پیام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به مناسبت روز گردشگری

پوریا  محمدی پیوند
یکشنبه، ۶ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۲۷
پیام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به مناسبت روز گردشگری

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ضمن تبریک روز جهانی گردشگری بر فعالان این عرصه، بر گرامی‌داشت این روز به‌عنوان روز ملی گردشگری تاکید کرد و آن را روز دوستی ملت‌ها دانست.

دکتر علی‌اصغر مونسان، وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در پیامی به‌مناسبت روز جهانی گردشگری، این روز را به همه فعالان، ذی‌نفعان، علاقه‌مندان و دغدغه‌مندان این حوزه فراگیر تبریک گفت. وی با اشاره به جایگاه این رویداد فراملی در عرصه‌های بین‌الملل، بر لزوم گرامی‌داشت این روز به‌عنوان «روز ملی گردشگری» تاکید کرد. 

مونسان با اشاره به شعار امسال سازمان جهانی گردشگری مبنی بر «گردشگری و توسعه روستایی» همه فعالان صنعت گردشگری، روستاها و روستاییان را از بازیگران مهم در عرصه گردشگری، خصوصاً در حوزه بوم‌گردی‌ها دانست و تصریح کرد:

امید بر این است که برنامه‌ریزی برای فعالیت دو هزار واحد بوم‌گردی در سراسر کشور طلیعه امیدبخشی از آبادانی روستاها باشد؛ هرچند افزایش ۵۰ درصدی هتل‌ها و  واحدهای اقامتی کشور و متقابلاً قرار گرفتن سفر در سبد خانوارها نیز اثرات مضاعف بر روند توسعه مناطق محروم، کمترشناخته شده و روستاهای کشور در پی خواهد داشت.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ضمن تاکید بر این موضوع که توسعه گردشگری در اقصی نقاط کشور و در همه نقاط جهان موجب تقویت همبستگی و اشتراک منافع ملی و طبعاً اشاعه فرهنگ تحمل و مدارا می‌شود، اظهار داشت:

 باید بگوییم روز جهانی گردشگری روز دوستی ملت‌ها هم است. روزی که تنازع جای خود را به تفاهم می‌دهد و با درک فلسفه گردشگری به ادراک بهتری از جهان می‌رسیم.

علی اصغر مونسان همچنین ضمن اشاره به سیلاب اوایل سال ۹۸ و شیوع ویروس کرونا در اواخر این سال، خاطرنشان کرد:

در پایان سال ۹۸ رکورد ورود هشت میلیون و ۸۰۰ هزار گردشگر خارجی به کشور به دست آمد. ما در این بحران تلاش کردیم حمایت‌های مادی و معنوی را توأمان در اختیار واحدها و تأسیسات گردشگری قرار دهیم و هم‌اکنون در انتظار جهشی بلافاصله، در گردشگری برای دوره پس از کرونا هستیم. امیدواریم بتوانیم با مشارکت مردم و همراهی بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران غیردولتی این مسئولیت را همان‌گونه که شایسته ملت بزرگ ایران باشد به‌خوبی انجام دهیم.

دیدگاه