راهنمای سفر به عمان

عمان (oman)، با نام رسمی سلطان‌نشین عمان، کشوری پادشاهی است که در غرب شبه‌جزیره‌ی عربستان قرار دارد. این کشور از دو بخش تشکیل شده است، بخش جنوبی که در تنگه هرمز قرار دارد و بخش دیگر مدحا نام دارد که توسط امارات متحده عربی احاطه‌ شده است. عمان از شرق به دریای عرب و از شمال به دریای عمان منتهی می‌شود، از جنوب با یمن و از غرب با عربستان سعودی و امارت متحده عربی مرز زمینی و با ایران مرز دریایی دارد. از شهرهای عمان می‌توان به صلاله، سیب، صحم، بوشر، مسقط، بدایا، رستاق و... اشاره کرد.

در مساحت ۳۰۹,۵۰۰ کیلومتر مربعی عمان، جمعیتی بالغ بر ۴,۶۵۶,۷۵۵ نفر زندگی می‌کنند. زبان رسمی کشور عمان، عربی است؛ اما مردم به انگلیسی هم مسلط هستند. با توجه به اینکه جمعیت عمان متشکل از اعراب، هندی‌ها و پاکستانی‌ها است، این کشور فرهنگ‌های گوناگونی را در خود جای داده و زبان‌های هندی و بلوچی نیز در این منطقه رواج دارد. تقریباً تمام عمانی‌ها مسلمان و اکثریت آن‌ها سنی هستند. واحد پول این کشور، ریال عمان است. شهروندان ایرانی برای سفر به این کشور باید ویزا دریافت کنند.  ساعت کشور عمان ۳۰ دقیقه جلوتر از ایران است.

مسقط، پایتخت عمان، به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین شهرهای دنیا شناخته می‌شود؛ در واقع قدمت این شهر آسیایی به قرن ۵ و ۶ قبل از میلاد برمی‌گردد و در بسیاری از نقشه‌ها به این کشور اشاره شده است. از سده‌ی ۱۷ میلادی، عمان دارای پادشاهی خودکفا بود و در سده‌ی ۱۹ میلادی این کشور در اوج قدرت خود قرار داشت. با کاهش قدرت در سده‌ی بیستم میلادی، این کشور تحت‌تأثیر و نفوذ گسترده‌ی پادشاهی بریتانیای کبیر قرار گرفت؛ اما هیچ‌گاه به شکل رسمی بخشی از آن نشد. فرمانروایی این کشور پادشاهی بی‌چون‌وچرا است؛ هرچند پارلمان نیز نقش قانون‌گذاری و بازرسی اندکی دارد.

مردم، پنج بار در روز به عبادت می‌پردازند و در این اوقات، اکثر جاها خلوت می‌شود. این زمان‌ها به این ترتیب هستند: ساعت ۴ و نیم صبح، ظهر، بین ساعت ۲ تا ۴ بعد از ظهر، هنگام غروب آفتاب و یک ساعت بعد از آن. با اینکه عمان در خاورمیانه قرار دارد، اما یکی از امن‌ترین کشورهای دنیا به حساب می‌آید.

با توجه به گرمسیری بودن عمان، آب‌وهوای این کشور حتی در زمستان هم آفتابی است. هوای آن در زمستان از ۱۷ تا ۲۷ درجه سانتی‌گراد متغیر است و تابستان‌های آن به ۳۰ یا ۴۰ درجه سانتی‌گراد نیز می‌رسد. با این اوصاف، بهترین زمان سفر به کشور زیبای عمان را می‌توان از شهریور تا فروردین‌ دانست.

عمان، منطقه‌ی مهجور خاورمیانه به شمار می‌‌رود که با وجود تمام زیبایی‌ها و جاذبه‌های طبیعی، از بازدید و استقبال خوبی برخوردار نیست. از جاهای دیدنی عمان می‌توان به ساحل لاک‌پشت‌ها، گودال بیماه، ساحل المغسیل، مسجد جامع سلطان قابوس، بازار مطرح، وادی بنی‌خالد، موزه ملی عمان و سالن اپرای سلطنتی اشاره کرد.

گزینه‌های بسیاری برای تفریح در عمان وجود دارد؛ همچون شترسواری بر تپه‌های طلایی‌رنگ کویر، لذت‌بردن از آفرود سواری، غواصی در آب‌های نیلگون و لمسِ اعماق اقیانوس، قایق‌سواری در کنار صدها دلفین، دره‌نوردی و پیاده‌روی در بستر وادی‌ها (رودهای موسمی) و تماشای لاک‌پشت‌هایی که در زیر نور ماه برای تخم‌گذاری به ساحل می‌آیند.

گردشگرانی که عمان را در برنامه‌ی سفر خود قرار می‌دهند، می‌توانند سوغاتی‌هایی نظیر جواهرات نقره، خنجر، کندر و کندر سوز، لباس سنتی، صنایع دستی، صندوقچه عمانی، سفال، حلوای عمانی و خرما را برای عزیزان خود تهیه کنند.

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map