راهنمای سفر به ترکمنستان

ترکمنستان کشوری در آسیای مرکزی است و تا سال ۱۹۹۱ با نام جمهوری شورایی ترکمنستان، یکی از جمهوری‌های تشکیل دهنده اتحاد شوروی شمرده می‌شد. ترکمنستان از جنوب‌شرق با افغانستان، از جنوب و جنوب‌غربی با ایران، از شمال و شرق با ازبکستان و از شمال‌غربی با قزاقستان مرز مشترک دارد و از طریق دریای خزر در غرب، با کشورهای جمهوری آذربایجان و روسیه همسایه‌ است. لغت ترکمنستان از دو بخش «ترکمن» و «ستان» تشکیل شده‌اند که به معنای «سرزمین ترکمن‌ها» است. ترکمنستان با مساحت ۴۹۱ هزار و ۲۱۰ کیلومتر مربع و جمعیتی حدود ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر، پنجاه و دومین کشور بزرگ جهان و دومین کشور بزرگ آسیای مرکزی پس از قزاقستان به شمار می‌رود. پایتخت ترکمنستان، عشق آباد نام دارد. از دیگر شهرهای مهم کشور می‌توان به ترکمن آباد، داش‌اغوز و ماری اشاره کرد. طول خط ساحلی ترکمنستان در دریای خزر ۱.۷۶۸ کیلومتر است و مهم‌ترین بندر آن ترکمن‌باشی محسوب می‌شود. 

بیشتر مردم کشور از قوم ترکمن هستند و به زبان ترکمنی صحبت می‌کنند. ۸۹٪ ترکمن‌ها مسلمان و ۹٪ پیرو مسیحیت ارتدوکس روسیه به شمار می‌روند. آب و هوای ترکمنستان بیابانی نیمه‌گرمسیری است و بیشتر سرزمین خشک شمرده می‌شود. در فصل زمستان، هوا معتدل و خشک است و بیشترین بارندگی در ماه‌های ژانویه و می صورت می‌گیرد. ترکمنستان با منابع بزرگ گاز، در فهرست چهار کشور بزرگ تولیدکننده گاز طبیعی قرار دارد. شغل بیشتر مردم کشاورزی و دامپروری است و این کشور با تولید پنبه در جهان شهرت دارد. قالیبافی نیز از صنایع دستی مهم ترکمنستان شمرده می‌شود. پنبه، پارچه‌های نخی، پوست، قالی و نفت از جمله کالاهایی هستند که این کشور به دیگر نقاط جهان صادر می‌کند. مردم ترکمنستان در معاملات خود از واحد پول منات (TMT) استفاده می‌کنند. در سال ۱۹۹۱، استقلال ترکمنستان به رسمیت شناخته شد و امروزه حکومت آن جمهوری است. 

در سراسر ترکمنستان ویرانه‌های باستانی متعددی به شکلی پراکنده وجود دارد. د‌هانه‌ی آتش‌فشان گازی دروازه که به طور تصادفی توسط مهندسین شوروی کشف شده است، یک حفره‌ ترسناک پر شده با گازهای سمی‌ است. این چاله‌ سوزان را دروازه جهنم می‌نامند و هر ساله گردشگران بسیاری به این منطقه‌ عجیب و غریب جذب می‌شوند. منطقه تاریخی اورگنج، نام شهری باستانی است که در زمان پادشاهی سلطان محمد خوارزمشاه، مرکز سرزمین خوارزم به شمار می‌رفت و با بناهای تاریخی متعدد، یکی از مناطق مورد علاقه گردشگران دوستدار تاریخ است.

ساعت محلی ترکمنستان در نیمه اول سال ۳۰ دقیقه و در نیمه دوم ۱.۵ ساعت از ساعت ایران جلوتر است و هموطنان عزیز برای سفر به این همسایه شرقی، نیازمند ویزا هستند.

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map