راهنمای سفر به مراکش

مراکش در قاره‌ آفریقا قرار دارد و نام خود از نام پایتخت کهن کشور، به معنای سرزمین خدا گرفته است. با جمعیتی بالغ بر ۳۵ میلیون و ۷۴۰ هزار نفر، مراکش ۷۱۰ هزار و ۸۵۰ کیلومتر مربع وسعت دارد. واحد پول این کشور درهم مراکش (MAD) است و دین رسمی آن اسلام محسوب می‌شود. پایتخت مراکش، رباط نام دارد. از دیگر شهرهای مهم کشور می‌توان به فاس، کازابلانکا، مراکش، طنجه، مکناس و اگادیر اشاره کرد. زبان‌های رسمی مراکش شامل زبان‌های عربی و بربری است. 

آب و هوای مراکش گرم‌ و تقریبا همیشه آفتابی به شمار می‌‌رود. در فصل تابستان به دلیل صحراهای اطراف، هوا به شدت مرطوب و داغ می‌شود و در فصل زمستان هوا همچنان گرم باقی است. ساحل طولانی مراکش در کنار اقیانوس اطلس، از شمال تا جبل‌الطارق و دریای مدیترانه می‌رسد. مراکش از شرق با الجزایر و از جنوب با صحرای غربی و موریتانی همسایه است و از شمال نیز با اسپانیا مرز آبی مشترک دارد. نوع حکومت در مراکش پادشاهی مشروطه با نظام پارلمانی به شمار می‌رود. 

یکی از دیدنی‌های کشور مراکش، قصر باهیه است و از زندگی مردم کشور در قرن نوزدهم میلادی می‌گوید. از دیگر جاذبه‌های گردشگری مراکش می‌توان به مسجد کوتوبیا مراکش اشاره کرد که در قرن ۱۱ هجری ساخته شده است و بنایی بسیار زیبا و شگفت‌انگیز دارد. شهر مکناس یکی دیگر از مقاصد توریستی کشور مراکش شمرده می‌شود که معمولا گردشگران از آن چشم‌پوشی می‌کنند. این شهر میراث جهانی یونسکو محسوب می‌شود و گرچه وسعت زیادی ندارد؛ اما مملو از آثار تاریخی و خیابان‌های پرپیچ‌و‌خم دیدنی است. دروازه‌ باب منصور از دیدنی‌های شهر مکناس به شمار می‌آید. همچنین آرامگاه مولای اسماعیل که مکناس را به عنوان پایتخت خود انتخاب کرده بود در این شهر قرار دارد. پیشینه‌ شهر مکناس به قرن نهم باز می‌گردد و با وجود خلوت بودن، بهترین مکان برای آشنایی با تاریخ و فرهنگ این کشور است.

بیابان‌ها و شنزارها، باغ ماژورل، مدرسه بن یوسف، مقبره‌های سعدیان، باغ‌های مناره، قصر آیت بن حدو، قصر البدیع که گفته می‌شود در زمان‌های گذشته وسیع‌ترین قصر این شهر به حساب می‌آمد و نیز موزه هنر و صنایع دستی مراکشی دار سی سعید که پیش از این کاخ بوده است، از دیگر جاذبه‌های کشور مراکش محسوب می‌شوند.

ساعت محلی مراکش ۳.۵ ساعت از ساعت ایران عقب‌تر است و هموطنان عزیز برای سفر به این کشور تاریخی، نیازمند ویزا هستند.

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map