شهر وان مرکز استان وان، در شرق ترکیه و نزدیکی مرز ایران است. ساکنان این شهر اکثرا کرد هستند؛ اما همگی به زبان ترکی هم صحبت می‌کنند. ساکنان وان غالبا مسلمان و سنی مذهب هستند.

صبحانه این شهر و پنیرهای آن شهرت جهانی دارد و یکی از مقاصد گردشگری غذا نیز محسوب می‌شود.

این شهر یکی از شهرهای تاریخی منطقه است. اسم این شهر در گذشته «توشپا» و ۹ قرن قبل از میلاد مسیح، پایتخت پادشاهی اورارتو بود. قلعه باستانی وان که در نزدیکی شهر قرار دارد، متعلق به ۹ قرن قبل از میلاد مسیح است. یکی دیگر از آثار باستانی وان که گواهی بر ادعای تاریخی بودن شهر است، کتیبه خشایارشاه است که قدمت آن به ۵ قرن قبل از میلاد می‌رسد.

آب‌و‌هوای شهر در زمستان بسیار سرد و برفی است و تابستان‌ها هم هوای گرم و خشکی دارد. میانگین دمای هوا در طول سال در وان بین ۳ تا ۱۵ درجه سانتی‌گراد است.

از فرودگاه فریت ملن (Van Ferit Melen Airport) وان پروازهایی از/به استانبول، آنکارا، ازمیر، آدانا و آنتالیا انجام می‌شود. این شهر دارای ایستگاه راه‌آهن نیز است و قطار تهران - وان و تهران - آنکارا امکان سفر زمینی را با قطار به وان برای ایرانی‌ها فراهم کرده است.

از جاهای دیدنی وان می‌توان به دریاچه وان اشاره کرد که بزرگ‌ترین دریاچه کشور ترکیه محسوب می‌شود. این دریاچه فرصت فوق‌العاده‌ای برای طبیعت‌دوستان فراهم کرده که در تور وان، از زیبایی‌های طبیعی این منطقه بهره‌مند شوند.

دریاچه وان جزایر متعددی دارد که بزرگ‌ترین آن، جزیره آکدامار است؛ در بالاترین نقطه جزیره، کلیسای صلیب مقدس قرار دارد که یک کلیسای تاریخی است که در سال ۹۱۵ میلادی تاسیس و چند بار مرمت شده است.

علاقه‌مندان به تاریخ می‌توانند به موزه وان سر بزنند که پایین قلعه قرار دارد و به‌تازگی بازگشایی شده است. در این موزه می‌توانید با تاریخ منطقه به‌طور کامل آشنا شوید.

گربه‌های وان یکی دیگر از جاذبه‌های این شهر هستند؛ نژاد این گربه‌ها به رنگ سفید است و چشم‌هایشان به رنگ کهربایی و آبی است. رو‌به‌روی قلعه وان مرکزی برای نگه‌داری از این گربه‌ها وجود دارد که می‌توانید از آن بازدید کنید.

از سایر جاذبه‌های گردشگری وان می‌توان به آبشار مرادیه، «قلعه هوشاپ» (Hosap Castle)، «منطقه باستانی چاووش‌تپه» (Cavustepe)، «مسجد جامع» (Ulu Cami) و «صومعه واراگاوانک» (Varagavank) اشاره کرد.

از کجا شروع کنیم

راهنمای سفر به وان ، ترکیه

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map