معبد شائولین، زادگاه کونگ فو

حمیده کریمی
حمیده کریمی شنبه، ۳ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۰۰
معبد شائولین، زادگاه کونگ فو

اگر به ورزش‌های رزمی چینی علاقه‌مند باشید، قطعا یکی از رویاهای شما بازدید از معبد شائولین است. لذت سفر شما به معبد شائولین چند برابر خواهد شد اگر بتوانید با یکی از اساتید این معبد تعامل داشته باشید. در این مقاله با تاریخچه‌ی این معبد، نکاتی در مورد بازدید از آن و آموزش کونگ فو در معبد شائولین آشنا می‌شویم. با کجارو همراه باشید.

معبد شائولین در کوه شائوشی (Shaoshi) در غرب رشته‌کوه سونگشان (Songshan) در شهر دنگ فنگ (Dengfeng) استان هنان (Henan) چین واقع شده است. این معبد با جنگل‌ها و تپه‌های متعدد احاطه شده است. مجموعه‌ی معبد شائولین به همراه جنگل پاگودا (Pagoda Forest) اخیرا به عنوان میراث جهانی یونسکو نیز برگزیده شده‌اند.

بازدید از معبد شائولین، زادگاه شائولین کونگ فو

بیشتر غربی‌ها شائولین را از فیلم‌های رزمی می‌شناسند و می‌دانند که این معبد، زادگاه شائولین کونگ فو است. اما این معبد را در آسیا بیشتر با عنوان زادگاه مکتب ذن می‌شناسند. بازدیدکنندگان برای یادگیری کونگ فو، مراقبه در محیط‌های دنج و آرام اطراف یا لذت بردن از تماشای یک مکان تاریخی که شاید بسیاری از مسافران چین از آن چشم‌پوشی کنند، به دیدن معبد شائولین می‌روند. فرقی نمی‌کند برای کدام یک از این دلایل به این منطقه سفر کنید، قطعا بازدید از معبد شائولین خالی از لطف نیست.

معبد شائولین

معبد شائولین

مکان دقیق معبد شائولین

این معبد در دامنه‌های رشته‌کوه سونگ شان واقع شده که تنها ۱۵ دقیقه با شهر دنگ فنگ و دو ساعت با شهر ژنگژو (Zhengzhou) مرکز استان هنان فاصله دارد. از ژنگژو و لوئویانگ (Luoyang) یکی دیگر از شهرهای بزرگ استان هنان، اتوبوس‌هایی به مقصد دنگ فنگ وجود دارد. اگر در شهرهای ژنگژو یا لوئویانگ اقامت دارید، با تورهای یک روزه از هتل محل اقامتتان می‌توانید خود را به دنگ فنگ برسانید.

تاریخچه

معبد شائولین توسط یک راهب هندی به نام Buddhabhadra ساخته شد که برای گسترش آیین بودایی ۱۵۰۰ سال پیش به این کشور رفته بود. چندی پس از گشایش این معبد، راهب بودایی دیگری از هند به این منطقه سفر کرد و معبد شائولین را به مرکز مکتب ذن در چین تبدیل کرد. اما تنها چند سال بعد درهای معبد به دلیل سیاست‌های ضد بودایی دربار آن زمان، بسته شد. این معبد در طول تاریخ ۱۵۰۰ ساله‌ی خود بارها توسط فرماروایان متعدد هم حمایت شده و هم گاهی از فعالیتش ممانعت به عمل آمده است. در ادامه با مختصری از تاریخچه‌ی این معبد بیشتر آشنا می‌شویم.

معبد شائولین

قسمت‌های مختلف معبد

مجموعه‌ی معبد شائولین از سه قسمت عمده تشکیل شده است. گردشگران از طریق یک دروازه‌ی اصلی وارد مجموعه می‌شوند. این‌جا جایی است که اتوبوس‌های تورها توقف می‌کنند و بازدیدکنندگان می‌توانند بلیط ورودی تهیه کنند. این منطقه به نحوی بازسازی شده که پاسخگوی جمعیت زیاد گردشگران باشد. میدان‌گاهی وجود دارد که دو طرف آن را فروشنده‌های سوغاتی و محصولات یادگاری احاطه کرده‌اند. برای خرید عجله نکنید چرا که راه زیادی در پیش دارید و باز هم با این فروشندگان مواجه خواهید شد.

