راهنمای سفر به شاهین شهر

شاهین‌ شهر در شمال شهر اصفهان قرار دارد. شاهین شهر یک شهر نوساز است و سابقه شهری چندانی ندارد. این شهر را محل سکونت خانواده‌های ارتش ایران و آمریکا دانسته‌اند. شهر شاهین‌ شهر قبل از اینکه تبدیل به شهر شود با نام مزرعه امیرآباد شهرت داشت و زیر کشت کشاورزی بود. این منطقه قبل از شهر شدن زیر نظر مالکیت محمدخان برومند از خوانین منطقه گز برخوار بود. شاهین شهر آب و هوای خشکی دارد. به‌علت اینکه نقشه آن به‌صورت یک شاهین بود، شاهین شهر نامیده شد. طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ جمعیت شاهین شهر ۲۰۰۰۰۰ نفر است. شاهین شهر از جمله شهرهای بازنشسته ایران است.

شاهین شهر را بیشتر بشناسید:

درباره شاهین شهر

تاریخچه شاهین شهر

اقامت در شاهین شهر

جاهای دیدنی شاهین شهر

درباره شاهین شهر

فضای شهری شاهین شهر

عکس از وب‌سایت injaisfahan.ir (عکاس: نامشخص)

شاهین‌ شهر اولین شهر جدید و از پیش طراحی شده در ایران است که در ۱۹ کیلومتری شمال اصفهان و میان آزادراه معلم و بزرگراه آزادگان و حدفاصل منطقه بختیاردشت و امیرآباد که از دو جهت جاده اصفهان را به تهران متصل می‌کند واقع شده است. شاهین‌ شهر در سال ۱۳۸۵ به‌دلیل داشتن موقعیت بهتر و جمعیت بیشتر، به‌عنوان مرکز شهرستان شاهین‌ شهر انتخاب شد. شاهین‌ شهر دارای آب و هوایی خشک است و به‌دلیل داشتن پالایشگاه و پتروشیمی، جزی شهرهای آلوده محسوب می‌شود.

اکثریت مردم شاهین‌ شهر از لحاظ نژادی، بختیاری هستند. این جمعیت اکثرا از بختیاری‌های خوزستان تشکیل شده‌اند که شغل آن‌ها کارمند یا بازنشسته شرکت نفت بوده است. بقیه مردم شهر از سایر مناطق ایران به این شهر مهاجرت کرده‌اند. اقلیتی از ارامنه مسیحی نیز به این شهر مهاجرت کرده‌ و در آنجا ساکن شده‌اند. شهر شاهین‌ شهر به‌دلیل نوساز بودن دارای جاذبه‌های تاریخی و گردشگری خاصی نیست و بیشتر جزی شهرهای بازنشسته ایران محسوب می‌شود. تنها سرگرمی شهر، خیابان فردوسی شاهین‌ شهر است که بسیار پر تردد است و تعدادی از رستوران های شاهین شهر نیز در آن واقع شده‌اند. به‌طور کلی این شهر دارای تنوع قومیتی بسیاری است و پایه آن بر مهاجرت گذاشته شده است. اما بیشترین مردم شهر بختیاری هستند. سوغات شاهین‌ شهر را شیره انگور، کشمش و بادام و گردو می‌دانند.

با توجه به اینکه دانشگاه صنعتی مالک اشتر و نیز هواپیماسازی ایران (هسا)، پالایشگاه و پتروشیمی اصفهان، نیروگاه شهید منتظری، گروه توسعه سرمایه‌گذاری انتخاب و شهرک صنعتی مورچه خورت و ده‌ها مجتمع صنعتی بزرگ دیگر در مجاورت این شهر هستند، شاهین‌ شهر از قطب‌های صنعتی و فنی استان اصفهان به شمار می‌آید.

تاریخچه شاهین شهر

میادین شاهین شهر

عکس از وب‌سایت softinja.com (عکاس: نامشخص)

شاهین‌ شهر یک شهر جدید و صنعتی است بنابراین تاریخچه چندانی ندارد. نام شاهین‌ شهر از شکل و تصویر نقشه آن گرفته شده است. چون تصویر شاهین‌ شهر روی نقشه، شبیه یک عقاب و شاهین است، ازاین‌رو به شاهین‌ شهر نام گرفته است.

