دیدنی‌های سامارا؛ شهر صنعتی و فرهنگی روسیه

شیدا  خرمشاهی
شیدا خرمشاهی چهار شنبه، ۲۷ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۰۶
دیدنی‌های سامارا؛ شهر صنعتی و فرهنگی روسیه

سامارا یکی از شهرهای تاریخی، سیاسی، صنعتی، اقتصادی و فرهنگی کشور روسیه به شمار می‌رود که از جاذبه‌های دیدنی بسیاری برخوردار است.  

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۷/۰۲/۰۴ منتشر شده و در تاریخ ۱۴۰۰/۰۵/۲۲ به‌روزرسانی شده است.

سامارا ششمین شهر بزرگ و یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای کشور روسیه است که در جنوب‌شرقی آن در کنار رودخانه زیبای ولگا (Volga) واقع شده است. این شهر زیبا یکی از شهرهای تاریخی، سیاسی، صنعتی، اقتصادی و فرهنگی این کشور به شمار می‌رود که جاذبه‌های گردشگری فراوانی دارد که دیدن آن‌ها را نباید از دست داد. با ما همراه باشید تا با جاهای دیدنی سامارا بیشتر آشنا شوید.

صومعه زنان ایورسکی (Valday Iversky Monastery)

منظره برفی و صومعه زنان ایورسکی (Valday Iversky Monastery)

عکس‌ از وب‌سایت theculturetrip

صومعه زنان ایورسکی، در گذشته خانه ۳۸ خواهر ارتدوکس روسی بوده است که قدمت آن به سال ۱۸۵۰ میلادی می‌رسد. سال‌های زیادی از این صومعه به‌عنوان یتیم‌خانه و مدرسه دخترانه استفاده می‌شد که توسط راهبه‌ها نیز اداره می‌شده است. صومعه زنان ایورسکی نمای بسیار زیبایی دارد و به همین دلیل یکی از جاذبه‌های توریستی شهر سامارا به شمار می‌رود که حتما باید از آن دیدن کنید.

تندیس شاپف (Chapaev Monument)

تندیس شاپف و سربازان شوروی سابق (Chapaev Monument)

عکس‌ از وب‌سایت theculturetrip

تندیس شاپف، به افتخار «واسیلی شاپف» (Vasily Chapaev)، فرمانده ارتش سرخ در طول جنگ داخلی روسیه ساخته شد و یادبودی برای قهرمانان جنگ محسوب می‌شود. این تندیس زیبا یکی از دیدنی‌های جذاب شهر سامارا است که دیدن آن را نباید از دست دهید.

سالن باله و اپرای سامارا (Samara Academic Opera and Ballet Theatre)

منظره شبانه و نورپردازی سالن باله و اپرا (Academic Opera and Ballet Theatre)

عکس‌ از وب‌سایت theculturetrip

سالن باله و اپرای سامارا یکی از بزرگ‌ترین سالن‌های تئاتر دولتی در کشور روسیه است که از دیدنی‌های آن نیز به شمار می‌آید. نمایش‌های باله و اپرای کلاسیک از اجراهای ثابت این سالن هستند و به‌تازگی اجراهای مدرن و معاصر نیز در این سالن بزرگ اجرا می‌شوند.

پناهگاه زیرزمینی استالین (Stalin’s Bunker)

مجسمه ها و تزیینات داخلی پناهگاه زیرزمینی استالین (Stalin’s Bunker)

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

پناهگاه زیرزمینی استالین یکی از جاذبه‌های گردشگری سامارا است که ۳۷ متر عمق دارد و ارتفاع آن اندازه یک ساختمان دوازده طبقه است. این پناهگاه در زمان جنگ جهانی دوم در زیر ساختمان مدرن آکادمی هنر و فرهنگ بنا شده است.

کوه‌های ژیگولی از طبیعتی مسحورکننده برخوردازند

کوه های ژیگولی (Zhiguli Mountains)

اگر از شلوغی شهر و تماشای ساختمان‌ها و بناهای تاریخی سامارا خسته شدید و به‌دنبال تغییر آب و هوا و لذت بردن از طبیعت بودید، پیشنهاد می‌کنیم که به ارتفاعات ژیگولی سفر کنید. در کوه‌های ژیگولی می‌توانید شاهد طبیعتی زیبا، مناظری مسحورکننده و دلنواز باشید.

