وظیفه‌ گردشگران در شرایط اورتوریسم چیست؟

صدیقه شجاعی
صدیقه شجاعی پنجشنبه، ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۰۰
وظیفه‌ گردشگران در شرایط اورتوریسم چیست؟

اورتوریسم وقتی اتفاق می‌افتد که تعداد بازدیدکنندگان یک مقصد بسیار زیاد باشد، اما گردشگران چطور می‌توانند خود را با این شرایط وفق دهند و کمترین آسیب را به مقصد گردشگری‌شان بزنند؟

اورتوریسم به ازدحام زیاد گردشگران در خیابان‌ها، مراکز تفریحی و جاذبه‌ها گفته می‌شود که به چالش این روزهای صنعت گردشگری تبدیل شده است. موزه‌ی لوور پاریس، در این هفته یک روز تعطیل شد، چراکه کارکنان آن می‌گفتند که از پس این جمعیت زیاد برنمی‌آیند. کوهنوردان اورست نگران شلوغی بیش‌ازحد جمعیت در قله‌ی این کوه هستند که امسال رکورد بیشترین تعداد مرگ‌ومیر کوهنوردان را رقم زده است. در شهرها و مقاصد گردشگری سراسر دنیا از باسلونا تا بالی، اورتوریسم به مشکل کل سال تبدیل شده است.

بهار امسال، گل‌های وحشی در دریاچه‌ی السینور (Lake Elsinore) کالیفرنیا به‌خاطر گردشگرانی که می‌خواستند بهترین عکس‌ها را از این مناظر زیبا بگیرند، لگدمال شد، به همین دلیل مقامات شهری صراحتاً در توییتی درباره‌ی تاثیر ترافیک و لگدمال‌شدن دامنه‌ی کوه‌ها گفتند:

ما می‌دانیم که این اتفاقی ناخوشایند است و مشکلات غیرضروری زیادی به کل جامعه تحمیل کرده است.

سال گذشته نیز پس از آنکه محوطه‌ی گل‌های آفتابگردان در بیرون تورنتو در اینستاگرام مورد توجه قرار گرفت، زیر پای گردشگران لگدمال شد.

اورتوریسم

خطوط هوایی ارزان، اتاق‌های ارزان ایربی‌ان‌بی و اشتراک‌گذاری تصاویر و ویدئوها در شبکه‌های اجتماعی از جمله عواملی هستند که باعث سرازیرشدن پول گردشگران و متعاقب آن افزایش جمعیت زیادی به مقاصد گردشگری شده‌ و حتی شرایط خطرناکی برای مناطقی که روزگاری ناشناخته بودند یا سکوتی خارق‌العاده داشتند، به‌وجود آورده‌اند. جول دایکمن،‌ استاد دانشگاه بنتلی ماساچوست، می‌گوید:

گردشگران در حال نابودی جاذبه‌هایی هستند که به تماشای آن‌ها می‌روند.

برخی جوامع از طریق اتخاذ مقررات و اعلامیه‌های خدمات عمومی که به گردشگران تذکر می‌دهد، اقداماتی را در این زمینه آغاز کرده‌اند. اما گردشگران چطور می‌توانند بدون آسیب‌زدن‌ به مقاصد گردشگری،‌ از آن‌ها دیدن کنند؟

کسب اطلاعات درباره مقصد

اورتوریسم

دورشدن از خانه و تجربه‌کردن فرهنگی ناآشنا می‌تواند باعث بروز تغییر و تحولاتی در همه گردشگران شود و به آن‌ها حس آزادی یا خوش‌گذرانی بدهد. اما یادتان باشد که شما در کشور و فرهنگی دیگر قرار دارید. به‌جای اینکه صرفاً به انتخاب هتل اکتفا کنید، به‌دنبال کسب اطلاعات درباره‌ی مقصدتان باشید. چه رفتاری در این کشور مناسب است؟ سیاست‌های زیست‌محیطی آن‌ها چیست؟ درصورتی‌که از طریق خدمات مسافرتی اقدام به رزرو جا می‌کنید، می‌توانید از آن‌ها راهنمایی بخواهید. پاویا روستی،‌ مؤسس خدمات مسافری فاتوم و از نویسندگان کتاب «Travel Anywhere» به مسافرانی که به مقاصد عجیب‌وغریب می‌روند، می‌گوید:

شما قرار نیست که در سفرتان، چیزی خارجی را به مقصد موردنظر ببرید.

در گرمای سوزان تایلند شاید پوشیدن لباس کوتاه امری منطقی به‌نظر برسد، اما اگر برای بازدید از معابد بودایی می‌روید، باید بدانید که این پوشش یک نوع بی‌احترامی تلقی می‌شود. دایکمن که اغلب همراه با دانشجویان خود به کشورهای خارجی سفر می‌کند،‌ به آن‌ها می‌گوید که حساسیت به خرج بدهند و از رفتار ساکنان محلی یاد بگیرند.

