بهترین زمان سفر؛ کی، کجا برویم؟

کسری مجیدی
کسری مجیدی پنجشنبه، ۲۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۱۵
بهترین زمان سفر؛ کی، کجا برویم؟

مسافرت تجربه‌ای است جذاب که می‌تواند با در نظر گرفتن زمان سفر مناسب به مراتب لذت‌بخش‌تر شود. با آمار جامعی درباره‌ی فصل‌های سفر همراه باشید.

مسافرت همواره تجربه‌ای است شگفت‌انگیز که در خاطر می‌ماند. به طبع عوامل گوناگونی در کیفیت سفر تاثیرگذار است؛ یکی از همین معیارها، انتخاب زمان مناسب برای سفر به هر مقصد است. زمان سفر نیز ارتباط مستقیمی با شرایط جوی هر منطقه دارد. در این مقاله بر اساس آمار و اطلاعاتی جامع، به سراغ زمان و مکان مناسب و متناسب برای سفر رفته‌ایم.

زمان سفر

به‌دلیل موقعیت جغرافیایی هر منطقه، مانند تفاوت فصل‌ها در دو نیم‌کره، شرایط جوی گوناگونی در هر کشور در طول سال بر قرار است. در ادامه با تفکیک هر فصل و قاره، به توضیح بیشتر درباره‌ی آب و هوای آن‌ها پرداخته‌ایم. همچنین در انتهای هر فصل، به مقاصد پیشنهادی سفر اشاره کرده‌ایم.

زمستان

سفر در زمستان

اروپا

برف، باران و سرما، زمستان‌های کشورهای اروپایی با این ویژگی‌ها تعریف می‌شوند. به همین دلیل سفر کردن به این نقاط در روزهای سرد سال چندان متعارف به نظر نمی‌رسد. البته اگر مایل به جست‌و‌جو در کوه‌های آلپ و اسکی کردن در آن‌ها هستید، سوئیس و اتریش می‌توانند گزینه‌های مناسبی باشند. همچنین در نظر داشته باشید که کشورهای فرانسه، ایتالیا و اسپانیا در کل از آب و هوای بهتری در فصل زمستان نسبت به دیگر نقاط قاره‌ی سبز برخوردار هستند.

آسیا

در روزهای سرد سال، قاره‌ی کهن از شرایط جوی مساعدی بهره می‌برد. کشورهایی مثل تایلند، ویتنام، میانمار و هند از آب و هوای مطلوبی برخوردار هستند. برای دیگر کشورها نیز داستان به همین منوال است؛ به طبع هرچه از خط استوا دور شوید، شاهد هوای سردتری در آسیا خواهید بود؛ تا جایی که در نواحی شمالی چین یخبندان را می‌بینید!

آفریقا

شمال آفریقا در زمستان محل مناسبی است برای ماجراجویی‌های جذاب در طبیعت. به این دلیل فقط به شمال قاره اشاره می‌کنیم، چون در نواحی جنوبی آن، همراه با فصل رونق برای گردشگران در این زمان، ممکن است در کشورهایی مانند کنیا و تانزانیا هوا بسیار گرم شود.

آمریکا

در قاره‌ی آمریکا به‌دلیل قرارگیری در هر دو نیم‌کره شرایط گوناگونی داریم. آمریکای جنوبی و مرکزی به‌همراه نقاط جنوبی آمریکای شمالی، در این زمان از سال از شرایط آب و هوایی مطلوبی بهره می‌برند. کشورهایی مانند مکزیک، برزیل و ونزوئلا می‌توانند گزینه‌ی خوبی برای سفر در زمستان باشند.

سفر پیشنهادی

زمستان پاریس

همان طور که اشاره شد، کشورهایی مثل ایتالیا و فرانسه برای علاقه‌مندان سرما، می‌توانند گزینه‌های معقول‌تر و مقرون به‌صرفه‌تری باشند. با توجه به تفاوت فصلی استرالیا، این کشور نیز مقصد مناسبی است. سنگال هم دیگر کشوری است که رونق بسیاری در این زمان از سال به خود می‌بیند.

بهار

سفر در بهار

اروپا

با شروع بهار، شرایط جوی قاره‌ی اروپا رفته‌رفته مطبوع می‌شود. با افزایش دما و روزهای آفتابی در این فصل میزان گردشگران نیز زیاد می‌شود. اولین کشورهایی که صدای پای مسافران را می‌شنوند، مناطق نزدیک به دریای مدیترانه هستند. اگر بخواهیم از کشوری نام ببریم، می‌توانیم به یونان و اسپانیا اشاره کنیم. هرچه به‌سمت شمال برویم، سرمای هوا تا حدودی زیاد می‌شود. هم‌زمان با بهار در منطقه‌ی اسکاندیناوی، به‌دلیل نزدیکی به قطب شمال، ساعات تابش آفتاب در طول شبانه‌روز، بیشتر می‌شود.

آسیا

بهار در کشورهای آسیایی مایل به گرما است. حتی بسیاری از کشورها مانند هند و میانمار در این زمان از سال، آب و هوای گرمی دارند. به همین دلیل نوبت به کشورهایی می‌رسد که نسبتا از مدار میانی فاصله دارند. ژاپن و چین شرایط بهتری برای پذیرش علاقه‌مندان دارند. با کمی فاصله گرفتن، می‌توان به اندونزی و استرالیا اشاره کرد؛ مناطقی که رونق خوبی در فصل بهار به خود می‌بینند.