عمارت نرونف (Neronov’s Mansion)

منظره پاییزی عمارت نرونف (Neronov’s Mansion)

عکس‌ از وب‌سایت theculturetrip

عمارت نرون‌اف یا خانه خانواده استالین، ساختمانی دو طبقه است که در سال ۱۸۴۰ میلادی برای مستشار اشرافی نرونف ساخته شده است. نمای این بنا به سبک رنسانس ساخته شده بود و از زمان ساخته شدن تا به امروز، ذره ای تغییر نکرده است. «جوزف استالین» (Joseph Stalin)، رهبر اتحاد جماهیر شوروی، از پاییز سال ۱۹۴۱ میلادی تا اوایل تابستان ۱۹۴۲، همراه خانواده‌اش به‌صورت مخفیانه در این خانه زندگی می‌کردند.

کلیسای جورج ویکتوریوس (The Temple of George the Victorious)

گنبدهای طلایی کلیسای جورج ویکتوریوس (The Temple of George the Victorious)

عکس‌ از وب‌سایت theculturetrip

کلیسای جورج ویکتوریوس، کلیسایی زیبا و منحصربه‌فردی است که از گنبدهای طلایی باشکوه و پیکرنگارهای ظریف و مثال‌زدنی تشکیل شده است. با بازدید از این کلیسای پرابهت که به سبک دوره باروک طراحی شده است، می‌توانید شاهد‌ چشم‌اندازهای بی‌نظیری از رودخانه ولگا نیز باشید.  

تندیس پیتر و فورونیا (Monument to Peter and Fevronia)

تندیس برنزی پیتر و فورونیاد در طبیعت سامارا (Monument to Peter and Fevronia)

عکس‌ از وب‌سایت trip101

تندیس پیتر و فورونیا در نزدیکی کلیسای جورج ویکتوریکس در پارکی زیبا جای گرفته است. این تندیس باشکوه در بزرگداشت مقدسات خانواده و ازدواج در مذهب ارتدوکس روسی ساخته شده است و از جمله جاذبه‌های گردشگری شهر زیبای سامارا به شمار می‌رود.

کلبه هنرمند کنستانتین گلواکین (Cottage Of The Artist Konstantin Golovkin)

مجسمه فیل در کلبه هنرمند کنستانتین گلواکین (Cottage Of The Artist Konstantin Golovkin)

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

کلبه هنرمند کنستانتین گلواکین، کلبه‌ای عجیب و غریب است که در اوایل قرن بیستم برای اقامت تابستانی «کنستانتین گلواکین» (Konstantin Golovkin) طراحی شد. در این کلبه با آثاری غیرعادی و عجیب روبه‌رو می‌شوید.

سالن تئاتر آکادمیک ماکسیم گورکی (Maksim Gorky Samara Academic Drama Theatre)

نمای قرمز رنگ سالن تئاتر آکادمیک ماکسیم گورکی (Maksim Gorky Samara Academic Drama Theatre)

عکس‌ از وب‌سایت tripadvisor

سالن تئاتر آکادمیک ماکسیم گورکی یکی از قدیمی‌ترین سالن‌های تئاتر حرفه‌ای در شهر سامارا و همچنین یکی از جا‌های دیدنی روسیه است. این سالن دارای نمایی طرح‌دار و زیبا شبیه یک شیرینی است و به همین دلیل به آن «خانه شیرینی» نیز می‌گویند. این سالن در سال ۱۸۸۸ میلادی توسط معماری به نام «شیکاگف» (Chichagov) طراحی و بنا شده است.

