دریاچه فراخین و آبشار دارنو؛ از مقاصد طبیعت‌گردی نوشهر

دریاچه فراخین و آبشار دارنو؛ از مقاصد طبیعت‌گردی نوشهر

اکرم زمانی نوری
| یکشنبه, ۷ اردیبهشت ۹۹ ساعت ۲۱:۰۰

دریاچه زیبایی فراخین و مجموعه آبشار دارنو از جاذبه‌های طبیعی استان مازندران هستند که در شهر نوشهر قرار دارند. این مکان‌ها از مقاصد مهم طبیعت‌گردی این منطقه به شمار می‌روند.

نوشهر از شهرهای بندری استان مازندران است که با داشتن جاذبه‌های طبیعی بکر و زبیا، از مقاصد پرطرف‌دار طبیعت‌گردان و دوستداران طبیعت است. پارک جنگلی «سی‌سنگان»، دریاچه‌ی معروف و تماشایی «ارواح»، آبشار «چلندر» و «دیو چشمه» از جمله مکان‌هایی است که اگر به این منطقه سفر کردید می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید.

در این مقاله از کجارو قصد داریم به معرفی دو جاذبه‌ی بی‌نظیر نوشهر یعنی دریاچه یا تالاب «فراخین» و آبشار «دارنو» بپردازیم. این دو مکان در نزدیکی یکدیگر در قلب جنگل‌های هیرکانی قرار دارند. پس با کجارو در این طبیعت‌گردی در دل جنگل‌ همراه باشید.

دریاچه فراخین و آبشار دارنو کجا هستند؟

دریاچه فراخین نوشهر

منبع عکس: khazarnam

شهرستان نوشهر از شهرهای بندری مازندران است که در غرب این استان قرار دارد و از غرب به شهرستان چالوس، از شرق به شهرستان نور، از شمال به دریای خزر و از جنوب به رشته کوه‌های البرز منتهی می‌شود. نوشهر با تهران از طريق شهر چالوس و جاده‌ی كندوان حدود ۲۰۰ كيلومتر و با مرکز استان یعنی ساری حدود ۱۶۴ كيلومتر فاصله دارد.

در این شهر ساحلی می‌توانید جاذبه‌های مختلف و متعدد، از جاذبه‌های طبیعی گرفته تا فرهنگی و تاریخی ببنید و با هر سلیقه‌ای که باشید از سفر به نوشهر پشیمان نخواهید شد. سواحل زیبا، جنگل‌های انبوه، رودخانه‌های خروشان، روستای سرسبز «سنگ تجن» و چشمه «گردو»، منطقه‌ی تاریخی «کجور»، موزه‌ی «کندلوس» در روستایی به همین نام، موزه‌ی «بندر نوشهر» که تنها موزه‌ی تخصصی دریایی شمال کشور است، منطقه‌ی نمونه‌ی گردشگری «سیترا» با امکاناتی چون رستوران دریایی، پیست کارتینگ، اتوبوس دریایی و... از مکان‌های دیدنی این شهر است.

اما از تماشایی‌ترین جاهای دیدنی نوشهر و از مکان‌های طبیعی زیبای این شهر دریاچه‌ی افسانه‌ای فراخین و آبشارهای رویایی دارنو هستند که در اعماق جنگل‌های این منطقه و در نزدیکی یکدیگر جای گرفته‌اند. در ادامه با فراخین و دارنو بیشتر آشنا می‌شوید.

در مسیرتان به سوی فراخین و دارنو به دوراهی‌ای خواهید رسید که یکی شما را به دیدن مردابی زیبا و پنهان، در میان درختان جنگلی دعوت می‌کند و دیگری شما را به تماشای آب‌های خروشان از میان صخره‌ها و سنگ‌ها فرا می‌خواند و می‌مانید که ابتدا به دیدن کدام‌یک بروید. در اینجا، کجارو اول به‌سمت فراخین راهی می‌شود. دریاچه‌ای که با دیدن آن در هر فصل و زمانی، غرق در شگفتی آن خواهید شد و سپس شما را به‌سمت آبشارگردی‌ای به‌یادماندنی در آن سوی دوراهی می‌برد.

فراخین دریاچه‌ای محصور در میان درختان جنگلی

دریاچه یا تالاب فراخین

منبع عکس: khazarnam

... وین تالاب مالامال، دلی خوش کرده‌ام با این پرستو ها و ماهی‌ها و این نیلوفر آبی و این تالاب مهتابی...

