جاهای دیدنی نکا مازندران؛ از آبشار دزده تا غار گمیشان

صدیقه شجاعی
یکشنبه، ۲۵ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۵
جاهای دیدنی نکا مازندران؛ از آبشار دزده تا غار گمیشان

شهرستان نکا در استان مازندران با انواع جاهای دیدنی از چشمه و آبشار تا جنگل و روستا، مقصدی عالی برای گذراندن یک تعطیلات به‌یادماندنی است.

شهرستان نکا در استان مازندران قرار دارد و از غرب به شهرستان میاندرود و ساری، از شرق به شهرستان بهشهر، از شمال به دریای خزر و از جنوب به دامنه‌های جنوبی رشته کوه البرز محدود می‌شود. ارتفاعات این شهرستان پوشیده از جنگل است و درختان مختلفی از آزاد و راش و انجیری گرفته تا افرا، توسکا و شمشاد در آن به چشم می‌خورد.

امروزه نکا را به نيروگاه برق حرارتی، بندر آزاد اميرآباد، کارخانه کشتی‌سازی صدرا و تالاب‌های زيبایش می‌شناسند؛ اما این همه ماجرا نیست و چشمه‌های آب معدنی با خواص درمانی و سلامت، آبشارهایی همچون آبشار گوکشان (لیمونده) و روستاهای زیبایی مثل بهزاد کلا و روستای سوچلما و... جاذبه‌های متعدد این منطقه را تشکیل می‌دهند. در ادامه‌ی این مقاله از کجارو قصد داریم اشاره‌ای به جاهای دیدنی نکا در استان مازندارن داشته باشیم.

جاهای دیدنی نکا مازندران عبارت‌اند از:

روستای کچپ‌ محله

روستای کچپ محله

منبع عکس: سایت پیک نکا

روستای کچپ‌ محله در بخش هزار جریب شهرستان نکا واقع است و از آنجا که روی تپه‌ای قرار دارد که دورتادورش را درختان کچپ پوشانده‌اند، به روستای کچپ محله معروف شده است. بیشتر مردم این روستا به کشاورزی و دامداری مشغول هستند؛ ضمن اینکه کشت گیاهان دارویی خصوصا گل گاو زبان در این منطقه، رونق خاصی دارد. طبیعت بکر و دوست‌داشتنی این روستا برای بسیاری از گردشگران جذاب است.

چشمه آب معدنی قرمرض

چشمه آب معدنی قرمرض

منبع عکس: ایرنا

چشمه شفا‌بخش آب معدنی قرمرض از مشهورترین جاذبه‌های گردشگری شهرستان نکا است که در روستای کوچک «قرمرض» در فاصله ۱۰ کیلومتری شهر نکا و در منطقه جنگلی بسیار زیبایی قرار دارد.

چشمه آب معدنی قرمرض با خاصیت درمانی، از جاهای دیدنی نکا است

شهرت این چشمه به خاصیت درمانی آن در رفع سنگ کلیه برمی‌گردد که باعث شده است گردشگران زیادی به این منطقه سفر کنند؛ هرچند که احداث سرویس بهداشتی، قهوه‌خانه، آلاچیق و... در اطراف چشمه نیز در افزایش تعداد گردشگران بی‌تأثیر نبوده‌اند.

غار گمیشان

غار گمیشان که به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران و یکی از جاهای دیدنی استان مازندران به حساب می‌آید، در روستای گمیشان، جنب جاده ساری به گرگان قرار دارد و قدمتش به ۱۴ تا ۱۵ هزار سال قبل برمی‌گردد. این غار تاریخی در نزدیکی غارهای هوتو و کمربند و در دو کیلومتری محوطه باستانی گوهرتپه واقع است و تاکنون از آن ۴۰ هزار تکه استخوانی و ۳۰ هزار دست ابزار سنگی و تعدادی سفال کشف شده است.

آبشار دزده

آبشار دزده

منبع عکس: IranDeserts.com

آبشار دزده (آبشار درویشان) در سه کیلومتری غرب روستای درویشان از توابع بخش هزارجریب شهرستان نکا قرار دارد که در میان مزارع و مراتع و جنگل درختان پهن برگ قرار دارد. این آبشار از آبشارهای پرآب منطقه محسوب می‌شود که حوضچه‌ی آن با حدود ۱۵ متر ارتفاع، دارای عمق زیادی است. برای رفتن به این آبشار، از شهر نکا به‌طرف هزار جریب بروید و پس از رسیدن به روستای سه‌ کیله، از مسیری فرعی و زیبا راهی روستای درویشان شوید.

