هواپیمایی اترک ؛ معرفی ایرلاین‌ های ایران و جهان

سعیده خلیلی‌صفا
سعیده خلیلی‌صفا جمعه، ۹ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۰۰
هواپیمایی اترک ؛ معرفی ایرلاین‌ های ایران و جهان

هواپیمایی اترک یکی از ایرلاین‌های نوپای ایرانی است که در حال حاضر، در مقصدهای داخلی پروازهای خود را انجام می‌دهد.

شرکت هواپیمایی اترک یکی از ایرلاین‌های خصوصی داخلی است که قطب اصلی آن در فرودگاه بجنورد قرار دارد و با وجود اخذ مجوز برای انجام پروازهای داخلی و بین‌المللی، در حال حاضر، پروازهای خود را در مسیرهای داخلی انجام می‌دهد.

اگر قصد خرید بلیط هواپیما از ایرلاین اترک یا سایر شرکت‌های هواپیمایی را دارید، می‌توانید از طریق موتور جست‌و‌جوی پرواز کجارو، بلیط ارزان هواپیما به مقصد مورد نظر خود را یافته و به آسانی خریداری کنید.

تاریخچه هواپیمایی اترک

شرکت هواپیمایی اترک (یاتا: AK، ایکائو: ATR) در سال ۱۳۹۱ با اخذ کلیه مجوزهای داخلی و بین‌المللی رسما فعالیت خود را آغاز کرد. مالکیت این شرکت در اختیار بخش خصوصی قرار دارد. همچنین، دو فرودگاه مهرآباد و بجنورد قطب‌های اصلی و فرودگاه‌های مشهد و کیش شهرهای کانونی این شرکت هواپیمایی محسوب می‌شوند. البته دفتر مرکزی شرکت هواپیمایی اترک در شهرک اکباتان تهران قرار دارد.

هواپیمایی اترک

ناوگان هوایی

ناوگان شرکت هواپیمایی اترک شامل سه فروند هواپیمای ایرباس A320 است. خانواده هواپیمای ایرباس 320 در دنیا شامل ایرباس 318 ، 319 ، 320 و 321 است. این هواپیما به‌صورت بدنه باریک طراحی شده و دارای یک راهری مسافری است. طراحی آن از تکنیک Fly By Wire سود می‌برد و به این معنا است که کنترل کننده‌های آن به‌صورت کاملا الکتریکی و کامپیوتری بوده و استفاده از کابل‌های کنترل‌کننده مکانیکی در آن به حداقل رسیده است.

هواپیمایی اترک

کلاس‌های پروازی

پروازهای هواپیمایی اترک دارای دو کلاس معمولی (اکونومی) و تجاری (بیزینس) هستند. در کلیه پروازها مسافران هر دو بخش این می‌توانند از طریق تلویزیون‌های 42 اینچ نصب شده در کابین هواپیما به‌طور زنده شاهد نشست و برخاست هواپیما باشند و در طول پرواز نیز از برنامه‌های متنوعی نظیر وقایع ورزشی، کلیپ‌‏های طنز و برنامه‏‌های آموزشی استفاده کنند. علاوه بر این، در کابین هواپیماهای هواپیمایی اترک به‌گونه‌ای طراحی شده است تا فضای کافی به‌همراه تنظیمات صندلی ضمن فراهم نمودن محیطی آرام و راحت جهت آسایش مسافران فراهم شود.

هواپیمایی اترک

بار مجاز

در پروازهای داخلی هواپیمایی اترک وزن بار مجاز رایگان برای مسافران ۲۰ کیلوگرم است.

مقصدهای پروازی

شهرفرودگاه
آبادانفرودگاه بین‌المللی آبادان
اهوازفرودگاه بین‌المللی اهواز
بندرعباسفرودگاه بین‌المللی بندرعباس
کرمانشاهفرودگاه کرمانشاه
بجنوردفرودگاه بجنورد
بوشهرفرودگاه بوشهر
اصفهانفرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی اصفهان
کیشفرودگاه بین‌المللی کیش
مشهدفرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد
شیرازفرودگاه بین‌المللی شیراز
تهرانفرودگاه بین‌المللی مهرآباد

حوادث

هواپیمایی اترک

  • در ۲۶ بهمن ۱۳۹۳، هواپیمای ایر باس ای۳۲۰ هواپیمایی اترک ایر در مسیر تهران-بجنورد پس از بلند شدن از روی باند به‌علت از کار افتادن موتور دوم این هواپیما مجبور به بازگشت و فرود اضطراری در مهرآباد شد.
  • در ۹ تیر ۱۳۹۴ یک فروند ایرباس ای۳۲۰ مسیر تهران-مشهد، هنگام برخاستن به‌علت احساس دود در کابین از برخاستن انصراف داده و هواپیما فورا متوقف می‌شود. مسافران بلافاصله از درهای خروج اضطراری هواپیما را ترک کردند. در این حادثه به کسی آسیبی نرسید.
  • در شامگاه روز شنبه ۲۳ مرداد ماه ۱۳۹۵، یک فروند هواپیمای ایرباس ۳۲۰ هواپیمایی اترک با شماره پرواز ۱۹۴۳ که قصد پرواز فرودگاه بین‌المللی مهرآباد به‌سمت فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی نژاد مشهد را داشت، پس از تیک آف از باند خارج شد و برای ساعاتی فرودگاه مسدود اعلام شد. در این حادثه به هیچ‌یک از مسافران آسیبی وارد نشد و در گزارش‌های اولیه، شکستگی چرخ هواپیما علت سانحه ذکر شد.

مطالب مرتبط:

دیدگاه