معبد شائولین

بخش اول، محل نمایش کونگ فو

پس از ورود به مجموعه، بعد از ده دقیقه پیاده‌روی به تالار نمایش کونگ فو می‌رسید. اگر برنامه‌ی بازدیدتان را طوری تنظیم کنید که صبح زود به اینجا برسید می‌توانید شاگردان زیادی را از سن و سال‌های مختلف ببینید که در زمین‌های چمن اطراف محل عبورتان، به تمرین مشغول هستند. این تالار برای گردشگران تجهیز شده است و دارای چراغ‌های چشمک‌زن و گوینده‌ای است که با میکروفون توضیحاتی ارائه می‌کند. اجرای حرکات ورزشی شاگردان جوان بسیار تماشایی است. مهارت و تمرکز آن‌ها بسیار دیدنی و جالب توجه است. این نمایش ورزشی را در بازدید از معبد شائولین به هیچ عنوان نباید از دست بدهید.

بخش دوم، معبد شائولین

پس از مشاهده‌ی نمایش کونگ فو می‌توانید با استفاده از ماشین‌های برقی، یا ۱۵ تا ۲۰ دقیقه پیاده‌روی به خود معبد شائولین برسید. معبد در قسمت کوهستانی واقع شده است. گردشگران از پایین کوه وارد معبد می‌شوند و پس از گذشتن از چندین تالار به بالا می‌رسند. ساختمان‌ها شرایط خوبی دارند. به دلیل شهرت و محبوبیت این معبد در بین گردشگران، هزینه‌هایی که از طریق ورود گردشگران به معبد جمع‌آوری می‌شود و هزینه‌هایی که شاگردان برای آموزش در معبد پرداخت می‌کنند، باعث شده که منابع مالی لازم برای بازسازی‌های مورد نیاز معبد تامین شود.

معبد شائولین

مجموعه‌ی معبد روی یک محور شمالی جنوبی قرار گرفته و از چندین ساختمان و تالار تشکیل شده است. دو نمونه از جالب توجه‌ترین آن‌ها یکی تالار «هزار بودا» است که «تالار تعلیم» نیز نامیده می‌شود و دیگری تالار «سنگ سایه» است.

بخش سوم، جنگل پاگودا

اگر نیم کیلومتر دیگر یک مسیر چوبی را ادامه دهید به جنگل پاگودا می‌رسید. جایی که در آن تعداد زیادی پاگودای سنگی و آجری متعلق به دودمان‌های مختلف چین مشاهده می‌شود. پاگودا سازه‌ای برج‌مانند با بام چند لا است. جنگل پاگودا بخشی از معبد شائولین است که به مجموعه‌ای از پاگوداهای سنگی یا آجری گفته می‌شود. اگر بتوانید به سادگی از کنار دستفروشان متعددی که اصرار دارند به شما تسبیح بفروشند عبور کنید، قدم زدن در این مکان دیدنی بسیار لذت‌بخش خواهد بود.

معبد شائولین

راه‌های رسیدن به معبد

بیشتر بازدیدکنندگان برای یک تور یک روزه به معبد شائولین، شهر ژنگژو را انتخاب می‌کنند. بیشتر تورهای روزانه‌ی بازدید از معبد در هتل‌ها ارائه می‌شوند و این مطمئن‌ترین و آسان‌ترین راه برای بازدید از معبد است. هتل‌ها معمولا وسیله‌ی نقلیه و راهنمای تور مجرب در اختیار دارند. در غیر این صورت می‌توانید از طریق یک ایستگاه اتوبوس در ژنگژو خود را به شهر دنگ فنگ و معبد برسانید و از آنجا خودتان باقی مسیر را برای بازدید از معبد طی کنید.

اطلاعات ضروری برای بازدید از معبد شائولین

ساعات بازگشایی

هر روز در تمام طول سال از ۸ صبح تا ۷ بعدازظهر

زمان مورد نیاز برای بازدید

کمترین زمان مورد نیاز برای بازدید از مجموعه، نصف روز است. اگر برایتان امکان‌پذیر است می‌توانید یک روز کامل را به بازدید از این مجموعه اختصاص دهید. در این صورت زمان کافی برای بالارفتن از تپه‌ها و بازدید از غار Bodhidharma را در اختیار دارید.

نکات مهم

برای جابه‌جایی بین بخش‌های مختلف مجموعه، ماشین برقی موجود است اما بهتر است راه رفت را پیاده طی کنید و هنگام برگشت با ماشین خود را به پارکینگ برسانید.

