چگونه از ایجاد هزینه‌های اضافی در سفر جلوگیری کنیم

احمدرضا فرهبد
احمدرضا فرهبد یکشنبه، ۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۰۰
چگونه از ایجاد هزینه‌های اضافی در سفر جلوگیری کنیم

با بررسی هزینه‌های مختلف قبل از سفر، می‌توانید از ایجاد بسیاری از هزینه‌های غیرقابل‌پیش‌بینی و غیرمنتظره و پرداخت اجباری آن‌ها در حین سفر جلوگیری کنید.

برخی از هزینه‌های سفر مانند هزینه‌ی بلیط وسایل نقلیه، اقامت در هتل و هزینه غذا کاملاً مشخص هستند و برخی از هزینه‌ها نیز تا حدودی قابل پیش‌بینی هستند و می‌توان با بهره‌مندی از تخفیف‌های مختلف، تا حدود این هزینه‌ها را کاهش داد؛ اما از سویی دیگر گاهی اوقات موارد مختلف در حین سفر باعث ایجاد هزینه‌های غیرمنتظره و غیرقابل‌پیش‌بینی می‌شود که می‌توان آن‌ها را هزینه‌های مخفی نیز نامید.

اگرچه همان‌طور که گفتیم ممکن است این هزینه‌ها به‌صورت ناگهانی ایجاد شوند و پیش‌بینی آن‌ها ممکن نباشد، می توانید با مطالعه و بررسی تجربه افرادی که زیاد سفر می‌کنند و توصیه‌های ارائه‌شده از سوی آن‌ها، هزینه‌های مخفی را نیز تا حدودی پیش‌بینی کنید و خود را برای چنین هزینه‌هایی آماده کنید. در این مقاله از کجارو قصد داریم برخی از مواردی را که توجه به آن‌ها می‌تواند هزینه سفر را کاهش دهد، بیان کنیم.

هزینه‌های اضافی اقامت در هتل‌ها

هزینه های سفر

اقامت در هتل

در برخی از هتل‌های رده‌بالایی که خدمات مختلفی به مهمانان خود ارائه می‌دهند و از امکانات رفاهی مختلفی نیز برخوردار هستند، علاوه‌بر هزینه‌ی اقامت، هزینه‌های اضافی دیگری نیز برای این خدمات و امکانات دریافت می‌کنند؛ حتی اگر از آن‌ها استفاده نکنید؛ مثلاً ممکن است هزینه‌ی استخر هتل نیز از شما گرفته شود؛ حتی اگر از آن استفاده نکنید!

بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد چنین هزینه‌های تحمیل‌شده‌ای، بررسی هزینه‌های دریافتی هتل موردنظرتان قبل از رزرو یا مراجعه به آن است. با بررسی اطلاعات ارائه‌شده در سایت‌های مختلف رزرو هتل، می‌توانید به‌راحتی بفهمید که آیا در هتل موردنظرتان تنها هزینه‌ی اقامت دریافت می‌شود یا باید هزینه‌های جانبی مختلفی را نیز پرداخت کنید؛ البته با بهره‌مندی از طرح‌های ویژه و تخفیف‌های مختلف می‌توانید این هزینه‌های غیرمنتظره را تا حدودی کاهش دهید.

هزینه‌های مربوط به بارها و چمدان

اگر می‌خواهید در سفر هوایی بار زیادی همراه خود داشته باشید، حتماً قوانین شرکت‌های هواپیمایی موردنظرتان را در مورد میزان بار مجازی که یک مسافر می‌تواند همراه خود داشته باشد، مطالعه و بررسی کنید و اگر بار زیادی دارید، بهترین کار این است که یک روز قبل از پرواز میزان بار خود را به شرکت هواپیمایی اطلاع دهید و هزینه‌ی حمل آن را بپردازید یا این موضوع را در سایت شرکت هواپیمایی گزارش دهید.

چنانچه در روز پرواز، مشخص شود که میزان بارها و چمدان‌های شما بیش از میزان تعیین‌شده در بلیط است، جریمه‌ای که برای آن‌ها باید پرداخت کنید، از هزینه‌ای که می‌توانستید یک روز پیش از پرواز پرداخت کنید، بسیار بیشتر خواهد بود.

گاهی اوقات، برای بارهایی که در داخل کابین هواپیما همراه خود دارید نیز باید هزینه اضافه‌ای را پرداخت کنید؛ مخصوصاً اگر از کلاس‌های اقتصادی استفاده کنید؛ بنابراین حتماً از قبل میزان بار مجاز یا اندازه‌ی مجاز چمدان‌ها و وسایلی که می‌توانید در داخل هواپیما همراه خود داشته باشید را بررسی کنید و باری را که می‌خواهید در داخل هواپیما ببرید، طبق این قوانین آماده کنید تا مشمول پرداخت هزینه اضافی نشوید.

