بهترین زمان سفر به بوشهر

احمدرضا فرهبد
احمدرضا فرهبد شنبه، ۱۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۱۵
بهترین زمان سفر به بوشهر

بوشهر با نخلستان‌های زیبا و سواحل نیلگون یکی از بهترین مقاصد سفر در جنوب ایران است. آیا می‌دانید بهترین زمان سفر بوشهر چه زمانی است؟

بهترین زمان سفر به بوشهر، مرکز استان بوشهر و دیار بزرگ مرد آزاده‌ای به نام رئیس علی دلواری، مثل هر شهر دیگری بر اساس هدف مسافر از سفر به آن متفاوت است. این شهر که همیشه جزو محبوب ‌ترین مقاصد گردشگری زمستانه ایران بوده است، در اوج سرمای زمستان و پاییز، با مردم خون‌گرم و آب و هوای بهاری پذیرای مسافران زیادی است. در ادامه بهترین زمان سفر به بوشهر را از ابعاد مختلف بررسی می‌‌کنیم تا بتوانید بر اساس هدف خود در بهترین زمان مناسب به این شهر سفر کنید و سفری لذت‌بخش را تجربه کنید.

بهترین زمان سفر به از  نظر آب و هوا

نخلستان های بوشهر

عکاس: امین ملک زاده (خبرگزاری صدا و سیما)

متوسط دمای این شهر در گرم‌ترین زمان سال یعنی از اوایل مرداد تا اوایل شهریور ۳۲٫۶ درجه سانتی‌گراد بوده و در سایر ماه‌های سال بین ۳۰ تا ۳۲ درجه سانتی‌گراد است و حداقل و حداکثر دمای شهر در این ماه‌ها به‌ترتیب به ۲۶ تا ۳۶٫۴  درجه سانتی‌گراد می‌رسد. در کل بهترین زمان سفر به این شهر از اوایل اسفند تا اوایل اردیبهشت و از اوایل آبان تا اوایل آذر است. در این ماه‌ها میزان متوسط دمای شهر از ۲۳ درجه سانتی‌گراد بیشتر نمی‌شود و حداقل دما هم از ۱۵ درجه سانتی‌گراد کمتر نمی‌شود؛ البته ماه‌های دی و بهمن هم برای سفر به بوشهر مناسب هستند و طبق اطلاعات ارائه شده در مورد آب و هوا، متوسط دمای بوشهر در این دو ماه بین ۱۴ تا ۱۵ درجه است

شلوغ‌ترین و خلوت‌ترین زمان سفر

ساحل بوشهر

عکاس: عباس حیدری (خبرگزاری ایرنا)

بدون تردید تابستان فصل خوبی برای سفر به بوشهر نیست و در این فصل تقریبا هیچ کسی این شهر را برای سفر انتخاب نمی‌کند؛ در مرداد ماه که محلی‌ها به آن خرماپزان می‌گویند، گرمای هوا به بیشترین میزان خود می‌رسد و واقعا غیر قابل‌تحمل می‌شود؛ از سویی دیگر شرجی بودن و رطوبت بیش از حد هوا نیز مشکل را دو چندان می‌کند و حتی نفس کشیدن هم برای مردم دشوار می‌‌شود.

شلوغ‌ترین زمان سفر به بوشهر هم معمولا زمستان و ایام نوروز است. در زمستان می‌توانید از آب‌تنی در آب‌های گرم خلیج‌فارس و آب و هوای بهاری این شهر لذت ببرید؛ البته در ایام نوروز بوشهر پذیرای تعداد زیادی از مسافران بوده و این موضوع ممکن است مشکلاتی همچون تکمیل ظرفیت مراکز اقامتی را برای شما ایجاد کند

بهترین زمان از نظر رویدادها

به‌تازگی جشنواره‌ای تحت عنوان جشنواره بازی‌های محلی دالکی هر سال در اسفند ماه در شهر  دالکی در نزدیکی بوشهر برگزار می‌‌شود (امسال این جشنواره ۱۳ اسفند برگزار شد). فاصله شهر دالکی تا بوشهر ۸۲ کیلومتر است و طی کردن این مسیر تقریبا یک ساعت طول می‌کشد. از برنامه‌های این جشنواره می‌توان به آیین‌های مثل رخت برون، خرمن کشون، آرویز تک تکو (دعای باران) و از همه مهم‌تر مراسم عروسی سنتی بوشهری‌ها اشاره کرد.

جشنواره بازی های بومی دالکی

متبع: سایت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

در مراسم عروسی سنتی بوشهری خانواده عروس و داماد با لباس‌های محلی در حالی که جهیزیه عروس و داماد و لوازم سفره عقد را در دست دارند، با رقص و موسیقی محلی در اطراف عروس و داماد شادی می‌کنند. 

عروس سنتی بوشهر

عکاس: حسین  استوار (خبرگزاری مهر)

در ضمن در شهرستان گناوه در ۱۳۷ کیلومتری شمال بوشهر نیز جشنواره مشابهی در بهمن ماه برگزار می‌شود که در آن علاوه بر آشنا کردن مردم با بازی‌های بومی و آیین‌های سنتی، صنایع دستی و غذاهای محلی استان بوشهر نیز نمایش داده می‌شود.

جشنواره بازی های بومی گناوه

عکاس: حسین استوار (خبرگزاری مهر)

عزاداری در بوشهری‌ در ماه محرم نیز کاملا خاص و منحصر‌به‌فرد است و هر ساله باعث جذب مسافران زیادی به بوشهر در ماه محرم می‌شوند. یکی از این مراسم ویژه، نواختن سنج و دمام است که با ریتم خاص خود هر گردشگری را به خود علاقه‌مند می‌کند. این مراسم در سیزده روز اول محرم برگزار می‌شود و پس از آن تا آخر ماه صفر هر جمعه اجرا می‌‌شوند.

مراسم نواختن سنج و دوام در بوشهر

عکاس: سید محسن پیامی (خبرگزاری صدا و سیما)

یکی دیگر از مراسم ویژه و بسیار جالب بوشهری‌ها در ماه محرم، سینه‌زنی به سبک خاص است. بوشهری‌ها برای سینه‌زنی ابتدا با تشکیل ۲ یا ۳ حلقه در اطراف مداح جمع می‌شود و با ریتم و اشعار خاصی سینه می‌زنند.

سینه زنی بوشهری ها

عکاس: سید محسن پیامی (خبرگزاری صدا و سیما)

یکی دیگر از آیین‌های خاص بوشهری در ماه محرم هَیا مظلوم یا بُر حیدری است. در این مراسم که در بعدازظهر تاسوعا و عاشورا برگزار می‌شود. ۷ تا ۹ نفر در صف جلو می‌ایستند و تعدادی از عزاداران با تشکیل چند صف دیگر در پشت سر آن‌ها مسافت زیادی را با نوحه‌خوانی طی می‌کنند.

مراسم سنتی هیا مظلوم بوشهر

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

هزینه هتل‌های بوشهر

هتل جهانگردی بوشهر

منبع: سایت پی‌‌جو

هزینه هتل‌های بیشتر از ۱۲۰ تا ۲۶۹ هزار تومان متغیر بوده و قیمت یک هتل مناسب در این  شهر بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان است؛ البته این قیمت‌ها مربوط به زمان نگارش این مقاله بوده و ممکن است در برخی از ایام سال افزایش یا کاهش پیدا کند.

عکاس تصویر کاور: حسین استوار (خبرگزاری مهر)

مطالب مرتبط:

دیدگاه