شاهین‌ شهر در زمان پهلوی توسط آقامحمدخان برومند از ملاکین آن زمان به‌صورت مزرعه و باغات انار، انگور، میوه و پسته بنا شد. با شروع ساخت پالایشگاه و نیروگاه اصفهان در زمان حاکمیت پهلوی این شهر توسط آمریکاییها به‌عنوان یک شهر توریستی که شامل نمونه‌های مختلف شهرهای ایران و جهان باشد نقشه‌برداری و بنا شد. با پیروزی انقلاب اسلامی ایران و خروج اتباع بیگانه و آغاز جنگ تحمیلی مهاجرت اقوام گوناگون به این شهر رو به گسترش نهاد و به شهری مهاجرپذیر و مرکز شهرستان با جمعیتی بیش از ۱۲۰هزار نفر تبدیل شد.

اقامت در شاهین شهر

هتل اطلس شاهین شهر به‌عنوان معروفترین اقامتگاه شهر محسوب می‌شود. این هتل در بلوار امام خمینی شهر و در خیابان جمهوری قرار گرفته است و از امکانات رفاهی خوبی برخوردار است.

جاهای دیدنی شاهین شهر

کاروانسرای عباسی مورچه خورت

عکس از گوگل‌مپ (عکاس: سیما اوحدی)

روستای مورچه‌خورت که در نزدیکی شاهین‌‌شهر قرار دارد دارای آثار تاریخی است که نمونه آن ارگ خشتی و کاروانسرای عباسی است که در ۲۰ کیلومتری شهر قرار دارد. اگر از شهر شاهین شهر گذشتید می‌توانید از این جاذبه دیدن کنید.

کاروانسرای عباسی در غرب جاده اصلی قرار دارد. این کاروان‌سرا از لحاظ وسعت، استحکام و زیبایی بسیار مورد توجه است و در زمان شاه عباس صفوی بنا شده و متعلق به خاندان سلطنتی بوده است و به‌عنوان محلی برای آمد و شد سفرا و نمایندگان کشورهای مختلف در نظر گرفته شده بود. هزینه ساخت این کاروان‌سرا را مادر شاه به‌عنوان نذری، پرداخته ازاین‌رو به کاروانسرای مادرشاهی نیز معروف است. این مکان هم‌اکنون توسط بخش خصوصی خریداری و و زیر نظر کارشناسان میراث فرهنگی مرمت ‌می‌شود. این مکان دارای امکانات رفاهی بسیاری از جمله فضای سبز، آلاچیق، پارکینگ، غرفه‌های صنایع دستی، رستوران و چایخانه و...است.

ارگ مورچه خورت

عکس از گوگل‌مپ (عکاس: Devi Elahe)

ارگ مورچه‌خورت که قدمت آن به دوران صفویه می‌رسد بنایی است که از خشت ساخته شده است. این بنا که در نزدیکی شاهین شهر قرار دارد در مرکز روستا قرار گرفته است. بنا دارای ابعاد ۱۲۰ در۱۲۰ است که در هر ضلع آن، ۳ برج دیده‌بانی قرار دارد که جمعا ۸ برج در ۴ ضلع بنا واقع شده است. ارگ دارای ۱۵۰۰متر مربع مساحت است. برخی پژوهشگران این ارگ را بعد ازارگ بم، مهم‌ترین قلعه تاریخی خشتی در ایران می‌دانند.

موزه مرم‌شناسی شاهین شهرتوسط بخش خصوصی با همکاری شهرداری شاهین شهر و برخوار در سال ۱۳۹۰در محل فرهنگسرای اشراق دایر شد. قرار شد پس از پایان یافتن بازسازی ساختمان محل دایمی آن، موزه مردم‌شناسی شاهین شهر به آنجا منتقل ‌شود. در این موزه ۴۵۲ قطعه تاریخی و ۴۹۰ قطعه مردم‌شناسی از انواع مختلف ظروف چینی از دوره قاجار تا دوره معاصر شامل نسخ خطی، سکه‌های تاریخی، اسکناس، تمبر و در معرض دید مردم قرار می‌گیرد.

سیتی سنتر شاهین شهر

عکس از وب‌سایت aoapedia.ir (عکاس: نامشخص)

مجموعه تفریحی –گردشگری شاهین شهر با مساحت ۱۵هکتار در شرق شاهین شهر قرار دارد. این مجموعه تفریحی با داشتن ۹۰ آلاچیق و دارا بودن امکانات رفاهی مکان آرام و فرح بخشی را برای همگان فراهم می‌کند. در این مجموعه سیاه‌چادرهای عشایری نیز برگزار می‌شود و غذاهای محلی برای گردشگران ارائه می‌شود.

شاهین شهر دارای پارک‌های بسیاری است که معروفترین آن‌ها پارک بانک استان است. این پارک زیبا دارای امکانات رفاهی بسیاری است و در روزهای جمعه بسیار شلوغ است.تصویر زیر شهره‌بازی پارک شاهین شهر است.

نویسنده: زهرا آذرنیوش

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map