ناهار

رستوران‌های متعددی در روستاهای کوچک پیرامون این مجموعه وجود دارند. دستفروشان مختلف نیز غرفه‌های متعددی برای ارائه‌ی غذا دارند. برای انتخاب و خرید غذا از راهنمای تور کمک بگیرید. سعی کنید از خوردن غذاهایی که نمی‌شناسید اجتناب کنید. یک رستوران گیاهی نیز در مجموعه وجود دارد که  توسط راهبه‌های شائولین اداره می‌شود. این رستوران بهترین انتخاب برای خوردن ناهار است.

معبد شائولین

تاریخچه‌ی مختصری از معبد شائولین

نقل است که یک راهب بودایی به نام Buddhabhadra که به زبان چینی Ba Tuo نیز نامیده می‌شود در دوران امپراطوری دودمان Northern Wei در سال ۴۹۵ بعد از میلاد از هند به چین رفت. امپراطور به این راهب علاقه داشت و به وی پیشنهاد کرد تا در دربار به تعلیم آموزه‌های بودایی بپردازد ولی راهب این پیشنهاد را رد کرد. زمینی در کوه سونگ به وی داده شد تا معبدی بسازد. به این ترتیب معبد شائولین پایه‌گذاری شد.

ورود مکتب ذن به معبد شائولین

سی سال بعد از ساخت معبد، یک راهب بودایی دیگر به نام بودی‌دارما (Bodhidharma) از هند به چین رفت تا آیین ذن را تعلیم دهد. او در سراسر چین سفر کرد و در نهایت به معبد شائولین رسید.

۹ سال مراقبه

راهب بزرگ معبد، فانگ چانگ وی را نپذیرفت. او از کوه‌ها بالا رفت تا به غاری رسید و در آنجا مدت ۹ سال به مراقبه مشغول بود.

نقل است که او بیشتر این مدت زمان را رو به دیواری در غار می‌نشست تا اینکه سایه‌ی او روی دیواره‌ی غار حک شد. اکنون این غار به عنوان یک مکان مقدس در نظر گرفته می‌شود و سنگی که سایه‌ی بودی‌دارما بر آن حک شده از غار منتقل شده و در مجموعه‌ی معبد نگهداری می‌شود و شما در طول بازدید خود می‌توانید این سنگ را نیز مشاهده کنید.

معبد شائولین

معبد شائولین

پس از ۹ سال در نهایت راهب بزرگ، بودی‌دارما را در معبد پذیرفت.

شروع هنرهای رزمی یا کونگ فوی شائولین

بودی‌دارما زمانی که در غار به سر می‌برد برای حفظ سلامت جسمانی به تمریناتی می‌پرداخت. زمانی که وارد معبد شد متوجه شد که راهبان معبد نیز چندان به سلامت جسمانی خود اهمیت نمی‌دهند. در نهایت او مجموعه‌ای از تمرین‌های ورزشی را تدارک دید که پایه و اساس هنرهای رزمی شائولین را تشکیل می‌دادند. البته هنرهای رزمی پیش از نیز در چین گسترش یافته بود و بسیاری از راهبان معبد در واقع سربازان بازنشسته بودند. بنابراین هنرهای رزمی موجود، با آموزه‌های بودی‌دارما ادغام شدند و کونگ فوی شائولین را تشکیل دادند.

راهبان مبارز

کونگ فو که در اصل تمریناتی برای حفظ سلامت جسمانی بود به ناگزیر برای دفاع در برابر مهاجمان به معبد نیز استفاده می‌شد. در نهایت شائولین به راهبان مبارزش که در کونگ فو مهارت تمام داشتند، مشهور شد. این راهبان بودایی به رعایت اصولی تحت عنوان اخلاق رزمی مقید بودند. این اصول شامل ممنوعیت‌هایی از جمله خیانت نکردن به استاد و مبارزه نکردن برای اهداف بیهوده بود. همچنین هشت قانون برای ضربه زدن یا ضربه نزدن به برخی از نواحی بود به نحوی که حریف، دچار آسیب و جراحات شدید نشود.

معبد شائولین

ممنوعیت آیین بودایی

مدت زیادی از ورود بودی‌دارما به شائولین نگذشته بود که امپراتور وو، آیین بودایی را ممنوع اعلام کرد و معبد شائولین تخریب شد. بعدها در زمان امپراطوری Jingwen آیین بودایی دوباره جان گرفت و معبد شائولین دوباره ساخته شد.

