هاوایی در یک نگاه

صدیقه شجاعی
صدیقه شجاعی چهار شنبه، ۶ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۰۰
هاوایی در یک نگاه

هاوایی مجموعه جزایری در آمریکا است که سالانه گردشگران زیادی را میزبانی می‌کند و دلیل این موضوع نیز جاذبه‌های طبیعی بسیار زیبای این منطقه است.

مجمع‌الجزایر هاوایی شامل یکسری جزایر آتشفشانی است که در اقیانوس آرام قرار دارد و مهم‌ترین شهر و پایتخت آن هونولولو، در جزیره اوآهو واقع شده است. این ایالت در ۲۱ آگوست ۱۹۵۹ پنجاهمین ایالت آمریکا شد و تنها ایالتی است که آسیایی-آمریکایی‌ها بیشتر جمعیت آن را تشکیل می‌دهند (حدود  ۵۸ درصد). جمعیت کل هاوایی ۱,۴۲۷,۵۳۸ است که در مساحت کلی ۱۰,۹۷۰ متر مربعی آن ساکن هستند. نام آن از زبان بومیان محلی  به معنی «سرزمین خدایان» گرفته شده است. طول نواری که مجمع‌الجزایر هاوایی را تشکیل می‌دهد ۳,۳۰۰ کیلومتر است. هشت جزیره اصلی هاوایی، اوآهو، مائوئی، کائوآئی، لانائی، مولوکای، نیهاو و کاهولاوی هستند که بزرگ‌ترین این جزیره‌ها جزیره هاوایی با وسعت ۸۱۵۰ کیلومتر مربع و کوچک‌ترین آن‌ها جزیره غیرمسکونی کاهولاوی با ۱۲۵ کیلومتر مربع وسعت است.

هاوایی

هاوایی تنها ایالت در آمریکا است که زبان رسمی دارد، Hawaiian نام زبان مردم هاوایی است که البته در راستای زبان انگلیسی قرار دارد و تا حدودی گویش‌های آن متفاوت است. جزیره Niihau در این ایالت بیشترین تمرکز را روی این زبان دارد و طرز گویش آن‌ها بسیار نزدیک به اروپایی‌هایی است که در ابتدا به‌ این جزیره آمدند.

حضور خارجی‌ها به جزایر هاوایی، از دوران کاپیتان جیمز انگلیسی در سال ۱۷۷۸ آغاز شد و بعد از آن کاشفان، ماجراجویان، صیادها و شکارچیان اروپایی و آمریکایی روانه این جزایر شدند و کمترین تاثیر آن‌ها، انتقال انواع بیماری‌ها به مردم محلی بود. این جزایر عملا عاری از هرگونه بیماری بودند، در نتیجه مردم بومی هیچ ایمنی در مقابل این بیماری‌ها نداشتند و وبا، سرخک و... باعث انقراض بومیان شد و جمعیت حدودا ۳۰۰ هزار نفری آن تا دهه ۱۸۹۰ به ۴۰ هزار نفر کاهش یافت. کاهش جمعیت و تاثیرات فرهنگی خارجی، باعث بحران‌ در جامعه هاوایی و در نتیجه تغییرات سیاسی و اجتماعی شد.

از بین رفتن اعتقاد به خدایان قدیمی، کنجکاوی درباره روش زندگی مردم در آمریکا و اروپا، علاقه زیاد به یاد گرفتن خواندن و نوشتن باعث شد بسیاری از مردم هاوایی به دین مسیحیت روی آورند. اولین گروه از مبلغان مسیحی در سال ۱۸۲۰ از آمریکا وارد هاوایی شده و تا اواسط قرن ۱۹، اکثر مردم مسیحی شدند. به مرور زمان مردم از اقصی نقاط دنیا در هاوایی مستقر شدند و جامعه‌ای چندملیتی را تشکیل  دادند. از آنجا که هاوایی پایگاهی برای همه نیروهای ارتش آمریکا است جمعیت زیادی از نیروهای ارتشی و خانواده‌هایشان نیز به این محل نقل مکان کردند.

هاوایی

هاوایی به خاطر تنوع کشاورزی و تولید، اقتصاد قدرتمندی دارد. فعالیت‌های مهم ملی و بین‌المللی هاوایی شامل تحقیق و توسعه در حوزه اقیانوس‌شناسی، ژئوفیزیک، نجوم، ارتباطات ماهواره‌ای و زیست پزشکی است. علاوه بر این، هاوایی به دلیل سیستم دفاع جهانی آمریکا و قطب حمل‌و‌نقل اقیانوس آرام، از اهمیت استراتژیک نیز برخوردار است.

آب و هوای هاوایی معتدل و نمناک است و مردم هاوایی فقط شاهد دو فصل تابستان و زمستان هستند که تابستان از ماه مه تا اکتبر و زمستان از توامبر تا آوریل طول می‌کشد. بارندگی‌های سنگین در مناطق کوهستانی نیز به حدی شدید است که باعث ایجاد شیارها، گودال‌ها و دره‌های V شکل می‌شود. گاهی اوقات میزان بارندگی در یک روز در هونولولو رکوردهای جهانی را می‌شکند. 

از جاهای دیدنی‌های هاوایی می‌توان به پارک‌های ملی کوه‌های آتشفشانی هاوایی، جزیره کائوآیی، جزیره لانایی، جزیره مائویی، جزیره اوآهو، جزیره مولکاوی، پایا هاوایی، کیلاویا هاوایی، پله‌های هایکو، ساحل ناپالی، صخره سوییتهارت، وایکیکی، پارک ملی دره ایائو اشاره کرد که باید در تور هاوایی از آن‌ها دیدن کنید.

مطالب مرتبط:

دیدگاه