از رفتار ساکنان محلی یاد بگیرید

به‌عنوان مثال مردم محلی در اتوبوس یا متروی شهرهای اروپایی معمولا مشغول مطالعه هستند یا بی‌سروصدا نشسته‌اند؛ پس همین روش را مدنظر قرار دهید و از مکالمه‌ی بلند یا عکس‌گرفتن بپرهیزید. همین موضوع برای مهمانی‌های آخر شب نیز صدق می‌کند، اگر در اقامتگاهی بسیار بزرگ هستید، طبق میل‌تان رفتار کنید؛ اما چنانچه در یک آپارتمان ایربی‌ان‌بی اقامت دارید، باید متوجه باشید که سایر افرادی که دیوار به دیوار شما هستند به آرامش و سکوت برای استراحت یا خواباندن فرزندشان نیاز دارند.

رعایت احترام هنگام عکاسی

اورتوریسم

ما طبق عادت دائماً در حال عکس‌گرفتن با تلفن خود هستیم، اما شاید حواس‌مان نباشد که عکاسی از مردم، کودکان‌شان و همین طور خانه‌ی آن‌ها می‌تواند تجاوز به حریم شخصی محسوب شود. علاوه بر این باید به محیط‌زیست نیز احترام بگذارید، با اینکه شاید بدیهی به‌نظر برسد، ولی همین گردشگران هستند که برای گرفتن بهترین عکس‌ها روی گل‌های وحشی راه می‌روند و آن‌ها را لگدمال می‌کنند.

مواظب خطرات نیز باشید، چهار گردشگر در سال‌های اخیر در آبشار کاترسکیل (Kaaterskill Falls) در کوه‌های کت‌اسکیل نیویورک جان خود را هنگام گرفتن سلفی‌های خارق‌العاده از دست داده‌اند. گیا ناردینی، استادیار دانشگاه دنور، می‌گوید:

اگر زمان کمتری را به عکس‌گرفتن اختصاص دهید، احتمالاً تجربه‌ی بسیار بهتری را برای خود رقم خواهید زد.

در ضمن با کمی خویشتن‌داری می‌توانید مانع از بروز اورتوریسم در مقاصد گردشگری موردعلاقه‌تان شوید. به‌عبارتی، اگر شما یک عکس بگیرید، روز بعد هزار نفر برای گرفتن همان عکس به آنجا خواهند آمد.

استفاده از خدمات محلی

اورتوریسم

زمانی که پاویا روستی برای سفر روی رودخانه‌ی آمازون برنامه‌ریزی می‌کرد، او می‌دانست که باید در روستاهایی که کودکان به قلم، مدادرنگی و کاغذ نیاز دارند، توقف کند. به همین دلیل یکی از چمدان‌های خود را به لوازم‌التحریر کودکان اختصاص داد و وقتی به آنجا رسید،‌ لوازم را به کودکان داد و چمدانش را با صنایع دستی محلی پر کرد.

پول خود را به‌جای هتل‌های بین‌المللی، خرج اقتصاد محلی کنید

پس پول خود را به‌جای هتل‌های بین‌المللی، خرج اقتصاد محلی کنید و به رستوران‌های محلی بروید. علاوه بر این، برای کمک به محیط‌زیست سعی کنید تا حد ممکن از وسایل نقلیه‌ی عمومی استفاده کنید، هرچند که بااین کار می‌توانید تجربه‌ی بهتری نیز به‌دست آورید. هنگام ترک یک مکان، وسایل خود را به‌طور کامل جمع کنید و چیزی جا نگذارید. از خرید هدایای ساخته‌شده از پوست حیوانات در معرض خطر انقراض یا سایر اقلام غیرقانونی بپرهیزید.

یادگرفتن چند جمله به زبان محلی

اورتوریسم

ریچل دادز، نویسنده‌ی کتاب «اورتوریسم: مشکلات، واقعیت‌ها و راهکارها»، می‌گوید:

پدرم همیشه به من می‌گفت که باید جمله‌ی «چطور می‌توانم یک فنجان قهوه بخرم» را به زبان محلی یاد بگیرم.

حتی در مکان‌هایی که اکثر مردم محلی به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند، یادگرفتن چند کلمه و جمله از آن زبان نظیر لطفاً، ممنونم، بله و... باعث ایجاد صمیمیت و تجربه‌ای بسیار لذت‌بخش‌تر می‌شود.

علاوه بر این، در مواجهه با کسانی که مجبور هستند باجمعیت زیادی سروکله بزنند، صبور باشید. نمایندگان اتحادیه‌ی کارمندان موزه‌ی لوور شکایت کرده بودند که کار بازسازی تابلوی مونا لیزا باعث بروز مشکلات سازمانی، صف‌های طولانی و آزارو اذیت کارمندان توسط گردشگران شده است. آن‌ها گفتند که تعداد کارمندان طی یک دهه‌ی گذشته کاهش یافته،‌ در حالی که تعداد بازدیدکنندگان ۲۰ درصد بیشتر شده است.

در ضمن، در شور و هیجان بازدید از نقاط مختلف که هستید، به این فکر کنید اگر اینجا روستای خود شما بود، چه می‌کردید؟

مطالب مرتبط:

منبع skift

دیدگاه