جشنواره گل غلتان: میزبان نوزادان در دامغان

زلیخا رحمانیان
زلیخا رحمانیان چهار شنبه، ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۵
جشنواره گل غلتان: میزبان نوزادان در دامغان

یکی از جشنواره‌های ملی مذهبی دامغان، جشنواره گل غلتان است که نوزادان تا یک سال را در گل‌های محمدی می‌غلتانند و معتقدند فواید زیادی از جمله شادابی و سر زنده بودن کودکان دارد.

یکی از رسوم سنتی بر جای مانده از گذشته در مناطق مختلف شهرستان دامغان به‌ویژه شهر امیریه است. آئین گل غلتان نوزاد در گلبرگ‌های گل محمدی در اولین بهار از زندگی او است. این رسم که حدود ۴۰۰ سال قدمت دارد، در سال‌های اخیر نیز توسط اهالی شهر امیریه و همکاری شهرداری و شورای اسلامی شهر امیریه، این مراسم معنوی صورت می‌گیرد.

جشنواره گل غلتان

نوزاد را به حمام برده و بدنش را شستشو می‌دهند. پس از خارج کردن نوزاد از حمام و خشک کردن بدنش، او را در میان پارچه‌ای سفید رنگ که گل‌های پرپر شده محمدی در میان آن ریخته شده، قرار داده و می‌غلتانند.

جشنواره گل غلتان

در باور اهالی منطقه غلتانیدن بدن نوزاد در میان برگ‌های گل، سبب حفظ طراوت و شادابی او و دور ماندن از بیماری‌های مختلف می‌شود. زنان کهنسال شهر امیریه در بیان علت انجام این کار چنین بیان می‌دارند که طراوت برگ‌های گل از لاسیدن (پلاسیده و چروک شدن) پوست بدن کودک جلوگیری نموده، دیگر اینکه کودک را خوش‌رو، چاق و چله و سرحال می‌کند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دامغان گفت:

یازدهمین جشنواره معنوی گل غلتان شهر امیریه دامغان هم‌زمان با ایام نیمه شعبان از امروز به مدت دو روز در این شهر آغاز شده است.

جشنواره گل غلتان

معصومه داوودیان روز چهارشنبه  افزود:

در باور برخی اهالی این شهرستان، انجام گل غلتان نوزاد سبب مصون ماندن کودک در سالیان عمر خود از انواع حساسیت‌های فصلی مرتبط با ذرات گل و گیاه به‌خصوص در فصل بهار می‌شود.

وی گفت:

گشایش غرفه‌های صنایع دستی و هنرهای تجسمی مردم شهر، آیین سمنو پزان، گلیم بافی، آواز خوانی سنتی و بازی‌های بومی محلی در روز نخست جشنواره برگزار می‌شود.

وی آیین گل چینان، روایی خوانی، پر پر کردن گل‌های محمدی، گل غلتان نمادین نوزاد، گلباران مزار شهدا از جمله برنامه‌های جنبی این آیین برشمرد.

داودیان اضافه کرد:

پس از انجام آیین گل غلتان نوزادان، اهالی منطقه گلبرگ‌های مورد استفاده را خشک کرده و در مصارف گوناگونی همچون درمان سنتی بیماری‌ها، معطر ساختن جانماز استفاده می‌کنند و برخی زنان گل‌های خشک شده را در میان کیسه‌های کوچک پارچه‌ای ریخته و آن را در میان اقلام جهیزیه عروس قرار می‌دهند.

هر ساله بازدیدکنندگان قابل توجهی از نقاط مختلف ایران به منظور شرکت در جشنواره یا گل غلتان نوزادان خود به این شهر سفر می‌کنند.

محمد عوض آبادیان شهردار شهر امیریه گفت:

تاکنون بیش از ۱۴۰ نوزاد از ۹ استان کشور برای شرکت در این آیین ثبت نام شدند.

وی سطح زیر کشت گل محمدی را در این شهر را بیش از پنج هکتار ذکر و اضافه کرد:

این شهر دارای ظرفیت مناسبی در کاشت گل محمدی است که باوجود زمین‌های مستعد برای توسعه کشت این محصول با کمبود منابع آبی مواجه‌ایم.

شهردار امیریه خاطرنشان کرد:

جشنواره گل غلتان قدمت صدساله دارد و این در حالی است که برخی از شهرهای ایران این آیین را جشن می‌گیرند، اما تنها شهر امیریه به‌عنوان جشنواره، این آیین را برگزار می‌کند.

حسین جهانیان، دبیر یازدهمین جشنواره گل غلتان امیریه نیز گفت:

در طول برگزاری جشنواره، بازدید از اماکن تاریخی و گردشگری شهر از جمله کاروانسرا، قلعه تاریخی، کویر، چشمه‌های انگورستانی و قل قل و عمارت دختر شاه قاجار انجام می‌شود که بازدیدکنندگان می‌توانند از تولیدات صنایع دستی این شهر به‌ویژه کرباسبافی در قلعه شهر مراجعه کنند.

وی اضافه کرد:

از ابتدای اردیبهشت تا پایان این ماه، آیین گل غلتان با حضور خانواده‌های مختلف از اقصی نقاط کشور در منازل شهر امیریه انجام می‌شود.

دبیر یازدهمین جشنواره گل غلتان نوزادان تصریح کرد:

به منظور پیروی از شعار سال و تحقق آن، تعداد ۲۵ غرفه در این جشنواره برپا شده و در تمامی غرفه‌ها محصولات ایرانی عرضه می‌شود که بیشتر آن‌ها از محصولات سنتی و صنایع دستی بومی شهر امیریه و استان سمنان است که برپایی این نمایشگاه می‌تواند گامی مؤثر در اقتصاد داخلی منطقه باشد.

جشنواره گل غلتان نوزادان سال گذشته با حضور بیش از ۱۰۰ نوازد از استان‌های مختلف کشور و با حضور مسئولان استانی و محلی در شهر امیریه از توابع دامغان برگزار شد.

جشنواره گل غلتان در سال ۸۹ با شماره ثبت ۱۷۷ به‌عنوان نخستین اثر معنوی استان سمنان و دومین اثر معنوی کشور بعد از عید باستانی نوروز ثبت شده است.

در بیش از پنج هکتار از اراضی کشاورزی شهر امیریه از توابع شهرستان دامغان گل محمدی کشت می‌شود.

شهر امیریه با بیش از سه هزار نفر جمعیت در ۲۰ کیلومتری شهر دامغان قرار دارد.

مطالب مرتبط:

منبع irna

دیدگاه