استان اصفهان

استان پهناور اصفهان دارای روستاها و شهرستان‌های زیادی است که بسیاری از آنها خود به تنهایی جاذبه‌های فراوانی دارند. این استان که در مرکز ایران واقع شده است، حدود ۱۰۵,۹۳۷ کیلومتر مربع مساحت دارد و طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ جمعیت آن ۴،۸۷۹،۳۱۲ نفر است. مرکز این استان شهر زیبای اصفهان است.

اکثر شهرها و روستاهای استان اصفهان قدیمی هستند و آثار باستانی بسیاری را در دل خود جای داده‌اند. از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به کاشان، چادگان، خوانسار، نایین، نجف آباد، فریدون شهر و نطنز اشاره کرد. این استان پهناور به واسطه موقعیت مکانی خود در مرکز فلات ایران، آب و هوایی معتدل و خشک دارد. البته این آب و هوا در شهرستان‌های مختلف استان با توجه به محل قرارگیری آن‌ها متفاوت خواهد بود، اما مطمئنا یکی از فصول مناسب برای سفر به این استان فصل بهار است.

استان اصفهان پر از جاذبه‌های گردشگری طبیعی و باستانی است. برای سفر به این استان باید چند هفته زمان صرف کرد تا تمامی شگفتی‌های آن را دریافت. آثار تاریخی مانند میدان نقش جهان، پل خواجو، سی و سه پل، کاخ چهل ستون، منار جنبان، باغ فین، روستای ابیانه، خانه‌ی بروجردی‌ها و حمام تاریخی خانعلی سمیرم در کنار جاذبه‌های طبیعی از جمله آبشار نیاسر، دشت لاله‌های واژگون در گلستانکوه، آبشار سمیرم، حناعلیشاه و آبشار بی بی سیدان، استان اصفهان را به بهشتی زمینی تبدیل کرده است.

استان اصفهان استان فرهنگ و هنر است و صنایع دستی آن مانند پارچه‌های قلمکاری، خاتم کاری، میناکاری و قلمدان کاری در تمامی جهان شناخته شده است، اما اگر به دنبال یک سوغاتی خوشمزه از این استان هستید گز اصفهان گزینه‌ی مناسبی است. در کنار گز هم می‌توان به پولک، نبات اصفهان، عسل فریدون‌شهر، گلاب قمصر کاشان که از شهرهای اصفهان هستند، هم اشاره کرد. بهترین نمونه از این سوغاتی‌ها را در بازارهای میدان نقش جهان می‌توانید پیدا کنید.

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map