چگونه گردشگر خوبی باشیم؟

سحر مردانه
سحر مردانه یکشنبه، ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۴۵
چگونه گردشگر خوبی باشیم؟

تا به حال فکر کرده‌اید که گردشگر خوب چه ویژگی‌هایی دارد یا چگونه می‌توانیم گردشگر خوبی باشیم؟ گردشگران چگونه توانسته‌اند با بروز رفتار و عمل‌های ناخوشایند زندگی مردمان محلی را تحت تاثیر قرار دهند؟ آیا مردمان محلی از ورود گردشگران به شهر‌شان نا‌راضی هستند؟

در سال ۲۰۱۸ شاهد افزایش چشم‌گیر انتقاد‌های ضد توریست در سراسر اروپا بوده‌ایم. مردمان محلی اعتقاد دارند که افزایش گردشگری، تاثیرات نا‌خوشایندی بر زندگی آنان و محیط اطراف‌شان داشته است. شهر‌های بزرگ و گردشگر‌پذیر در‌صد‌د اجرای سیاست‌هایی هستند تا بتوانند میزان آثار مخرب توریست‌ها بر زندگی مردمان محلی را کاهش دهند اما عملی شدن این سیاست‌ها به استقبال خوب گردشگران و مسئولیت‌پذیری آنان نیز بستگی دارد.

برای مثال، سال گذشته شورای جهانی مسافرت و گردشگری (WTTC) کمپینی راه‌اندازی کرد تا شیوه‌های پایدار و مفید در صنعت گردشگری را میان مسافران ترویج دهد. مدیر تحقیقاتی WTTC اعلام کرد هدف از این کمپین، ایجاد حس مسئولیت در مسافران در برابر رفتار و عمل خود در مقصد بوده است. این کمپین باعث شد تا گردشگران به ایده‌هایی برای کاهش تاثیرات مخرب خود در مقصد دست یابند. حال چگونه می‌توان با احترام به محیط‌زیست، راضی نگه داشتن مردمان محلی در مقصد و در نهایت احترام به خود، گردشگر خوب و قابل قبولی بود؟

توریست

۱. تصمیم بگیرید که به مقصدی متفاوت بروید

به جای اینکه برای سفر مقصدی شلوغ و پر‌طرفدار را انتخاب کنید، گزینه‌های جایگزین را نیز بررسی کنید. تصمیم بگیرید تا به جای مقصد اول و معروف در کشور مورد نظر، سفری به شهر رده دوم یا سوم همان‌ کشور داشته باشید. این شهر‌ها نیز می‌توانند به همان اندازه زیبا و جذاب باشند و با توجه به خلوت بودن، می‌توانید تجربه‌های بیشتری کسب کنید. برای مثال به جای رفتن به آمستردام، اوترخت (Utrecht) یا به جای رفتن به ونیز، ورونا (Verona) را انتخاب کنید. حتی این سفر می‌تواند منجر به کسب تجربه‌های بیشتر شود. علاوه بر تمامی این مزیت‌ها، مقصد‌های کمتر شناخته شده ارزان‌تر هم هستند.

۲. از سایت هانی‌پات اجتناب کنید

مردم زیادی برای کسب اطلاعات به سایت معروف هانی‌پات مراجعه می‌کنند اما شما با انجام کمی تحقیق می‌توانید سایت‌های مشابه دیگری را بیابید. ممکن است افراد کمتری به این سایت‌ها مراجعه کنند اما قطعا می‌توانید تجربه‌های خوبی به دست آورید.

۳. در فصل‌های خلوت به سفر بروید

یک راه خوب برای کاهش فشار از روی مقصد این است که در فصل اوج به سفر نروید. اگر می‌توانید نسبت به انتخاب زمان مسافرت انعطاف‌پذیر باشید، فصلی را انتخاب کنید که دیگران در آن به سفر نمی‌روند. برای مثال در فصل پاییز مسافرت کمتر انجام می‌شود اما هم آب و هوا خوب است، هم می‌توانید خرید‌های خوبی داشته باشید و از همه مهم‌تر، همه چیز در این زمان ارزان‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر است پس برای سفر عجله نکنید.

توریست

۴. کتاب راهنما را کنار بگذارید

علاوه بر کنار گذاشتن کتاب راهنما، تلفن همراه‌تان را نیز در اتاق هتل بگذارید. لباس و کفش مناسب به تن کنید و راهی خیابان شوید. بدون هیچ قاعده و برنامه‌ریزی، احساسات خود را دنبال کنید و به هر‌جایی که دوست دارید، بروید. حداقل برای یک روز این کار را انجام دهید تا حس خوشایند کسب تجربه‌های اتفاقی را با تمام وجود لمس کنید. با دور بودن از تکنولوژی می‌توانید تمام حواس خود را معطوف به لحظه‌ی حال کنید و از آن لذت ببرید.

