روستای رمین؛ بهار زیبای چابهار

روستای رمین؛ بهار زیبای چابهار

زهرا صالح نژاد
| سه شنبه, ۳۰ آذر ۹۵ ساعت ۰۸:۳۰

شهر چابهار یکی از زیباترین شهرهای بندری ایران با طبیعتی خاص و شگفت‌انگیز است. در اطراف این شهر روستاهایی وجود دارد که به خوبی بازگوکننده طبیعت زیبای آن است. روستای رمین یکی از این روستاها است. با کجارو همراه باشید.

رمین یكی از روستاهای بزرگ چابهار واقع در دهستان «كمبل سلیمان» بخش مركزی چابهار است. این روستا در هفت كیلومتری بندر چابهار از نزدیک‌ترین روستاهای صیادی به این شهر است و از سمت شرق از طریق جاده ساحلی بنادر صیادی بریس، پسابندر و خلیج گواتر را به شهر منتهی می‌سازد.

موقعیت روستای رمین

روستای رمین از شمال به كوه‌های روستای تیس كوپال، از غرب به چابهار و از جنوب به دریای عمان محدود می‌شود. خور قدیم، نوار ساحلی «كلات رود» كه از یک طرف به دریا و از طرف دیگر با صخره‌های بسیار و ماسه‌های طلایی به تالاب لیپار منتهی می‌شود، از جاذبه‌های طبیعی این روستا به شمار می‌آیند.

روستای رمین

در این روستای زیبا و خارق‌العاده می‌توانید زیباترین جاذبه‌های طبیعی را ببینید که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

کوه‌های مینیاتوری

روستای رمین

كوه‌های مینیاتوری یا «مریخی» اطراف روستا با مناظر بسیار زیبا در یک طرف جاده و طرف دیگر آن دریا و تراش‌ها و برش‌های ناشی از فرسایش و واریزه‌های آن و رنگ سفید این كوه‌ها چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌كند. تماشای مناظر كوه‌های بزرگ و كوچک با شكل خارق‌العاده و حرارت هوا و غبار شرجی حاصل از آن، انسان را به یاد مناظر خیالی و رویایی از كرات آسمانی می‌اندازد و برای لحظاتی احساس می‌كند در مریخ به سر می‌برد. این پدیده کم‌نظیر توجه توریست‌ها به‌خصوص خارجی‌ها را به‌ خود جذب کرده است با ورود هر توریست در این روستا بیشتر در جستجو این مکان هستند ماسه‌های طلایی سواحل اطراف جاذبه آن را دوچندان نموده است.

درختان مکرزن

روستای رمین

درخت كهنسال «مكر زنان» كه محلی‌ها آن را با نام «كرگ» می‌خوانند با قدمت بیش از ۵۰۰ سال در مركز روستا و در ضلع جنوبی آن در مجاورت گورستان قرار دارد که در ایام گذشته روزهای پنجشنبه و جمعه پذیرای افراد از شهر چابهار و حومه در زیر این درخت بز و گوسفند را قربانی نموده و دراطرف گورستان برای شفاءمریضهاو مشکلات روزمره دست به نیایش می پرداختند، یكی دیگر از جاذبه‌های گردشگری این روستا محسوب می‌شود. نوار ساحلی كلات رود یكی از نقاط دیدنی در چابهار است كه با وسعت ۱۰ هكتار در نوار ساحلی دریای عمان در دامنه تپه‌های ماسه‌ای با چشم‌اندازهای زیبا پذیرای مسافران و گردشگران این منطقه است.

تالاب لیپار

روستای رمین

تالاب لیپار یكی از بزرگ‌ترین تالاب‌ها در استان سیستان و بلوچستان است که در چهار كیلومتری روستای رمین قرار دارد و به شكل سدی طبیعی آبهای سرگردان اطراف را در خود جمع كرده است. این تالاب محل رویش انواع درختچه‌های حرا، گز و چش است كه مناظر بسیار چشم‌نوازی را خلق كرده‌اند. در این تالاب انواع پرندگان نظیر چنگر، فلامینگو، كشیم، حواصیل سفید و خاكستری، طاووسكن، باقرقره، تیهو و خوتكا زندگی می‌كنند كه اكوتوریسم خاصی را برای منطقه به‌وجود آورده‌اند، لذا بسیاری از علاقه‌مندان به طبیعت در فصل مهاجرت پرندگان از این تالاب بازدید می‌كنند.

با توجه به منظره‌های بسیار زیبای تالاب و قرار داشتن در كنار جاده ساحلی چابهار به خلیج گواتر این منطقه شاهد حضور گردشگران در این مكان است. اسكله صیادی این روستا و منظره حركت و پهلوگیری انواع لنج‌های صیادی و تخلیه ماهیان صید شده نیز از جاذبه‌های تماشایی این روستا است كه گردشگران ترجیح می‌دهند این مناظر را از نزدیك ببینند.

روستای رمین

 این روستا در كنار اسكله رمین با اختصاص مقام نخست تا سوم صید ماهیان به‌عنوان یكی از پایگاه‌های اصلی صید تن ماهی در سطح شهرستان چابهار مطرح است.

بیشتر روستاییان در این روستا صیاد هستند، لذا دریا در اشتغال و توسعه این منطقه نقش به سزایی دارد. در كنار این روستا چندین كارخانه كنسرو ماهی و عمل‌آوری فرآورده‌های آبزیان فعال است و محصولات تولیدی آنها به دلیل فاصله كم بین صید ماهی و كارخانه از كفیت بسیار بالایی برخوردار است.

صنایع دستی

زنان در این روستای ساحلی به هنرهای صنایع دستی نظیرسوزن دوزی، مكرمه بافی، گل‌سازی و توربافی مشغولند كه از اهمیت ویژه‌ای در اقتصاد خانواده برخوردار است. این صنایع دستی به رونق صنایع دستی در این روستا کمک شایانی کرده که توجه و حمایت بیشتر هر کدام فرصت شغلی متفاوت وتوانمند سازی زنان به همراه دارد.

روستایی دوستدار کتاب

رمین چابهار یکی از روستاهای دوستدار کتاب کشور شناخته شد.

رمین از توابع شهرستان چابهار جزو ۱۰ روستای نمونه کشوری دوستدار کتاب و کتابخوانی است.

روستای رمین با ۳۸۷ هکتار گستره برابر با طرح هادی تصویبی و جمعیت بیش از سه هزار و ۵۰۰ نفری یکی از روستاهای بزرگ شهرستان چابهار واقع در دهستان کمبل سلیمان بخش مرکزی است.

روستای رمین

۱۶۸ نفر از اهالی رمین عضو کتابخانه این روستا با هزار و ۶۰۰ جلد کتاب هستند.

روستای رمین

دیدگاه  

    تبلیغات