ایران رتبه دهم جهانی را در ثبت آثار یونسکو دارد

تیم  کجارو
یکشنبه، ۲ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۰
ایران رتبه دهم جهانی را در ثبت آثار یونسکو دارد

ایران با ۲۹ اثر ثبت شده رتبه دهم جهان را در یونسکو دارد.

«سمیع الله حسینی مکارم» معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در آیین «جان‌بخشی به قهوه انوشه نوش‌آباد» گفت:

در حال حاضر ۱۰ اثر معنوی کشور به ثبت جهانی رسیده و ۶۰ اثر نیز در فهرست موقت سازمان یونسکو در انتظار ثبت جهانی است.

وی در پاسخ به انتقادها در زمینه‌ی اقدام برخی کشورهای همجوار برای ثبت آیین‌ها و آثار ناملموس ایران در یونسکو، گفت که هر کشور درسال یک سهمیه برای ثبت اثر درسازمان یونسکو دارد و کشور ما به دلیل این‌که کشوری کهن و با سابقه‌ی تاریخی و آثار بی‌شمار تاریخی و فرهنگی است، امکان ثبت این همه آثار را یک جا ندارد.

وی افزود که کشورهای همسایه که آثار تاریخی محدودی دارند از این فرصت استفاده کرده و تعدادی از آثاری که متعلق به ایران است را به نام خود ثبت کرده اند.

«حسینی مکارم» با اشاره به این که در کشورما بیش از ۸۰۰ هزار اثر تاریخی وجود دارد، گفت که از این تعداد حدود ۱۰۰ هزار اثر شناسایی شده و ۳۲ هزار اثر نیز به ثبت ملی رسیده است که از میان آنها تعداد ۲۹ اثر ثبت جهانی شده است .

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیان کرد که از سال ۲۰۰۴ میلادی که یونسکو میراث معنوی یا میراث ناملموس را به رسمیت شناخت، تلاش کرده ایم میراث ناملموس خود را در اولویت قرار دهیم که تاکنون نیز ۱۰ اثر را به ثبت جهانی رسانده‌ایم .

وی افزود که میراث ناملموس شاخه‌های متعددی دارد که از جمله آن می توان به تعزیه، نمایش‌های سنتی، آیین‌ها، آداب و رسوم، سوگواری‌ها، دانش‌های سنتی مثل طب و نجوم، قنات‌ها، صنعتگری سنتی و بادگیرها و موارد دیگر اشاره کرد که در ایران به تعداد زیادی یافت می‌شود که منطقه فرهنگی کاشان نیز رتبههای نخست را در این زمینه دارد و باید از این ظرفیت‌ها به خوبی استفاده کرد.

«حسینی مکارم» ثبت نوروز در ایران را یکی از انتخاب‌های خوب پیشینیان دانست و گفت:

آنان با ثبت نوروز، زمینه ایجاد ده‌ها اثر فرهنگی را به وجود آوردند و نشان دادند که نوروز می‌تواند به عنوان دیپلماسی فرهنگی میان ملت‌ها عمل کند و باعث ایجاد صلح و دوستی و پیوند کشورها شود.

وی به اهمیت ثبت غذاها، نوشیدنیها و خوردنی‌ها به عنوان میراث ناملموس اشاره کرد و افزود که این ابتکار و حرکتی که در شهر نوشآباد آغاز شده و نوشیدنی قهوه به عنوان اثری ناملموس درحال جان بخشی است، بسیار ارزنده و قابل ستایش است و نشانه‌ی ذوق و استعداد سرشار مردمان گذشته‌ی این شهر بوده که در عزاداری‌ها برای کاهش آلام و در جشن ها برای شادی، عرضه می‌شده است.

او در پایان عنوان کرد که این اثر مستندسازی‌شده و جنبه‌ی اقتصادی آن نیز پیگیری می‌شود.

منبع ایرنا

دیدگاه  

    تبلیغات