۵. در اقامتگاه‌های محلی بمانید

برای کمک به مردمان محلی و همچنین اقتصاد یک کشور، به جای ماندن در هتل‌های زنجیره‌ای بین‌المللی، سعی کنید در هتل و مسافر‌خانه‌های محلی بمانید. البته هتل‌های زنجیره‌ای بین‌المللی نیز به دلیل وسعتی که دارند، افراد زیادی را برای کار استخدام می‌کنند اما انتخاب اقامتگاه‌های محلی درآمد را به صورت مستقیم به یک کشور تزریق می‌کند.

۶. سوال کنید

به خاطر داشته باشبد که هنگام انتخاب و رزرو هتل، حتما بپرسید که چه مقدار از غذا‌هایی که سرو می‌شوند، محلی هستند؟ آیا خدمتکاران هتل محلی هستند؟ این هتل برای کاهش اثرات مخرب زیست محیطی چه کار‌هایی انجام می‌دهد؟ اگر شما آگاهانه رفتار کنید، هتل‌ها به مرور زمان موظف می‌شوند تا برای جذب مسافر، کار‌هایی انجام دهند. هتلی که از اقتصاد محلی و محیط‌زیست حمایت کند، قطعا ارزش سرمایه‌گذاری خواهد داشت.

۷. زبان محلی را یاد بگیرید

اگر شما قادر به این باشید که به زبان محلی صحبت کنید، مطمئنا احساس راحتی بیشتری خواهید داشت. با زبان اشاره سخن گفتن یا فقط استفاده از زبان انگلیسی بیشتر منجر به کلافه شدن مردمان محلی و حتی خود شما می‌شود. افراد زیادی در جهان هستند که تسطی بر زبان انگلیسی ندارند، پس شما باید برای دانستن زبان محلی تلاش بیشتری کنید.

توریست

۸. خرید‌های سنتی و محلی داشته باشید

یکی از جذاب‌ترین قسمت‌های سفر خریدن سوغاتی است. ممکن است هنگام خرید سوغاتی، بیشتر به سمت کالا‌هایی جذب شوید که قیمت پایین‌تری دارند اما باید بدانید که بیشتر کالا‌های ارزان از، خارج از کشور وارد می‌شوند. به هر جای دنیا که بروید فروشگاه‌هایی را خواهید دید که حاصل دست رنج هنرمندان با‌استعداد محلی را عرضه می‌کنند. با خرید صنایع دستی، کمک زیادی به مردمان محلی و صنعت گردشگری یک کشور خواهید کرد.

۹. تولید ضایعات پلاستیکی را کاهش دهید

فرقی نمی‌کند سواحل فریبنده گوا باشد یا خیابان‌های زیبای رم، این زباله‌های پلاستیکی هستند که سراسر این سیاره را احاطه کرده‌اند. بنابر‌این سعی کنید به عنوان یک گردشگر مسئولیت‌پذیر، به حجم این زباله‌ها نیافزایید. به جای اینکه در طول روز چندین بطری آب پلاستیکی بخرید، یک بطری مناسب تهیه کنید و آن را با آب آشامیدنی سالم یا جوشانده شده، پر کنید. علاوه بر این به دلیل کم آبی در سراسر جهان، به هر کجای دنیا که سفر می‌کنید، زمان حمام کردن خود را کنترل کنید و کاهش دهید.

۱۰. با احترام رفتارکنید

برخی از مقصد‌ها به شدت مورد توجه گردشگران هستند و آسیب‌ها و بی‌احترامی‌هایی که از سوی این گردشگران دیده می‌شود، مردمان محلی را به شدت عصبانی کرده است. مثلا در شهر زیبای ونیز، مردم دیده‌اند که گردشگران به درون کانال آب پریده‌اند و این نوعی بی‌احترامی محسوب می‌شود. به هر کجای دنیا که می‌روید، به قوانین محلی احترام بگذارید، به آداب و رسوم سنتی و محلی توجه کنید، لباس مناسب برای پوشیدن انتخاب کنید تا در نهایت مردم از شما شکایت و ناراحتی کمتری داشته باشند.

 

مطالب مرتبط:

منبع telegraph

دیدگاه