راهنمای سفر به استان اصفهان

استان پهناور اصفهان دارای روستاها و شهرستان‌های زیادی است که بسیاری از آن‌ها خود به‌تنهایی دارای جاذبه‌های فراوانی هستند. از شهرستان‌ها یا شهرهای دیدنی این استان علاوه بر مرکز استان یعنی شهر زیبای اصفهان، می‌توان به شهرستان کاشان، نجف‌آباد، سمیرم، خوانسار،چادگان، نطنز، نایین و گلپایگان اشاره کرد. 

با استان اصفهان بیشتر آشنا شوید:

کاشان

چادگان

خوانسار

نطنز

سمیرم

غذاهای سنتی استان اصفهان

سوغات استان اصفهان

کاشان

یکی از شهرستان‌های بسیار دیدنی و کهن این استان کاشان نام دارد و دارای ۴ بخش و ۶ شهر است که شهر کاشان نیز یکی از آن‌ها است و خود به‌تنهایی دارای جاذبه‌های فراوانی است. در ادامه تعدادی از نقاط دیدنی این شهرستان را برایتان عنوان می‌کنیم.

اقامت در کاشان

در مورد هتل‌ها و مهمانسراهای شهر کاشان هم باید بگوییم در حال حاضر کمترین هزینه‌ اقامت مربوط به خانه‌ تاریخی ایرانی کاشان است و بیشترین قیمت مربوط به هتل پنج ستاره‌ خانه عامری‌ها است. اما قیمت‌ها ثابت نیستند و بهتر است در همان تاریخ سفر خود آن‌ها را بررسی کنید. 

ازهتل‌های نزدیک به باغ فین کاشان:

هتل نگارستان 

هتل امیرکبیر

از هتل‌های نزدیک به بازار کاشان:

هتل سیاح و مجتمع اقامتی خانه‌ تاریخی نگین

از دیگر جاذبه‌های این شهر هم تیمچه امین‌الدوله کاشان است که هتل‌های نزدیک به آن: 

هتل منوچهری و مجتمع اقامتی خانه‌ تاریخی نگین 

به‌طور حتم در این شهر تاریخی و پربازدید مهمانسراها و هتل‌های متفاوتی است که با توجه به انتظار شما از مکان اقامتی‌تان می‌تواند نیاز شما را برآورده کند. اما از هتل‌های با قیمت مناسب هم هتل نگارستان و هتل امیرکبیر را می‌توان نام برد.

جاهای دیدنی کاشان

باغ فین کاشان

باغ فین

باغی زیبا که مربوط به دوران صفویه است و بدون شک یکی از پربازدیدترین مکان‌های تاریخی در استان اصفهان است . در این باغ حمام بسیار معروف فین که ناصرالدین شاه در آن امیرکبیر را به قتل رساند و موزه ملی کاشان نیز قرار دارد. باغ فین که به‌عنوان یکی از آثار ملی ما به ثبت رسیده بود چند سالی است که جز میراث جهانی یونسکو نیز به شمار می‌رود و امروزه برخی از بناهای این باغ به چایخانه و کباب‌خانه اختصاص دارد. 

تیمچه امین الدوله کاشان

امین الدوله

تیمچه یا کاروانسرای امین‌الدوله یکی از شاخص‌ترین بناهای معماری ایران است که به دستور یکی از رجال مشهور قاجار به نام فرخ خان غفاری ملقب به امین‌الدوله ساخته شد و در میانه‌ بازار کاشان واقع شده است. این بنا به ثبت آثار ملی رسیده است. 

بازار کاشان

بازار کاشان

 ازمهم‌ترین آثار تاریخی در این شهر بازار کاشان است. دوران اوج و رونق این بازار بیشتر مربوط به زمان صفویه و شاه عباس اول است. بخش‌هایی از آن به اصناف خاصی تعلق دارد و به نام همان صنف خوانده می‌شود مانند بازار مسگرها، بازار زرگرها . تعداد زیادی بنای تاریخی نیز در این بازار وجود دارد که از جمله‌ آن‌ها می‌توان به تیمچه معروف امین‌الدوله، آب‌انبار بالا بازار، مسجد طمقاچی‌ها و مسجد میدان میرعماد اشاره کرد. 

مسجد مدرسه آقابزرگ کاشان

مسجد مدرسه آقا بزرگ کاشان

این بنا در خیابان فاضل نراقی قرار داشته و در دوره قاجار ساخته شده است.