دوران طلایی شائولین

در زمان آشوب‌های ابتدای فرمانروایی دودمان تانگ، سیزده راهب جنگجوی معبد به امپراطور کمک کردند تا جان پسرش Li Shimin را در برابر حمله‌ی ارتشی که به دنبال سرنگونی این دودمان بودند، نجات دهد. Li Shimin به محض این‌که به حکومت رسید در پاسخ به کمک این راهبان، معبد شائولین را «معبد برتر» در تمام چین نامید و آموزش، یادگیری و مبادله بین دربار، ارتش و راهبان شائولین را تقویت کرد. در طول چند قرن آینده، تا زمانی که وفاداران به مینگ از معبد شائولین به عنوان پناهگاه استفاده کردند، این معبد در دوران اوج شکوفایی خود به سر برد.

زوال شائولین

از آن‌جایی که این معبد به بهشتی برای طرفداران دودمان مینگ تبدیل شده بود، فرمانروایان دودمان چینگ، در نهایت معبد را تخریب کردند و آن را به همراه گنجینه‌ها و متون مقدسی که در آنجا نگهداری می‌شد سوزاندند. شائولین کونگ فو غیرقانونی اعلام شد و راهبان و پیروان آن‌ها در سراسر چین پراکنده شدند و تعدادی از آن‌ها به معابدی رفتند که آموزه‌های شائولین را دنبال می‌کردند. صد سال بعد، مجددا اجازه‌ی بازسازی معبد شائولین داده شد اما فرمانروایان همچنان نسبت به شائولین کونگ فو و قدرتی که به دنبال‌کنندگان آن می‌داد، بدگمان بودند. در قرن‌های آتی نیز این معبد بارها سوزانده و مجددا بازسازی شد.

شائولین در عصر حاضر

امروزه شائولین معبدی بودایی است که در آن هنرهای رزمی مختلفی آموزش داده می‌شود که منشاء آن‌ها شائولین کونگ فو است. طبق برخی منابع، شائولین کونگ فوی اصلی به قدری قدرتمند بود که با هنرهای رزمی غیرتهاجمی مانند ووشو جایگزین شده است. به هرحال این معبد فارغ از آنچه که در آن آموزش داده می‌شود، مکانی برای تعلیم و تمرین است. اکنون بیش از ۸۰ مدرسه‌ی کونگ فو در اطراف کوه سونگ وجود دارد که در آن هزاران کودک چینی از سن پنج سالگی آموزش می‌بینند.  

معبد شائولین

معبد شائولین

آموزش کونگ فو در معبد شائولین

اگر دوست دارید تا کونگ فو را در مهد و زادگاه این هنر رزمی یاد بگیرید باید جغرافیای منطقه را به خوبی بشناسید. نزدیک‌ترین شهر به معبد شائولین شهر دنگ فنگ است. مدارس کونگ فوی متعددی در این شهر وجود دارند که می‌توانید در آن‌ها ثبت نام کنید. قبل از رزرو و ثبت نام تمام جوانب را در نظر بگیرید و اطلاعات دقیق و کافی در مورد محل تمرین و محل اقامتتان کسب کنید.

طبق اطلاعات سایت bookmartialarts.com، مدرسه‌ی کونگ فوی معبد شائولین تنها مدرسه‌ای است که اجازه دارد در محوطه‌ی معبد به آموزش شاگردان بپردازد. هزینه‌ی یک ماه آموزش در این مدرسه در حدود ۱۰۰۰ دلار آمریکا است.

معبد شائولین

مدت زمان اقامت

مدت زمان اقامت و آموزش کاملا به خودتان بستگی دارد. افرادی که جدی و پیگیر هستند می‌توانند یک سال و حتی بیشتر آموزش ببینند. آموزش‌ها کاملا انعطاف‌پذیر هستند و شما می‌توانید هر چقدر که خواستید دوره‌ی آموزشی خود را افزایش دهید.

حتی آموزش‌های یک روزه مخصوص گردشگران نیز وجود دارد.

تمرینات و آموزش‌ها

تمرینات بسیار سختی برای شاگردان جدی در نظر گرفته شده است. برنامه‌ی روزانه از ساعت ۵ و ۵۰ دقیقه شروع می‌شود. تمرین‌ها و آموزش‌های متعددی در طول روز ارائه می‌شود. علاوه بر این‌ها، کلاس‌های آموزش زبان ماندارین و طب سوزنی نیز برگزار می‌شود.

معبد شائولین

در طول این آموزش‌ها بدنتان خسته و ذهنتان درگیر خواهد شد اما تجربه‌ی بی‌نظیری برای آشنایی بیشتر با فرهنگ چین و هنرهای رزمی چینی خواهد بود.

معبد شائولین

مطالب مرتبط:

دیدگاه