محوطه تاریخی بندیان درگز در فهرست جهانی یونسکو ثبت شد

تیم  کجارو
پنجشنبه، ۲۲ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۳۰
محوطه تاریخی بندیان درگز در فهرست جهانی یونسکو ثبت شد
در پی تلاش اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، محوطه تاریخی بندیان درگز در فهرست موقت ثبت جهانی یونسکو قرار گرفت.
معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی از قرار گرفتن محوطه تاریخی بندیان درگز در فهرست موقت ثبت جهانی یونسكو خبر داد و گفت: پایگاه پژوهشی محوطه تاریخی بندیان در شهرستان درگز احداث خواهد شد. محمد ركنی با بیان اینکه این پایگاه پژوهشی با هدف آماده سازی هرچه بیشتر محوطه تاریخی بندیان برای ثبت نهایی در فهرست جهانی یونسكو راه اندازی می شود، گفت:
این پایگاه پژوهشی در راستای تحقق اهداف و ماموریت‌های سازمان به منظور شناسایی، استفاده از ظرفیت‌های بالقوه و بنا بر بند دال ماده ۱۱۴ قانون برنامه چهارم اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، راه اندازی می‌شود.
وی با تاکید بر اهمیت و ارزش تاریخی "نیایشگاه" و "یاریم تپه" بندیان به بازدید طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشور در اواخر سال 93 از محوطه باستانی بندیان درگز اشاره و تصریح کرد:
ایجاد این پایگاه پژوهشی یک نیاز فرهنگی و ضرورت پژوهشی و از اولویت های برنامه های سازمان میراث فرهنگی در سال جدید است.
معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به سفر چند گروه كارشناسی در سال جدید به شهرستان درگز و بررسی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در این شهرستان، مهم‌ترین دستاورد این سفرها را تصمیم‌گیری در خصوص ایجاد پایگاه باستان شناسی و پژوهشی در محوطه تاریخی بندیان درگز به منظور فراهم آوردن امکانات و تجهیزات کارگاهی و استقرار کارشناسان و گروه های پژوهشی در این پایگاه و تشکیل پرونده ثبتی بندیان جهت ثبت در فهرست آثار جهانی اعلام کرد. رکنی تاکید کرد:
با توجه به قرار گرفتن محوطه تاریخی بندیان درگز در فهرست موقت ثبت جهانی، اقداماتی از جمله تعیین حریم و معرفی و حفظ این محوطه تاریخی صورت گرفته و اقدامات بسیار ارزشمند دیگری نیز در دست انجام است.
شهرستان درگز با نام تاریخی "ابیورد" در ۲۵۵ کیلومتری شمال غربی مشهد قرار دارد و از شمال به مرز ایران و ترکمنستان متصل است. از اماکن دیدنی و گردشگری این شهر می توان به آب گرم الله اکبر، امامزاده دیباج، روستای دربندی ژور، پله های نادری، منطقه گردشگری چهلمیر و پارک ملی تندوره اشاره کرد.   منبع: دنیای سفر

دیدگاه  

    تبلیغات