روادید الکترونیکی روسیه به ۱۸ کشور از جمله ایران

نیکی قره گوزلویان
نیکی قره گوزلویان دوشنبه، ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۰
روادید الکترونیکی روسیه به ۱۸ کشور از جمله ایران

اتباع خارجی ۱۸ کشور از جمله ایران که روادید الکترونی دریافت می‌کنند، می‌توانند وارد همه فرودگاه‌های مناطق خاور دور (شرق روسیه) شوند.

بر اساس قانون جدیدی که دفتر مطبوعاتی وزارت توسعه مناطق شرق روسیه اعلام کرده است، اتباع ۱۸ کشور الجزایر، بحرین، برونئی، هند، قطر، چین، کره شمالی، کویت، مراکش، مکزیک، امارات، عمان، عربستان، سنگاپور، تونس، ترکیه و ژاپن می‌توانند با مراجعه به پایگاه اینترنتی بخش کنسولی وزارت خارجه روسیه، مشخصات گذرنامه به همراه عکس خود را وارد کرده و نهایتا تا ۳۰ روز بعد پاسخ درخواست روادید خود را دریافت کنند.

این روادید الکترونی که سفر با آن از روز اول ماه سپتامبر (دهم شهریور) امکان‌پذیر می‌شود، تا ۸ روز در ۵ استان شرقی روسیه اعتبار دارد. افراد متقاضی می‌توانند با اسکن کردن پاسخ مثبت خود وارد این مناطق شوند.

فرودگاه‌های یلیزوو در شهر پتروپاولوفسک کامچاتسکی (مرکز استان کامچاتکا)، فرودگاه نووی در شهر بلاگوشنسک در استان خاباروفسک، فرودگاه خاموتووا در یوژنوساخالینسک مرکز استان ساخالین، فرودگاه اوگولنی در شهر آنادیر در استان چوکوتکا و فرودگاه کنویچی در ولادی وستوک از جمله فرودگاه‌هایی هستند که این روادید الکترونیکی را می‌پذیرند.

دیمیتری مدودیف، نخست‌وزیر روسیه درباره این روادید گفته است:

تاسیسات خاور دور را توسعه می‌دهیم و تسهیلات ویژه‌ای را برای این منظور پیش‌بینی می‌کنیم، اطمینان دارم که لغو مراحل دریافت روادید برای گردشگران و کارفرمایان دیگر کشورها به افزایش جذابیت‌های گردشگری و سرمایه‌گذاری این منطقه کمک می‌کند. در نتیجه این قانون، گردشگران بیشتری به خاور دور سفر می‌کنند و این منطقه درآمد بیشتری کسب خواهد کرد.

مدودیف همچنین درباره علت انتخاب این ۱۸ کشور گفت:

علت این تصمیم‌گیری نزدیک بودن به روسیه نیست، بلکه آن‌ها نیز رویکردی مشابه در همکاری با ما دارند.

دولت روسیه با این روش درصدد است تا از شرایط ویژه منطقه با استقرار واحدهای صنعتی، بهره‌برداری از جاذبه‌های گردشگری، توانمندی‌های کشاورزی و همچنین نزدیکی به بازارهای آسیایی استفاده کند.

عکس: ایرنا

مطالب مرتبط:

منبع ایرنا

دیدگاه