خانه تاریخی طباطبایی‌ها

خانه طباطبایی ها

یکی از مکان‌های دیدنی کاشان این خانه‌ زیبا است که توسط تاجر معروف حاج سید جعفر طباطبایی از نطنزی‌های مقیم کاشان در محله‌ سلطان امیر احمد احداث شده است. این مجموعه‌ تاریخی دارای ۴۰ اتاق، ۴ حیاط، ۴ زیرزمین، ۳ بادگیر و ۲ رشته قنات است.

خانه بروجردی‌ها

خانه بروجردی ها

 یکی دیگر از بناهای دیدنی کاشان یعنی خانه‌ بروجردی‌ها که بانی ساخت آن یک بازرگان نطنزی به نام حاج سید حسن نطنزی است، در محله‌ سلطان امیراحمد واقع شده است. گچ‌بری‌ها و نقاشی‌های زیبای این بنا زیر نظر کمال‌الملک انجام شده است. این خانه اکنون محل اداره‌ میراث فرهنگی کاشان است.

شهر تاریخی نوش آباد 

شهر اویی

نوش‌آباد در غرب شهر آران و بیدگل واقع شده‌ است. وضع طبیعی آن به‌صورت جلگه و دشت همواری است که عوارض طبیعی در آن به چشم نمی‌خورد. جمعیت آن در حال حاضر بیش از ۱۲ هزار نفر است.

نوش‌آباد پاِتخت انوشیروان دادگر پادشاه ساسانی در تذکره‌های زیارات نوش‌آباد و همچنین تذکره امامزاده محمد هلال از نوش‌آباد به‌عنوان دارالخلافه انوشیروان، دارالملک انوشیروان، پایتخت خاقان انوشیروان و شهر انوشیروان یاد شده است. در این شهر یک شهر زیرزمینی وجود دارد که تا اعماق زمین سکونتگاه شهری را طراحی و ساخته‌اند که به شهر زیرزمینی اویی معروف است .

آبشار نیاسر

آبشار نیاسر

 یکی از مهم‌ترین مکان‌های تاریخی-فرهنگی شهر نیاسر در شهرستان کاشان آبشار نیاسر است که یکی از زیباترین آبشارهای ایران محسوب می‌شود. در کنار آبشار هم یکی از ورودی‌های غار رئیس نیاسر واقع شده است. آب این آبشار از چشمه تالار (اسکندریه) واقع در کنارچارتاقی سرچشمه می‌گیرد. 

چادگان

چادگان

از دیگر شهرستان‌های استان اصفهان چادگان است که مرکز آن شهر توریستی چادگان نام دارد. شهری در نزدیکی سد زاینده رود که آن را با نام پارتیکان یا پارتاکینان می‌خواندند. این شهر بیشتر به سبب ویلاها و دهکده‌های تفریحی که دارد شهرت پیدا کرده است، دهکده‌هایی مانند دهکده‌ زاینده‌رود که دارای امکاناتی مانند زمین ورزشی، اسکله قایقرانی و رستوران است. از جمله آثار تاریخی آن هم می‌توان به مقبره‌ منسوب به کاوه‌ آهنگر، تپه آشنا و پل اورگان اشاره کرد. که البته در فصل بهار آب‌وهوا در این منطقه کمی سرد است. 

خوانسار 

یکی از شهرستان‌های بسیار خوش آب‌وهوا در بهار همین خوانسار است که مرکز این شهرستان شهر خوانسار نام دارد. شهرستانی پر از مناظر طبیعی زیبا و چشمه‌های فراوان. این شهرستان در شمال غرب اصفهان قرار دارد. 

اقامت در خوانسار 

در شهر خوانسار یا خونسار تعدادی از هتل های استان اصفهان برای اقامت مسافران وجود دارد اما به‌دلیل در دسترس بودن اطلاعات دقیق‌تر در مورد هتل‌ها به نسبت دیگر محل‌های اسکان در اینجا ما هتل‌ها را معرفی می‌کنیم. 

در حال حاضر کمترین قیمت برای اقامت مربوز به هتل زاگرس شهر خوانسار است و بیشترین قیمت به هتل آپارتمان سرای پدری خوانسار. بدون اعمال هیچ‌گونه تخفیف. 

جاهای دیدنی خوانسار 

دشت لاله های واژگون خوانسار

لاله واژگون

در دره‌ باریکی در دامنه‌ گلستان کوه در شهرستان خوانسار دشتی در حدود ده کیلومتر از لاله‌های واژگون وجود دارد که در فصل بهار رویش این لاله‌ها زیبایی گستان کوه را دو چندان می‌کند. منطقه‌ گلستان کوه علاوه بر اینکه یک مکان گردشگری است مرکز تحقیقاتی در زمینه گیاه‌شناسی و گیاهان دارویی نیز محسوب می‌شود. 