تونل های شیریوو (Shiryaevo Tunnels)

تونل های شیریوو در دل کوه (Shiryaevo Tunnels)

عکس‌ از وب‌سایت Wikipedia

تونل‌های شیریاوو یا همان «مروارید ژیگولی» قسمتی از پارک ملی سامارا است که در کوه‌های زیبای ژیگولی واقع شده‌اند و از جمله دیدنی‌های این شهر به شمار می‌روند. در این ناحیه می‌توانید از محیط زیبای روستایی و تماشای غارهای سنگ آهکی طبیعی لذت ببرید.

تندیس زاسیکین (Zasyekin Monument)

تندیس زاسیکین در یکی از میدان های سامارا (Zasyekin Monument)

عکس‌ از وب‌سایت tripadvisor

تندیس زاسیکین در نزدیکی ساحل رودخانه ولگا جای گرفته و یادبودی از «گریگوری زاسیکین» (Grigory Zasyekin)، سوارکار برنزی و پایه‌گذار شهر سامارا است.

موزه هنر منطقه ای سامارا (Samara Regional Museum of Art)

 خودروهای پارک شده مقابل موزه هنر منطقه ای سامارا (Samara Regional Museum of Art)

عکس‌ از وب‌سایت tripadvisor

موزه هنر منطقه‌ای سامارا، مجموعه‌ای از هنر هنرمندان روسی در سبک‌ها و دوره‌های مختلف را به نمایش گذاشته است و مکانی فوق‌العاده و بی‌نظیر برای گردشگران هنر‌دوست و فرهنگ‌دوست در سفر به سامارا به حساب می‌آید.

قلعه استلا (Stella Rook)

نماد سفید رنگ قلعه استلا (Stella Rook)

عکس‌ از وب‌سایت theculturetrip

قلعه استلا یا تندیس هنری که با نام «قایق» (The Boat) نیز شناخته می‌شود، تندیسی بسیار باشکوه و مثال‌زدنی است که در نقطه‌ای با چشم‌انداز زیبا از رودخانه ولگا واقع شده است.

خیابان سامارا آربات (Arbat of Samara)

شهروندان روسی در حال قدم زدن در خیابان سامارا آربات (Arbat of Samara)

عکس‌ از وب‌سایت theculturetrip

خیابان سامارا آربات یا لنینگرادسکایا (Leningradskaya) یکی از خیابان‌های معروف شهر سامارا است که نام خود را از خیابان سنگ‌فرش شده مشهور شهر مسکو به نام «خیابان قدیمی آربات» گرفته است. این خیابان مخصوص عابران پیاده است و از فواره‌های زیبا، باغچه‌های پرگل، فروشگاه‌های کوچک و موزیسین‌های خیابانی تشکیل شده است. در دو طرف این خیابان، بناهایی با قدمت چند هزار ساله جای گرفته‌اند که امروزه به بوتیک‌ها، رستوران‌ها و کافه‌های زیبا تبدیل شده‌اند.

سواحل سامارا

عکس هوایی از سواحل سامارا

عکس‌ از وب‌سایت theculturetrip

سواحل سامارا یکی از زیباترین و خوش‌منظره‌ترین بخش‌های رودخانه ولگا را در اختیار دارند که در سراسر مرز غربی این شهر کشیده شده‌اند. در ماه‌های گرم سال، این سواحل زیبای شنی بدون‌شک پرطرفدارترین و محبوب‌ترین جاذبه‌های تفریحی و گردشگری سامارا هستند. همچنین در این سواحل بازار پیاده‌روی، آب‌تنی و قایق‌سواری نیز بسیار داغ است.

میدان کوباشیف (Kuibyshev Square)

عکس هوایی از مناظر میدان کوباشیف (Kuibyshev Square)

عکس‌ از وب‌سایت tripadvisor

میدان کوباشیف، بزرگ‌ترین میدان شهری در سراسر اروپا است و به‌عنوان نمادی از عظمت و شکوه نظام اتحاد جماهیر شوروی سابق بنا شده است. این میدان که یکی از جاذبه‌های گردشگری سامارا به شمار می‌رود، امروزه به‌عنوان محل اصلی برگزاری کارناوال سالانه این شهر شناخته می‌شود. نظرهای خود را درباره جاذبه‌های  گردشگری سامارا با ما و سایر کاربران کجارو به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط:

دیدگاه