ابرسیج، روستای جهانی نمدمالی

زهرا  آذرنیوش
زهرا آذرنیوش پنجشنبه، ۲۹ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۱۵
ابرسیج، روستای جهانی نمدمالی

روستای ابرسج، قطب تولید نمد در استان سمنان به‌عنوان روستای جهانی نمدمالی معرفی می‌شود.

سرپرست معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان به تولید ۷۰ درصد نمد مورد نیاز کشور در روستای ابرسج واقع در شهرستان شاهرود اشاره کرد. جوارابلو در این مورد به مکاتبه‌های لازم برای ثبت این هنر از صنایع دستی به‌عنوان اثر فرهنگی غیرملموس با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور اشاره کرد و گفت:

کارهای ثبت این اثر انجام شده است تا ابرسج توسط این سازمان به‌عنوان روستای جهانی نمدمالی معرفی شود.

وی تایید سازمان میراث فرهنگی بر معرفی روستای ابرسج، را مقدمه معرفی هنر نمدمالی این روستا به یونسکو برای ثبت جهانی دانست. تولید صنایع دستی متناسب با نیاز جامعه موجب استقبال مشتریان می‌شود و رمز موفقیت هنرمندان روستای ابرسج در تامین بازار فروش، به کارگیری نوآوری و خلاقیت در تولید محصولات نمدی است.

سرپرست معاونت صنایع دستی اداره کل میراث ‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان گفت:

هنر نمدمالی در روستای ابرسج شاهرود ۲۰۰ فرصت شغلی ایجاد کرده و هنرمندان در ۵۰ کارگاه ایجاد شده در این روستا مشغول به فعالیت هستند.

وی افزود:

به منظور کاهش هزینه‌های تولید نمد و کمک به هنرمندان نمدمال روستای ابرسج شهرستان شاهرود برای این روستا دستگاه حلاجی پشم به منظور تامین پشم مورد نیاز برای تهیه نمد خریداری شده است. به گفته وی، نمدمالی از قدیمی‌ترین هنرهای سنتی است که در اثر فشار و رطوبت دست سازه‌های نمدی تولید شده و در گذشته از این روش در صنعت نساجی که از پشم به‌عنوان مواد اولیه استفاده می‌شد، کاربرد داشته است.

سرپرست معاونت صنایع دستی اداره کل میراث ‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان استان‌های گیلان، مشهد، گرگان و مازندران را از علاقه‌مندان و خواهان دست‌بافته‌های نمدمالی استان سمنان معرفی کرد.

ابرسج یکی از روستاهای سردسیر و کوهپایه‌ای در ۲۲ کیلومتری شهرستان شاهرود است که یک هزار و ۳۸۰ نفر جمعیت و ۵۴ خانوار عشایر در آنجا زندگی می‌کنند و بیشتر هنرمندان صنایع دستی این روستا در رشته نمدمالی اشتغال دارند.

مطالب مرتبط:

منبع yjc

دیدگاه