بقعه باباپیر

بابا پیر

از جمله قدیمی‌ترین آثار تاریخی خوانسار است که در پارک سرچشمه قرار دارد. این بقعه‌ قدیمی متعلق به شیخ اباعدنان معروف به باباپیر از اولین پایه‌گذاران مذهب جعفری در قرن هفتم است. 

پارک ملی سرچشمه 

پارک سرچشمه

یکی از مراکز تفریحی شهر خوانسار پارک ملی سرچشمه است. این پارک در دامنه‌ کوه خوانسار قرار دارد و جنگل‌های انبوه ، چشمه‌های زیبایی که از دل کوه بیرون می‌آیند و سکوهای متعدد برای نشستن بازدیدکنندگان بر زیبایی آن افزوده است. 

مسجد جامع خوانسار

مسجد جامع خوانسار

 این مسجد که در جنوب شرقی خوانسار واقع شده، مربوط به دوران صفویه است. گچبری‌ها و منبت‌کاری‌های این مسجد زیبا از جمله دیدنی‌هایش است. 

نطنز

یکی دیگر از شهرستان‌های استان اصفهان شهرستان نطنز نام دارد که مرکز آن شهر نطنز است. یکی از روستاهای زیبای این شهرستان هم روستای تاریخی ابیانه است. 

جاهای دیدنی نطنز

امامزاده آقا علی عباس و سید محمد (ع)

امامزاده آقا علی عباس

این بارگاه مطهر از امامزاده آقا علی عباس و شاهزاده محمد (ع) فرزندان امام موسی کاظم (ع) که در ۳۰ کیلومتری شهر نطنز و ۸ کیلومتری شهر بادرود قرار دارد، سالانه گردشگران فراوانی را به خود جذب می‌کند. 

روستای ابیانه

ابیانه

این روستا یکی از مراکز گردشگری شهرستان نطنز است و سالانه گردشگران بسیاری را از سراسر جهان به خود جذب می‌کند. این روستای تورریستی پربازدید که مملو از آثار و بناهای تاریخی است، دارای هتل‌هایی برای اقامت مسافران نیز است مانند هتل ابیانه و هتل ویونا. 

مسجد جمعه(جامع)

مسجد جامع نطنز

مسجد جمعه یا جامع نطنز مجموعه‌ای از چند بنای مذهبی به نام‌های مسجد جامع، یک خانقاه ، مقبره‌ شیخ عبدالصمد و یک مناره‌ ۳۷ متری است که ساخت همه‌ آن‌ها به دوران اولجایتو خدابنده و پسرش ابو سعید بهادر خان باز‌می‌گردد. 

سمیرم

سمیرم شهرستانی هزار چشمه در جنوب غربی استان اصفهان است که مرکز آن شهر سمیرم است. 

جاهای دیدنی سمیرم

آبشار سمیرم

سمیرم

آبشاری با ارتفاع ۳۵ متر که به عروس زیبای زاگرس مشهور است، در ۴ کیلومتری شرق سمیرم قرار دارد و محیط کوهستانی و مناظر سرسبز آن خصوصا در فصل بهار و تابستان گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. این آبشار در سال ۱۳۸۹ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.

حناعلیشاه

حناعلیشاه

یکی از مناطق بکر و دیدنی شهر ونک در شهرستان سمیرم حنا علیشاه (یا به زبان عامیانه حنالیچه) است. این منطقه برای علاقه‌مندان به پیاده‌روی و کوهنوردی هم انتخاب مناسبی است. 

آبشار بی بی سیدان

آبشار بی بی سیدان

 یکی دیگر از آبشارهای متعدد و زیبای سمیرم آبشار بی‌بی سیدان است که در روستایی به همین نام و در کنار تنگه‌ای به نام «تنگه‌ نازی» و در کنار رودخانه سمیرم قرار دارد. این آبشار در انتهای شهرستان سمیرم و در جایی که به یاسوج متصل می‌شود، قرار گرفته است. البته این آبشار در فصل گرما بیشتر گردشگران را جذب می‌کند. 

حمام تاریخی خانعلی سمیرم 

حمام خانعلی

حمامی تاریخی که قدمت آن به دوران سلجوقیان باز‌می‌گردد و امروزه پس از مرمت و بازسازی محل موزه‌ تاریخ و فرهنگ سمیرم است.

