موزه پول ایران

موزه پول ایران

هانیه احمدی
| پنجشنبه, ۱۸ آبان ۹۶ ساعت ۱۷:۰۰

موزه‌ی پول یا تماشاگه پول از جالب‌ترین موزه‌های ایران بوده که سیر تحول حکومت‌ها و میزان پشتوانه حکومتی‌شان در آن دیده می‌شود که قطعا ارزش بازدید را دارد.

یکی از راه‌های سیر در تاریخ و به دست آوردن اطلاعات در مورد گذشتگان، دیدن اشیایی است که متعلق به آن‌ها بوده است. یکی از بهترین محل‌ها برای به دست آوردن این اطلاعات موزه‌ها هستند.

حوادث پیش آمده بر سر بنای موزه 

 ساختمان اولیه موزه پول در تهران در ابتدا با بنایی بی‌نظیر که خود نیز ارزش تاریخی و فرهنگی دارد و از لحاظ زیبایی شناسی معماری نیز بسیار باارزش است به  دلیل در اختیار داشتن آن توسط  بنياد مستضعفان و جانبازان در سال ۱۳۸۳ شایعه‌ای مبنی بر فروش این بنا از طرف سازمان مربوطه اعلام شد، موقعيت مناسب موزه نيز از ديگر عوامل تقويت‌كننده شايعه برج‌سازی در محل موزه است. اما ترافيک زياد در منطقه و ايجاد مشكل برای بازديدكنندگان، علت جابه‌جايی موزه عنوان می‌شود.

اما این موضوع حسایت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری  را برانگیخت و به همین جهت در خردادماه سال ۱۳۸۳ این بنا به ثبت ملی رسید، از این رو این مقوله کاملا منتفی و غیرقانونی شد.

اما به هر روی مکان اصلی آن علی‌رغم هماهنگی بنای موزه به خود موزه و اشیا موزه‌ای آن و نیز ساختمانی که خود دارای ارزش فرهنگی و تاریخی است، چند سال گذشته به پارک ارم منتقل شده است و این تنها موزه‌ای است که به این مجموعه منتقل شد.

جغرافیای موزه

موزه پول

آدرس: ایران، تهران، تهران کیلومتر ۴ اتوبان تهران، کرج، بعد از تقاطع ستاری، مجموعه فرهنگی- تفریحی ارم، تماشاگه پول

پارک ارم

تاریخچه‌ و بخش های مختلف  موزه

موزه ی پول

اولین موزه‌ی تخصصی و البته دائمی اسکناس، سکه در ایران موزه‌ی پول است که تاریخ افتتاح آن به ۱۷ تیر ۱۳۷۶ بازمی‌گردد. مکانی که می‌توانید سیر تکاملی سکه و پول‌ کاغذی در ایران را در آن ببینید. این مجموعه‌ی تخصصی  شامل ۱۴۰۰ سکه، ۷۵۰ اسکناس و (۲۰۰ اوراق بهادار، که هم‌اکنون دیگر در این موزه قرار ندارد) است. 

موزه پول

این اشیا در یک ساختمان با مساحت ۷۰۰ مترمربع نگهداری می‌شوند و دارای بخش‌های متعددی مانند بخش دوران قبل از پیدایش پول، بخش‌های مربوط به تاریخ سکه و قسمت‌های مربوط به تاریخ اسکناس است.

موزه پول

در بخش سکه، نخستین سکه‌های ایرانی از دوره‌ی هخامنشی، سکه‌هایی متعلق به امرای هخامنشی، سکه‌هایی از سلوکیان، ساسانیان، اسکندر .مقدونی و حتی سکه‌هایی اسلامی از دوره‌های غزنویان، سلجوقیان و دیگر دوره‌ها یافت می‌شود.

موزه پول

از اشیای منحصر به فردی که در این موزه وجود دارد، سکه‌ی لیدی (LIDY) یا لید است که مربوط به ۵۱۴ سال قبل از میلاد است و می‌گویند اولین سکه‌ی جهان است و در شرایط خاصی نگهداری می‌شود، اسکناس‌هایی به ارزش هزار تومان است که مربوط به دوران ناصرالدین شاه است و البته گفته می‌شود در آن زمان به دستور مقامات به عنوان پشتوانه در خزانه نگهداری می‌شد و در بازار .وجود نداشته، بنابراین مردم آن‌ها را ندیده بودند.

موزه پول

و سکه‌ پوراندخت ساسانی اولین شاه بانوی ایرانی که البته دیدن همین یک سکه می‌تواند به قدری برای بازدیدکنندگان موزه‌ها جذاب باشد که آن‌ها را به این موزه بکشاند.

موزه ی پویل

  جالب است بدانید که ویترین‌های هر بخش هم متناسب با همان دوران از تاریخ ساخته شده است که این احساس در شما ایجاد می‌‌شود که در تاریخ قدم می‌زنید. 

موزه پول

در سال ۱۳۷۸ نیز یک بخش جدید به این مجموعه اضافه شد که شامل سکه و اسکناس‌های ملل مختلف است و علاوه بر سکه و اسکناس آن کشورها پرچم و نقشه‌ی آن‌ها، اطلاعاتی در مورد ارزش پول و واحد پول آن کشورها نیز وجود دارد.

موزه  پول

نمونه‌ای از بخش‌های موزه 

موزه پول

بازدید از این موزه بار دیگر سبب می‌شود تا ایرانیان به خود مباهات کنند، زیرا در زمانی که بسیاری از کشورها مبادلات اقتصادی خود را به ساده‌ترین شکل ممکن انجام می‌دادند، در ایران و قلمروی پهناور آن، سکه‌های متعدد با نام‌های گوناگون و ارزش‌های متفاوت (طلا و نقره) ضرب می‌شد.

عکاس: سارا رجایی

دیدگاه  

    تبلیغات