سوغات شهرکرد چیست؟

بهاره غنچه
بهاره غنچه شنبه، ۳ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۵
سوغات شهرکرد چیست؟

شهر کرد، بام ایران علاوه بر دارا بودن جاذبه‌ها و دیدنی‌های گوناگون، صنایع دستی و سوغات خوراکی محبوب بسیاری نیز دارد.

با حضور بیش از ۲۴۰ جاذبه گردشگری و دیدنی در شهرکرد بام ایران، هرساله به‌ویژه در فصول گرما مسافران بسیاری به این منطقه سفر می‌کنند. شهرکرد دارای جاذبه‌های متعدد تاریخی و طبیعی است که بسیاری از طبیعت‌دوستان و تاریخ‌دوستان را به خود جذب می‌کند. این شهر زیبا که مرکز استان چهارمحال و بختیاری به شمار می‌رود علاوه بر دیدنی‌های متعدد، سوغات خوراکی و صنایع دستی متنوعی نیز دارد. با ما همراه باشید تا با سوغات این شهر مرتفع بیشتر آشنا شوید.

گیاهان دارویی

بابونه شهرکرد

عکس:‌ ourstart

یکی از مهم‌ترین سوغات این منطقه گیاهان دارویی است که با توجه به مرتفع بودن شهرکرد و آب‌و‌هوای کوهستانی آن در فصول بهار در این منطقه به‌وفور یافت می‌شود. قارچ، پرموسیر، لیباس، شیرین بیان، کاسنی، بابونه، آویشن و زنجبیل برخی از گیاهان دارویی این منطقه محسوب می‌شود که دارای خواص گیاهی بسیاری هستند. همچنین سلمان تره، اوماج، ترشک، پاکلاغ، موچه، شنگ، کنگر، کرفس کوهی و چاووک برخی از گیاهان کوهستانی و محلی این منطقه هستند که از آن‌ها به‌عنوان طعم‌‌دهنده و چاشنی در مواد غذایی استفاده می‌شود.

بادام

بادام شهرکرد

عکس: مجله پزشکی دکترسلام

بادام شهرکرد که شهرت بسیاری دارد، یکی از محصولات کشاورزی این منطقه محسوب می‌شود که دارای کیفیت و خواص بسیاری است. مرغوب‌ترین نوع بادام در منطقه‌ای کوهستانی با آب فراوان در سامان اطراف شهرکرد تولید و کشت می‌شود.

گردو

گردو شهرکرد

عکس:‌ indiamart

باغ‌های گردو در شهرکرد حدود هفت هزار هکتار وسعت دارند. شهرکرد سهم بسیاری در تولید گردو در کشور دارد. گردوهای این منطقه دارای کیفیت خوبی هستند که می‌توان به‌عنوان سوغات از آن تهیه کرد.

عسل

عسل شهرکرد

عکس: allsubscriptionboxes

عسل طبیعی و کوهستانی در شهرکرد نیز دارای مرغوبیت بسیاری است. با توجه به مرتفع بودن این منطقه و آب و هوای کوهستانی عسل‌های مرغوب بسیاری در این منطقه تولید می‌شود که بسیاری از گردشگران آن را سوغاتی محبوب برای خرید می‌دانند.

گز بلداجی

گز بلداجی شهرکرد

عکس: پینترست

گز بلداجی از شیره‌ایی سفید رنگ به نام انگبین در دو نوع پسته‌ایی و بادامی تولید می‌شود. این شیره از کوهستان‌های منطقه جمع‌آوری می‌شود. نام گز بلداجی از منطقه بلداجی که از دیرباز تولیدکننده گز بوده است، می‌آید. از گز بلداجی به‌عنوان سوغات شیرین شهرکرد یاد می‌شود.

کشک و قره قوروت

کشک شهرکرد

عکس: نشاط آوران

در این منطقه عشایر بسیاری به دامپروری مشغول هستند و یکی از پررونق‌ترین مشاغل استان چهارمحال و بختیاری به شمار می‌رود. کشک شهرکرد نیز که حاصل کار عشایر است به‌علت طبیعی بودن طعم بسیار خوبی دارد. در کل لبنیات این منطقه کیفیت و طعم دلپذیری دارند. قره قوروت نیز از سوغات‌های ترش شهرکرد محسوب می‌شود که در زبان محلی به قارا شهرت دارد.

نمد

نمد شهرکرد

عکس:‌ آفتاب

محصولات نمدی از سوغات ایران محسوب می‌شود و شهرکرد را شهر نمد می‌دانند. نمد یا نمد مالی از قدیمی‌ترین صنایع این منطقه است که توسط مردان و به‌صورت گروهی ساخته می‌شود. معروف‌ترین نمد این منطقه کلاه‌های نمدی است که به‌عنوان پوشش سنتی مردان عشایر این منطقه استفاده می‌شود.

خرسک و جاجیم

خرسک شهرکرد

عکس : نشاط آوران

از صنایع دستی سنتی و محلی این منطقه می‌توان به خرسک و جاجیم اشاره کرد. خرسک نوعی قالی است که پرزهای آن گرفته نمی‌شود و برای بافت آن از هیچ نقشه‌ایی استفاده نمی‌کنند. جاجیم نیز از ترکیب نخ‌های رنگی به‌صورت یکدست و صاف بافته می‌شود و کاربردی همانند فرش دارد.

قفل

قفل سازی شهرکرد

عکس: تابناک

هنر قفل سازی ازد یگر صنایع دستی و قدیمی شهرکرد به شمار می‌رود که شهرت بسیاری دارند و می‌توان برخی از قفل‌های ساخته شده از این شهر را در موزه‌های اروپایی پیدا کرد.

عکس کاور: خبرگزاری مهر

مطالب مرتبط:

دیدگاه