هزینه‌ی مربوط به کارت پرواز و پذیرش

کارت پرواز

برخی از شرکت‌های هواپیمایی خارجی این امکان را فراهم کرده‌اند که قبل از مراجعه به فرودگاه کارت پرواز خود را چاپ کنید یا نسخه الکترونیکی آن را دانلود و درگوشی‌تان ذخیره کنید. با این کار دیگر مجبور به پرداخت هزینه‌ی صدور و چاپ آن در پذیرش فرودگاه نیستید. در برخی از فرودگاه‌ها از هر فرد هزینه‌ی مضاعفی برای پذیرش و صدور کارت پرواز دریافت می‌شود و درصورتی‌که قصد داشته باشید همراه‌ با خانواده سفر کنید، باید هزینه‌ی زیادی را پرداخت کنید.

هزینه‌های مربوط به حمل‌ونقل و جابه‌جایی

حتی‌المقدور از تاکسی‌های اینترنتی استفاده کنید

متأسفانه در برخی از شهرها و کشورها راننده‌های تاکسی هزینه‌های زیادی را از گردشگران ناآگاه دریافت می‌کنند. برای جلوگیری از ایجاد چنین مشکلی قبل از سوارشدن حتما در مورد کرایه با راننده تاکسی به توافق برسید یا از اپلیکیشن‌های تاکسی‌های اینترنتی استفاده کنید؛ زیرا در این اپلیکیشن‌ها کرایه‌ها به‌صورت کاملاً دقیق مشخص شده‌اند و قبل از درخواست تاکسی می‌توانید با تعیین مبدأ و مقصد کرایه‌ی مسیر موردنظرتان را مشاهده کنید.

در ضمن تمام این اپلیکیشن‌ها دارای پشتیبانی هستند و در صورت ایجاد مشکل با راننده یا هرگونه مشکل دیگری، می‌توانید آن را با پشتیبانی درمیان بگذارید. همچنین توصیه می‌شود برای پرداخت کرایه از استفاده از ارزهایی که با آن‌ها آشنا نیستید، خودداری و مقصد را نیز به‌صورت دقیق برای راننده مشخص کنید. درصورتی‌که با زبان راننده آشنا نیستید، از فرد دیگری بخواهید مقصد دقیق را به راننده بگوید.

هزینه‌های مربوط به رومینگ موبایل

قطعاً مشاهده‌ی قبض سرسام‌آور تلفن همراه پس از سفر، اصلاً اتفاق ناخوشایندی نیست و ممکن است باعث شود لذت سفر را از یاد ببرید! برای جلوگیری از این مشکل، حتما باید قبل از سفر، هزینه‌های رومینگ اپراتور تلفن همراه خود را بررسی کنید و در صورت امکان بسته‌ی مناسبی برای مقصد موردنظرتان تهیه کنید. همچنین می‌توانید از سیم‌کارت‌های کشور مقصدتان استفاده کنید. در ضمن می‌توانید اصلاً از سیم‌کارت استفاده نکنید و برای ایجاد ارتباط با دیگران و برقراری تماس با آن‌ها، از اینترنت وای‌فای و اپلیکیشن‌های پیام‌رسان استفاده کنید.

هزینه‌های مربوط به طرح‌های تشویقی

برخی از شرکت‌های هواپیمایی و فرودگاه‌ها، با ایجاد طرح‌های تشویقی امکان خرید و پرواز رایگان یا با تخفیف را برای مسافران فراهم می‌کنند؛ به‌عنوان‌مثال مسافران برخی از شرکت‌های هواپیمایی می‌توانند پس از سفر در مسافت‌های مشخص‌شده‌ای، مسافتی را به‌صورت رایگان یا با تخفیف سفر کنند؛ اما از سوی دیگر برخی از آن‌ها هزینه‌ای را هم برای بهره‌مندی و استفاده از این خدمات در نظر می‌گیرند که گاهی اوقات بسیار زیاد است و مسافران ناخواسته متحمل هزینه‌ی زیادی می‌شوند.

هزینه‌های مربوط به تبدیل ارز

تبدیل ارز

برای تبدیل ارز به واحد پولی کشور مقصد، معمولا چندین صرافی‌ معتبر در فرودگاه‌ها قرار دارند. مراجعه به صرافی‌هایی که در سطح شهر واقع شده‌اند نیز معمولا گزینه مناسبی است. صرافی‌ها کارمزدهای مختلفی برای خدمات خود در نظر می‌گیرند. بنابراین پیش از اقدام بهتر است به کارمزد صرافی‌های مختلف توجه کنید و به سراغ گزینه‌ای بروید که حداقل کارمزد را از شما دریافت می کند. درضمن می‌توانید از افراد محلی نیز برای یافتن یک صرافی مناسب کمک بگیرید. توصیه می‌کنیم از تبدیل ارز در هتل‌های بزرگ جداً خودداری کنید. معمولاً این هتل‌ها ارزها را با نرخ‌های بسیار زیادی تبدیل می‌کنند.

مطالب مرتبط:

منبع thepointsguy

دیدگاه