راهنمای سفر به قزاقستان

قزاقستان نام کشوری است که در آسیای میانه قرار دارد. با وسعت ۲ میلیون و ۷۲۴ هزار و ۹۰۰ کیلومتر مربع، قزاقستان جمعیتی حدود ۱۸ میلیون نفر را در خود جای داده است. این کشور از شمال با روسیه، از شرق با چین، از جنوب با قرقیزستان و ازبکستان و از جنوب غربی با ترکمنستان همسایه محسوب می‌شود. هر چند سواحل شمال‌شرقی دریای خزر در خاک این کشور قرار گرفته‌اند؛ اما قزاقستان بزرگ‌ترین کشور محصور در خشکی به شمار می‌آید. حدود ۲۰٪ از این سرزمین در محدوده کوه‌های اورال واقع شده است و با وجود آسیایی بودن کشور، از لحاظ جغرافیایی بخشی از آن در اروپا قرار دارد. بیشتر پهنه‌های قزاقستان را کویر و استپ تشکیل می‌دهند و تراکم جمعیت آن تنها ۶ نفر در هر کیلومتر مربع است.

پایتخت قزاقستان، آستانه نام دارد و از دیگر شهرهای بزرگ کشور می‌توان به آلماتی، چیمکند و قراغندی اشاره کرد. زبان‌های رسمی مردم قراقستان، قزاقی و روسی است و در معاملات خود از واحد پول تنگه (₸) استفاده می‌کنند. حدود ۷۰٪ از جمعیت کشور را مسلمانان و ۲۴٪ را مسیحیان شامل می‌شوند. حکومت در قزاقستان از نوع حکومت متمرکز است و در مقابل نظام‌های سیاسی چندساخت و فدرال قرار می‌گیرد. نخست وزیر در راس حکومت می‌نشیند و پارلمان آن از دو بخش مجلس و سنا تشکیل شده است. قزاقستان تابستان‌هایی گرم و زمستان‌هایی سرد دارد. بارندگی در این کشور نسبتا کم است و اراضی آن خشک تا نیمه‌خشک محسوب می‌شوند. از مهم‌ترین رودها و دریاچه‌های قزاقستان می‌توان دریاچه آرال، رود ایلی، رود ایرتیش، رود ایشیم، رود اورال، سیردریا، رود چارین، دریاچه بالخاش و دریاچه زایسان را نام برد.

از لحاظ منابع زیرزمینی قزاقستان، سرزمینی غنی به شمار می‌رود و صاحب دومین منابع بزرگ اورانیوم، کروم، روی و سرب، سومین منابع بزرگ منگنز و چهارمین منبع بزرگ مس است. همچنین این کشور از لحاظ منابع زغال‌سنگ، آهن و طلا در بین ۱۰ کشور اول دنیا قرار می‌گیرد و یازدهمین منابع بزرگ نفت و گاز طبیعی را در اختیار دارد. با همه این وجود اقتصاد این کشور تا حد زیادی به بخش کشاورزی متکی است. 

دره چارین از مهم‌ترین جاذبه‌های قراقستان به شمار می‌آید. با فاصله ۲۰۰ کیلومتری از شرق آلماتی، دره چارین با طول ۹۰ کیلومتر قرار گرفته است و خود بخشی از پارک ملی چارین محسوب می‌شود. صخره‌های لایه‌ لایه و رنگ‌های زیبای آنها یکی از دلایل جذب گردشگران است. همچنین دره‌نوردی از فعالیت‌های مهیج در دره چارین شمرده می‌شود. مجموعه ورزشی مدئو آلماتی از جاذبه‌های محبوب گردشگران علاقمند به ورزش است. این مجموعه ورزشی که در جنوب‌شرقی آلماتی قرار دارد، شامل بیش از ۱۰ هزار متر مربع زمین یخی می‌شود. با قرار گرفتن در ارتفاع ۱۶۹۱ متر از سطح دریا، مدئو لقب مرتفع‌ترین زمین یخی اسکیت را به خود اختصاص داده است. از دیگر دیدنی‌های قزاقستان می‌توان به برج بايترک اشاره کرد. این برج با معماری شگفت‌انگیز و با ارتفاع ۱۰۵ متر و سکوی بازدید ۹۷ متر، در آستانه واقع شده است و تا حد زیادی به عنوان نماد کشور استفاده می‌شود. از دیگر دیدنی‌های قزاقستان می‌توان دریاچه بزرگ آلماتی، کلیسای جامع معراج و تپه کوک توب را نام برد.

 ساعت محلی قزاقستان ۲.۵ ساعت از ساعت ایران جلوتر است و هموطنان عزیز برای سفر به این کشور کمتر شناخته شده، نیازمند ویزا نیستند.

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map