روستای سه کیله

روستای سه کیله در ۱۸ کیلومتری شهر نکا و در همسایگی روستاهای بالا زرندین، اوکرکا و درویشان قرار دارد. خانه‌هایی که همچنان شکل سنتی خود را حفظ کرده‌اند، تنها جاذبه‌ی روستا نیستند و چشمه‌ها و آبشار آن نیز ارزش دیدن دارند که از آن جمله می‌توان به هلی چشمه، افرا بن چشمه، کندل چشمه، فتحعلی چشمه و سیما چشمه اشاره کرد. مزارع و مراتع اطراف روستا نیز با چشم‌انداز بسیار زیبای خود در هر چهار فصل سال دلربایی می‌کنند؛ هرچند این زیبایی در بهار و پاییز به اوج خود می‌رسد.

آبشار سه کیله

آبشار سه کیله در فاصله سه کیلومتری روستای سه کیله و در وسط درختان جنگلی قرار دارد. این آبشار حدود ۳۰ متر ارتفاع دارد که از بلندای صخره‌ای صیقلی به پایین می‌ریزد و همجواری گیاهان با جریان آب، منظره‌ی فوق‌العاده زیبایی را خلق کرده است. آبشار سه کیله در فصل بهار پرآب می‌شود و جذابیتی دوچندان پیدا می‌کند.

روستای چناربن زارم

روستای چناربن زارم، منطقه‌ای جلگه‌ای و کوهستانی است که در ۷۵ کیلومتری جنوب بخش هزار جریب شهرستان نکا قرار دارد. این منطقه زمستان‌هایی برفی و سرد دارد؛ هرچند در بهار و تابستان آب‌وهوای خنک و ییلاقی پیدا می‌کند. در صورت بازدید از این روستا، از آبشار چناربن در منطقه جنگلی بالادست روستا و تکیه‌ی امام حسین(ع) با قدمتی بیش از ۲۰۰ سال غافل نشوید.

روستای ارم 

روستای ارم

روستای ارم با وجود جنگل‌های بکر و طبیعی، چشمه‌سارها و... از زیباترین روستاهای بخش هزارجریب شهرستان نکا به حساب می‌آید. کوه‌های سرسبز و جنگلی اطراف روستا و عبور رودخانه ارم رود از وسط آن، جذابیت زیادی به این منطقه بخشیده‌اند. حدود دو کیلومتر بالاتر از روستای ارم و در مسیر رودخانه، آبشار معروف لیدر قرار دارد که به‌دلیل واقع شدن در میان جنگل و کوه و نیز چشمه‌های اطرافش، از جاذبه‌های گردشگری شهرستان محسوب می‌شود.

علاوه بر سنگ صخره‌ای طلایی رنگی  که از جاذبه‌های منطقه ارم است و در کنار رودخانه ارم و بالاتر از آبشار لیدر قرار دارد؛ بازدیدی هم از امام‌زاده پنج تن روستای ارم داشته باشید.

آبشار زنگت

آبشار پله‌ای زنگت با ارتفاع حدود ۲۰ متر، در منطقه‌ای جنگلی و ‌در جنوب روستای زنگت پایین قرار دارد. این آبشار پس از جاری شدن، از ارتفاعات جنوبی روستا به رودخانه زارم رود می‌ریزد. پوشش جنگلی انبوه و فراوانی همچون درخت ممرز، ال، شمشاد، بلوط، شیردار، ازگیل وحشی، آلوچه وحشی و... در این منطقه باعث شده است که آبشار زنگت، چشم‌انداز خارق‌العاده‌ای پیدا کند.

آبشار اسپه او

آبشار اسپه او

منبع عکس: IranDeserts.com

آبشار «اسپه او» به‌صورت پلکانی و کاسه‌ای است و شامل حوضچه‌های آهکی در هفت طبقه می‌شود. این آبشار با ارتفاعی بیش از ۳۰ متر، در منطقه هزار جریب در ۳۰ کیلومتری بهشهر قرار دارد که برای رسیدن به آن باید از مسیر زیبایی عبور کنید و گاهی اوقات در میان جنگل پا در آب رودخانه بگذارید. با توجه به جنگلی بودن منطقه، بهترین زمان سفر به آبشار اسپه او را می‌توان فصل بهار و تابستان دانست. «اسپه او» در گویش محلی به‌معنای آب سفید است و از چشمه‌ای در دل کوه سیاخانی سرچشمه می‌گیرد و به نکارود می‌ریزد.

