راهنمای سفر به خوانسار

خوانسار یکی از شهرهای تاریخی استان اصفهان است و در ۱۵۰ کیلومتری شمال غربی اصفهان واقع شده است. کلمه خوانسار از دو قسمت خان (به معنای چشمه و حوض) و سار (پسوند نشان دهنده کثرت) تشکیل شده است. پس نتیجه می‌‌شود که این شهر پر از چشمه‌های پرآب و باشکوه و طبیعت سبز و تازه است.

خوانسار در منطقه‌ای نه چندان دور از کویر مرکزی ایران در فاصله حدود ۱۵۰ کیلومتری شمال‌غرب شهر اصفهان قرار دارد. ارتفاع این شهر از سطح دریا ۲۲۵۰ متر است.

شهرستان خوانسار یک بخش مرکزی بوده و از سه دهستان به نام‌های خوانسار، گلسار، چشمه سار و کوهسار تشکیل شده است.

خوانسار از آب و هوای مطلوبی برخودار است. میانگین حداکثر دمای هوای خوانسار در گرم‌‌ترین ماه تابستان به ۳۱ درجه سانتی‌گراد می‌رسد و متوسط دمای شبانه روز در همین ماه ۲۴ درجه سانتی‌گراد است.فصل بهار و تابستانی معتدل، خنک و ۷ رنگ شدن طبیعت در پاییز و سرمای نسبتاً زیاد در زمستان با بارش زیاد برف از ویژگی‌های این شهر است.

تاریخ این شهر مربوط به مهاجرت دسته‌ای از قوم یهود به خوانسار و سرگذشت آنهاست که به زمان پادشاهی کوروش بزرگ برمی‌گردد. این یهودیان در محله‌ای به نام جهودا (جیدا) ساکن بودند وجود آثاری نظیر آتشکده‌ای به نام تیر، معبدی به نام هیکل در کوه تیر در حوالی روستای تیدجان و سنگ قبری به خط پهلوی در روستای قودجان شاهدی بر این ادعا است.

خوانسار پس از اسلام، در قلمرو حکومت امویان، عباسیان، طاهریان، صفاریان، دیلمیان، سلجوقیان، و خوارزمشاهیان قرار داشته است. در اوایل قرن هفتم هجری قمری این ناحیه توسط مغولان فتح شد و خرابی ای پس از آن. این شهر در دوره صفویه از مراکز مهم علم، ادب و صنعت محسوب می‌شد. در دوره صفوی  رونق هنرهای دستی و کارگاهی در آن زمان شد. کارگاهایی نیز نظیر کارگاه روغن‌کشی، چیت‌بافی، کوزه‌گری، پشم‌زنی، قالی‌بافی، قاشق تراشی، گیوه‌دوزی مشهور شد. همسر شاه تهماسب مدرسه مریم بیگم صفوی را تاسیس کرد که سبب پیشرفت فرهنگی شهر شد.

تعدادی از عرب‌های خراسان به دستور نادرشاه از خراسان به قسمتی از این شهر کوچ اجباری کردند، این منطقه هم‌اکنون در شرق خوانسار قرار داشته و به دهستان عربستان مشهور است.

این شهر در زمان قاجاریه از ارزش و اهمیت زیادی برخوردار بود، حاکمانی که سابقه وزارت داشتند برخی مواقع به حکومت خوانسار منصوب می‌شدند.

جمعیت شهر خوانسار در سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، ۲۱۸۸۳ نفر اعلام شده است.

مردم خوانسار دارای لهجه خاصی نیستند اما از گویش مستقل خوانساری برخوردارند.

این گویش ریشه در زبان فارسی قدیم دارد و از قبل از اسلام در این شهرستان رایج بوده است و از قبل از اسلام در این شهرستان رایج بوده است.

دوم اسفندماه در تقویم خوانسار بعنوان روز ˈگویش خوانساریˈ نامگذاری شده است. لباس سنتی زنان استان اصفهان شامل دامن مخمل قرمز کوتاه رنگ، چارقد شیری رنگ گلدوزی شده، شلوار نخی و چارقد شیری رنگ گلدوزی شده است. لباس مردان اصفهان نیز از یک شلوار مشکی گشاد، یک پیراهن سفید با یقه ساده و دکمه دوبل با آستین‌های گشاد، یک جلیقه کوتاه مشکی و یک کلاه نمدی تشکیل شده است.

قاشق تراشی، قالی بافی، تولید فرش و تابلوفرش، بافت فرش ذهنی (فرش ویستی)، پخت نان، ملیله دوزی، گل سازی، خیاطی، عروسک سازی، چرم دوزی یا سراجی سنتی، سرمه دوزی، قلاب بافی، نخ کشی سنتی، سکمه دوزی، معرق و پیکره تراشی، مروال بافی یا سبدبافی و کنف دوزی از صنایع دستی خوانسار محسوب می‌شود.

عسل، انواع محصولات خوراکی خانگی شامل ترشیجات، شیرینی جات و مربا، سبزیجات خشک و خشکبار مانند گردو، بادام، آلو و برگه زردآلو از ‌سوغاتی‌های مشهور این شهر تاریخی است.

خوانسار در تولید عسل نقش مهمی در استان اصفهان داشته و فراورده طبیعی به اروپا نیز صادر می‌شود.

دشت لاله‌های واژگون منطقه گلستان‌کوه، غار دامنه، پارک ملی سرچشمه، کوچه باغ‌های خوانسار، محله‌های پایتخت و وادشت و صحرا، چشمه مرزن گشت و کوه و غار هیکل از دیدنی‌های طبیعی و

 امامزاده احمدبن محمدبن علی النقی، امامزاده سیدمحمود، امامزاده سید صالح، مسجد جامع خوانسار، خانه ابهری‌ها، مدرسه مریم بیگم صفوی (همسر شاه طهماسب)، مقبره باباپیر، مقبره حلیمه و نرگش، پل ساسان، تپه آریایی‌ها، مسجد آقا اسدالله و بازار قدیمی از جاذبه های تاریخی این شهر است

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map