مواردی که برای شما ذکر شد تنها گوشه‌ای از جاهای دیدنی استان اصفهان است که در ادامه به‌صورت فهرست‌وار تعداد دیگری از جاذبه‌های معروف و دیدنی آن را برایتان عنوان می‌کنیم که گزینه‌های بیشتری برای گردش و تفریح در اصفهان داشته باشید: آرامگاه بابا قاسم (شهر اصفهان، دوره‌ ایلخانیان)، ارگ شیخ بهایی (شهرستان نجف آباد، دوره‌ صفویه)، امامزاده اسماعیل (دوره‌ صفویه و سلجوقیه)، امامزاده شاه زید (شهر اصفهان، صفویه)،، پل مارنان (شهر اصفهان، صفویه)، حمام شاه علی (شهر اصفهان،صفویه)،، شهر زیرزمینی دامنه (دامنه، فریدن، دوره‌ صفویه)، خانه مشروطه اصفهان ، مسجد ایلچی (شهر اصفهان،صفویه)، مقبره‌ سهراب سپهری (کاشان)، حمام سلطان احمد (کاشان)، منطقه‌ باستانی اریسمان (بادرود، نطنز).

غذاهای سنتی استان اصفهان

مسلما زمانی که به شهر یا استانی سفر می‌کنید یکی از بخش‌های جالب سفرتان امتحان کردن خوراکی‌ها و غذاهای مخصوص به آن منطقه است . از غذاهای سنتی و بسیار مشهور استان اصفهان بریانی یا بریونی است که توصیه می‌شود حتما آن را امتحان کنید که تقریبا در همه جای اصفهان یافت می‌شود (اما یادتان باشد غذای چربی است)؛ غذایی که از گوشت گردن است. یکی از بهترین رستوران‌هایی هم که این غذا را در شهر اصفهان طبخ می‌کند، رستوران اعظم است که دارای چندین شعبه است.

بریونی

از دیگر غذاهای سنتی اصفهان که شاید علاقه‌مند به امتحان آن‌ها باشید کله‌جوش، حلیم بادمجان، قیمه ریزه و گوشت و لوبیا است. از رستوران‌های خوب شهر اصفهان (با قیمت متوسط رو به بالا) هم رستوران گردون هتل آسمان، رستوران آراخان و شهرزاد را می‌توان نام برد که کیفیت غذای خوبی دارند. و اگر به‌دنبال فست‌فود هستید خانه کنتاکی با چندین شعبه و فست فود ناندوست (در خیابان حکیم نظامی) انتخاب‌های خوبی هستند البته این روزها فست‌فودها تعداشان بسیار زیاد است و تقریبا در هر شهر و خیابانی یافت می‌شوند. 

از رستوران‌ های استان اصفهان در کاشان: رستوران خانه‌ منوچهری‌ها، رستوران شاندیز، رستوران خاتون و رستوران رز. 

یکی دیگر غذاهای اصیل و سنتی هم خورش ماست است که در میان مردم اصفهان بسیار محبوب است و از گوشت گردن گوسفند، زعفران، ماست چکیده و شکر تهیه می‌شود. حتما آن را امتحان کنید.

خورش ماست

از دیگر غذاهای سنتی اصفهان که شاید علاقه‌مند به امتحان آن‌ها باشید کله‌جوش، حلیم بادمجان، قیمه ریزه و گوشت و لوبیا است.

سوغات استان اصفهان

بدون شک استان اصفهان یکی از تولیدگنندگان انواع صنایع دستی است، بنابراین سوغات این شهر زیبا علاوه بر شیرینی‌های مختلف، صنایع دستی کم‌نظیر نیز است که برخی از آن‌ها مربوط به شهرستان‌هایی خاص در این استان است. مانند پارچه‌های قلمکاری، خاتم‌کاری، میناکاری، قلمدان کاری.

خاتم

 و اما اگر به‌دنبال یک سوغاتی خوشمزه از این استان هستید گز اصفهان گزینه‌ مناسبی است. در کنار گز هم می‌توان به پولک، نبات اصفهان، عسل فریدون‌شهر، گلاب قمصر کاشان که از شهرهای اصفهان هستند هم اشاره کرد. که البته بهترین نمونه از این سوغاتی‌ها را در بازارهای میدان نقش جهان می‌توانید پیدا کنید .

گز

نویسنده: هانیه احمدی

عکس‌های گالری از ویکی‌مدیا، گوگل مپ، بلد، باشگاه خبرنگاران جوان، نجف آباد نیوز، خبرگزاری مهر و Unsplash؛ عکاسان: صادق بصیرت، محمد محمدی، مجید اسلام دوست، Amirosardari، مرتضی برجسته، Milad Advay، خدیجه نادری، فواد معماریان، مصطفی معراجی، مهدی ناظری، نامشخص

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map