتاه‌سازی تا ارتفاع مجاز، خطر قرارگیری مهم‌ترین اثر جهانی ایران یعنی تخت جمشید را در فهرست آثار در معرض خطر سازمان یونسکو در پی خواهد داشت.

«مسعود منیعاتی» افزود که موقعیت ساخت سیلوها به گونه‌ای است که تخت جمشید و نقش رستم را تحت تأثیر سوء خود قرار خواهد داد.

وی عنوان کرد که این اقدام در حالی انجام می‌شود که ساخت چندین سوله کارگاه تولید مواد غذایی در محدوده‌ی حریم پاسارگاد ضمن تخریب چشم‌انداز پایتخت کوروش موجب درخواست یونسکو برای توضیح در ارتباط با کوتاهی صورت‌گرفته از سوی مراجع مسئول شده است.

رئیس انجمن دوستداران میراث فرهنگی فارس ادامه داد که با این وصف افکار عمومی این پرسش جدی را از مسئولین سازمان میراث فرهنگی استان فارس و مسئولین و مقامات محلی شهرستان مرودشت مطرح می‌کند که چگونه است عملی که بر اساس صراحت قوانین حرائم تخت جمشید غیر قانونی است می‌تواند بدون توجه به آگاهی از غیر قانونی بودن کار خود و اخطارهای مکرر یگان حفاظت تخت جمشید ادامه یابد؟

مدیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی فارس گفت که ساخت این سیلو و فعالیت آن در حریم درجه‌ی دو تخت جمشید بسیار خطرناک است.

منیعاتی گفت:

وجود این سیلو خطر خروج تخت جمشید از ثبت جهانی و حتی جلوگیری از ثبت جهانی نقش رستم را به همراه دارد.

مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید نیز گفت که در حال حاضر ساخت و ساز این سیلو متوقف و پرونده‌ی حقوقی تشکیل شده است.

«مسعود رضایی» با بیان اینکه تمام جنبه‌های حقوقی این موضوع پیگیری می‌شود، افزود:

در حال حاضر این سیلوی گندم پلمب شده و اجازه فعالیت ندارد.

ساخت سیلو در حالی متوقف شده که همچنان خطر خروج از ثبت جهانی برای این بنای تاریخی وجود دارد زیرا چنانچه توضیحات ایران یونسکو را قانع نکند یا روال اداری برای تخریب این سیلو به درازا کشیده شود، ممکن است بزرگ‌ترین بنای سنگی جهان از فهرست جهاین یونسکو خارج شود.

در این رابطه باید مراحل اداری و قضایی این پرونده با سرعتی دنبال شود که یونسکو را ناچار به خروج این اثر مهم از ثبت جهانی نکند.

در عین حال نیز از آنجایی که بنای «نقش رستم» نیز در نزدیکی این سیلو قرار دارد در مراحل ثبت جهانی این اثر نیز اختلال ایجاد خواهد شد و شاید هیچگاه نقش رستم نیز به ثبت جهانی نرسد.

منبع مهرنیوز

دیدگاه  

    تبلیغات