روستای آکرد

روستای آکرد

روستای آکرد از روستاهای هزار جریب شهرستان نکا است که از جمله جاذبه‌های آن می‌توان به چشمه‌های خودجوش فراوانی اشاره کرد که معروف‌ترین آن‌ها حسندا چشمه کناکرد و جرجری چشمه هستند که در وسط جنگل‌های سرسبز و بکر قرار گرفته‌اند و در طول سال‌ گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کنند.

روستای سیکا

روستای سیکا از توابع بخش هزارجریب شهرستان نکا است که در منطقه جنگلی و ییلاقی استخر پشت و روی کوه‌های ببر چشمه قرار دارد و به‌دلیل طبیعت بی‌نظیرش، از مناطق پرطرفدار بین گردشگران و طبیعت‌گردان به شمار می‌رود.

اکثر اهالی روستا سید هستند و در گذشته از روستاهای اطراف برای بردن تبرک به این روستا می‌آمدند. امام‌زاده ابراهیم (ع) و امام‌زاده یحیی (ع) در جوار این روستا هستند که بازدید از آن‌ها خالی از لطف نخواهد بود. وجود آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی، کلبه‌هایی برای اقامت، برق سیار در مرکز جنگل و ارتفاعات انبوه باعث شده است که گردشگران زیادی،‌ به‌خصوص در فصل تابستان، این منطقه را برای سفر خود در نظر بگیرند.

ساحل مروارید نکا

ساحل مروارید نکا

منبع عکس: Bloghnews.com (عکاس: امیر محمد بابایی)

یکی از زیباترین سواحل ایران را می‌توانید در ۲۵ کیلومتری شهر نکا و در جوار دریای زیبای استان مازندران پیدا کنید که در طول سال میزبان خیل عظیم مسافران و گردشگرانی است که این منطقه را برای سفر خود انتخاب کرده‌اند.

در این ساحل امکاناتی نظیر سرویس بهداشتی، اتاق‌هایی برای اقامت، آلاچیق‌ها، پارک کودک، امکانات قایق‌سواری، قهوه خانه، بوفه و نیز کلیه مایحتاج ضروری مسافران در نظر گرفته شده است.

روستای اطرب

اطرب، روستایی واقع در هشت کیلومتری شمال شهرستان نکا است که علت نام‌گذاری آن به اطرب (به‌معنای شادابی و نشاط)،‌ شادی و سرور مردم آن بوده است.

امام‌زاده عبدالله اطرب جزو آثار تاریخی و زیارتی این روستا محسوب می‌شود که قدمت این سازه آجری و هشت ضلعی به ۸۰۰ سال قبل می‌رسد. درختان قدیمی در اطراف بنای امام‌زاده و همین طور معماری آن بر جذابیت این امام‌زاده افزوده است. آب‌انباری نیز در اطرب وجود دارد که متعلق به دوره قاجار بوده و به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

دریاچه طبیعی استخر پشت

دریاچه‌ای طبیعی در روستای استخر پشت در ۳۵ کیلومتری شهر نکا قرار دارد که وسعت حوضچه مرکزی آن به بیش از نیم هکتار و حاشیه آن به حدود ۶ هکتار می‌رسد. این دریاچه‌ به‌شکل گودالی بزرگ و دایره‌ای شکل است که اطراف آن را مزارع برنج و نیزارها پوشانده‌اند و از آب آن برای آبیاری حدود ۵۰ هکتار از شالیزارهای روستاهای مجاور استفاده می‌شود. مردم بومی به این دریاچه، «اسطل» می‌گویند و افسانه‌های بی‌شماری برای آن گفته‌ و اشعار زیادی در وصفش سروده‌اند.

بهترین زمان سفر به نکا

بهترین زمان سفر به نکا

عکاس: سارا سپهرآرا

بهترین زمان سفر به نکا، فصل بهار و تابستان است که آب‌وهوای مطبوع و خنکی بر این منطقه حکم‌فرما می‌شود و در این ایام از سال می‌توان سفری خاطره‌انگیز را تجربه کرد. یادمان باشد که بخش مهمی از هر سفری، حفاظت و حراست از محیطزیست و طبیعتی است که بی‌منت و با عشق در اختیار ما قرار گرفته تا در آن به آسایش برسیم.

عکس کاور از سارا سپهرآرا

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها آبشار روستا

    دیدگاه