راهنمای سفر به قروه

قروه یکی از شهرهای شرقی استان کردستان است. این شهر که در ۱۰۰ کیلومتری شرق سنندج و در نیمه راه همدان-سنندج قرار گرفته، از خوش آب و هواترین شهرهای ایران به شمار می‌رود. این شهر با کوه‌هایی احاطه شده که در بیشتر ایام سال به دلیل ارتفاع زیاد پوشیده از برف هستند. طبق سرشماری سال ۱۳۹۵، جمعیت قروه بالغ بر ۷۸٬۰۰۰ نفر بوده است که اکثر آنان از مسلمانان اهل تسنن هستند و به زبان کردی سورانی صحبت می‌کنند.

درباره قروه بیشتر بخوانید:

آب و هوای قروه

جاهای دیدنی قروه

سوغات قروه

رستوران های قروه

هتل های قروه

راهنمای سفر به قروه

آب و هوای قروه

طبیعت قروه

عکس از گوگل‌مپ (عکاس: محمد رضایی)

شهر قروه به دلیل قرارگیری در ارتفاع ۱۹۰۰ متری از سطح دریا، به پاییز و زمستان‌های سرد و برفی و تابستا‌ن‌های معتدل معروف است. بنابراین فصل بهار بهترین زمان سفر به قروه به شمار میٰ‌رود. فصل تابستان نیز به دلیل دمای خنک و معتدل این شهر، از اوقات محبوب گردشگران برای سفر به قروه شمرده می‌شود.

جاهای دیدنی قروه

از شناخته‌شده‌ترین جاهای دیدنی قروه می‌توان به بقعه بابا گرگر و پل فرهادآباد اشاره کرد. هم‌چنین چشمه آب معدنی باباگرگر که به نام چشمه دنگز نیز شناخته می‌شود، از مهم‌ترین جاذبه های گردشگری قروه به شمار می‌رود. در اطراف این شهر  ارتفاعات و قلل بسیاری با ارتفاع بیش از ۳۰۰۰ متر از سطح دریا وجود دارند که همگی بخشی از رشته‌کوه زاگرس هستند و از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به کوه‌های شعبان کچل، پریشان، پنجه‌علی (پنجه)، قلوز و کولاره اشاره کرد. از دیگر جاذبه های طبیعی قروه می‌توان به منطقه حفاظت شده بدر و پریشان و آبشار قلوز (یا سنگین‌آباد) اشاره کرد. رود شور نیز یکی دیگر از دیدنی‌های طبیعت قروه و از مهم‌ترین رودخانه‌های منطقه است که به رود قزل‌اوزن پیوسته و در امتداد به سفید رود و دریای خزر می‌ریزد.

عکس‌های گالری از گوگل‌‌مپ (عکاسان: محمد کشوری، محمد شفیع مرادی و محمد باقری)

سوغات قروه

این شهر از دیرباز به قطب سنگ کشور شناخته شده است. چرا که بیشترین معادن سنگ در ایران را دارد و شاید با کیفیت‌ترین سنگ‌های ایران از این منطقه استخراج می‌شوند. به همین خاطر چند سالی است که کارگاه‌های مصنوعات سنگی در این شهر رواج یافته‌اند و شما در سفر به قروه می‌توانید علاوه بر سوغات رایج کردستان همچون دست‌بافته‌ها و لوازم چوبی، از مصنوعات و لوازم دکوری سنگی این شهر نیز به یادگار خریداری کنید.

رستوران های قروه

رستوران پاسارگاد قروه

عکس از گوگل‌مپ (عکاس: سعید احمدی)

کافه رستوران شادی، رستوران پاسارگاد و رستوران عمارت از معروف‌ترین رستوران های قروه به شمار می‌روند. که انواع غذاهای ایرانی را به مشتریان خود عرضه می کنند.

هتل های قروه

هتل مژده از تنها هتل های قروه است. هرچند امیدواریم که در آینده نزدیک با پیشرفت و توسعه زیرساخت‌های گردشگری در این شهر زیبا و تاریخی، شاهد افزایش امکانات رفاهی و اقامتی و شکل‌گیری اقامتگاه‌های بومگردی در قروه باشیم.

راهنمای سفر به قروه

روستای جعفر قروه

عکس از ویکی‌مدیا (عکاس: جله گیان)

شهر قروه با ۱۰۰ کیلومتر فاصله از سنندج و ۴۰۰ کیلومتر فاصله از تهران، در میانه راه همدان به سنندج واقع شده که این امر، باعث سهولت دسترسی به این شهر شده است. چنانچه با وسیله شخصی سفر نمی‌کنید، هم از مبدا سنندج و هم از مبدا همدان امکان دسترسی آسان به قروه را با اتوبوس یا سوار‌های خطی دارید.

شرکت‌های مسافربری مختلف از بسیاری از شهرهای بزرگ مثل تهران، تبریز، کرمانشاه و... سرویس‌های منظم به قروه را برقرار کرده‌اند. هم‌چنین به دلیل قرارگیری این شهر در مسیر اصلی تردد، می‌توانید با اتوبوس‌ها یا سواری‌هایی که مقصد نهایی آن‌ها شهر قروه نیست هم، راهی این شهر شوید.

عکس‌های گالری از ویکی‌مدیا و گوگل مپ؛ عکاسان: محمد باقری، امیر قنبری مجد

 

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map