آفریقا

در میان کشورهای آفریقایی، بهار مراکش از همه دیدنی‌تر است. آب و هوای مطبوع در کنار آفتاب دلچسب، شرایطی را برای این منطقه به وجود آورده است که آن را بسیار مطلوب می‌کند. مناطق جنوبی قاره هم اگرچه با افت دما مواجه می‌شوند، اما کماکان شرایط مساعدی دارند.

آمریکا

آمریکای مرکزی و به‌خصوص آمریکای شمالی از شرایط بسیار بهتری در بهار برخوردار هستند. مکزیک، کوبا و ونزوئلا یا ایالت‌های مرکزی آمریکا از جمله مناطق ایدئال در این زمان هستند. با حرکت به‌سمت جنوبی قاره نیز به طبع، آب و هوا مرطوب‌تر و حتی سردتر خواهد شد.

سفر پیشنهادی

بهار انگلستان

اگر قصد سفر به اروپا دارید، در کشورهایی با مشخصات پرتغال، آب و هوای تابستانی و در کشورهایی مثل اسکاتلند، شرایط مطبوعی را تجربه خواهید کرد. در آفریقا نیز می‌توانید با سفر به کشورهایی مثل تونس، دست به ماجراجویی‌های جذابی بزنید.

تابستان

سفر در تابستان

اروپا

بهترین زمان سفر به قاره‌ی سبز، تابستان است. میلیون‌ها گردشگر از اقصی نقاط جهان برای دیدن سواحل، روستاها، شهرها و طبیعت اروپا به این قاره سفر می‌کنند. از شمال تا جنوب و شرق به غرب اروپا در این زمان از سال، با توجه به آب و هوا و ویژگی‌های خاصش علاقه‌مندان بسیاری را به خود می‌بینند. فرقی نمی‌کند به چه کشوری سفر کرده باشید، همه مناطق این قاره با شرایط جوی مساعد خود چیزی برای عرضه دارند.

آسیا

دقیقا برعکس قاره‌ی سبز، در فصل تابستان قاره‌ی کهن چندان دلچسب نیست. تمامی نقاط این منطقه شرایطی مشابه یکدیگر و گرم و مرطوب، دارند. هرچند در این میان مناطقی مثل هند و بالی هستند که با توجه به موقعیت خود، از شرایط نسبتا بهتری برخوردار هستند.

آفریقا

کشورهای آفریقایی در این زمان از سال بسیار گرم هستند. تنها برخی از کشورهای ساحلی به لطف هم‌جواری با اقیانوس از شرایط بهتری بهره‌مند شده‌اند.

آمریکا

تابستان در آمریکای شمالی نیز گرم است. با این وجود در آمریکای مرکزی آب و هوای نسبتا خنک‌تری همراه با باران‌های فصلی برقرار است. در همین زمان آمریکای جنوبی از شرایط جوی به مراتب بهتری برخوردار است که در پی آن گردشگران نیز به آن سفر می‌کنند.

سفر پیشنهادی

تابستان ایسلند

مناطق شمالی اروپا مانند ایسلند می‌توانند مقصد خوبی برای سفرهای تابستانی باشند. از طرفی استرالیا نیز با ویژگی‌های خاص خود گزینه‌ی جذابی است که پیش روی خواهید داشت.

پاییز

سفر در پاییز

اروپا

در اوایل پاییز، مناطق مدیترانه‌ای کماکان شرایط جوی خوبی دارند. هرچه که بیشتر به انتهای پاییز نزدیک شویم، از روزهای آفتابی کاسته می‌شود و به‌دنبال آن هوا سردتر خواهد شد.

آسیا

داستان در قاره‌ی کهن به گونه‌ی دیگری است. پاییز بهترین زمان برای مقاصد آسیایی است. فرقی نمی‌کند به کدام منطقه سفر کنید، از چین تا ایران، شرایط جوی مطلوبی در قاره بر قرار است.

آفریقا

شمال آفریقا هم از آب و هوای مناسبی در این زمان از سال بهره‌مند است. با کاهش دما، بسیاری از کشورهای شمالی مانند مصر و مراکش شرایط مطلوبی پیدا می‌کنند. با توجه به موقعیت جغرافیایی، هرچه به‌سمت جنوب قاره حرکت کنیم، کشورهای ماداگاسکار و آفریقای جنوبی، آب و هوای گرم‌تری را به واسطه‌ی فرا رسیدن فصل گرما در این منطقه خواهیم دید.

آمریکا

برای فصل پاییز بهترین گزینه آمریکای شمالی خواهد بود. شهرهای آمریکا و کانادا در این زمان از سال از شرایط جوی بسیار خوبی بهره می‌برند. این در حالی است که آب و هوا در آمریکای مرکزی و جنوبی بارانی و مرطوب خواهد بود.

سفر پیشنهادی

سفر در پاییز

ترکیه پس از پشت سر گذاشتن تابستان گرم، می‌تواند مقصد خوبی باشد و همان طور که اشاره شد کشورهای آسیایی نیز گزینه‌های مطلوبی به شمار می‌روند.

در انتها به یاد داشته باشید که در همه نقاط دنیا، در ماه سپتامبر، حد فاصل شهریور تا مهر، بهترین شرایط جوی بر قرار است. ازاین‌رو پیشنهاد می‌کنیم که تعطیلات و سفرهای خود را به هر نقطه از کره‌ی خاکی، به این ماه موکول کنید. برای آخرین مورد نیز توجه شما را به تصویری در رابطه با بهترین زمان سفر به هر نقطه از جهان، بر اساس آمار، جلب می‌کنیم.

بهترین زمان سفر در جهان

مطالب مرتبط:

دیدگاه