«مهدی اخوان ثالث»

وقتی به فراخین برسید، اگر مرداب جادویی هسل را دیده باشید به‌یک‌باره یاد آن خواهید افتاد؛ چراکه فراخین و هسل شبیه به یکدیگرند و هردو همچون مرواریدی پنهان در میان دنیای پر رمز و راز جنگل جا خوش کرده‌اند. این دریاچه‌ی تماشایی که به تالاب فراخین نیز معروف است، در نزدیکی روستای ویسر نوشهر قرار دارد و از جاذبه‌های کمتر شناخته شده‌ی این شهر است. این تالاب در میان جنگل‌های سرسبز با درختان پهن برگ هیرکانی جای گرفته است و درختانی چون افرا، شيردار، توسكا، مَمرَز و بلوط آن را احاطه كرده‌اند. دریاچه از سطح دریا ۲۲۰۰ متر ارتفاع دارد و مساحت آن پنج هزار مترمربع است. بخشی از آب فراخین از چشمه‌ی فراخین که در بالادست آن واقع است و بخش دیگر از نزولات جوی تأمین می‌شود.

چه زمانی به دریاچه فراخین برویم؟

دریاچه فراخین

منبع عکس: khazarnam

فراخین در فصل‌های بهار و تابستان و از اردیبهشت‌ماه تا  آخر شهریورماه ماه پر آب است و از زیبایی‌های این زمان برخودار است. هوای خوش و سرسبزی این مکان، طبیعت‌گردان زیادی را جذب می‌کند. اما شاید بیشترین زیبایی را در فصل پاییز داشته باشد چراکه در این هنگام برگ‌های رنگی درختان و گیاهان مناظر تماشایی و رویایی را ایجاد می‌کنند که فراخین در بین آن همچون مرواریدی چشم‌نوازی می‌کند.

فصل زمستان و سفید پوش شدن محیط پیرامون فراخین، شکوه بی‌نظیری به آن می‌بخشد و حتماً وسوسه‌تان خواهد کرد برای یک بار هم شده این دریاچه را در زمستان و پوشیده از دانه‌های برف دیدن کنید. 

اگر  فصل‌های پاییز و زمستان را برای سفر به فراخین انتخاب کردید، توصیه‌ی ما به شما این است که ماشین و تجهیزات مناسب را به‌همراه داشته باشید تا در گِل و برف نمانید، چراکه مسیر رسیدن به دریاچه، جاده‌ای خاکی است که در صورت بارندگی و برف به مسیری پر از گل و لای تبدیل می‌شود.

در گالری تصاویر می‌توانید زیبایی‌های فراخین را در فصل زمستان تماشا کنید.

منبع عکس: خبرگزاری فارس (عکاس: غلامرضا شمس)

چگونه به دریاچه فراخین برویم؟

تالاب فراخین

منبع عکس: khazarnam

دریاچه فراخین در بخش کجور و در روستای ویسر واقع شده است. اگر از سمت تهران سفرتان را آغاز می‌کنید، جاده چالوس را در پیش بگیرید. در طی مسیر بعد از گذر از مرزن آباد در سمت راست خود به کمربندی چالوس به نوشهر می‌رسید و باید از روستا‌های دلسم و ویسر عبور کنید. در انتها به یک جاده‌ خاکی معدن می‌رسید. پس از عبور از رودخانه‌های کم عمق و رانندگی در حدود ۴۰ کیلومتر به دریاچه فراخین می‌رسید. در مسیر دریاچه، پنج دوراهی قرار دارد که باید از دو تای اول به‌سمت راست بروید که نشانه‌ی آن تابلو به‌سمت کجور است، سومی را به‌سمت چپ، چهارمی را به راست و پنجمی را به چپ انتخاب مسیر کنید.

اگر به نوشهر نزدیک‌تر هستید، باید از سمت چالوس وارد کمربندی نوشهر شوید و به‌سمت فرعی جاده معدن نوشهر بروید. بعد از حدود ۲۰ کیلومتر در دل جنگل به دریاچه فراخین می‌رسید.

منبع عکس: khazarnam

دارنو، مجموعه آبشارهای به هم پیوسته

آبشار دارنو

متن مورد نظر: رسول هادی پور

... می‌شود از آبشار و جنگل و مه شعر گفت...

«جواد منفرد»

بعد از آن که یک دل سیر فراخین و مناظر دلکش و رویایی آن را نظاره کردید، از همان مسیری که به‌سمت دریاچه رفتید برگردید و راه دارنو را در پیش بگیرید. بی‌گمان تا به آبشارها برسید در طی پیمایش جنگل محو دیدن چشم‌انداز مسیر شده‌اید و آماده‌ی دیدن هفت آبشار تماشایی خواهید شد.

دارنو مجموعه آبشاری زیبا و شگفت‌انگیز است که از هفت آبشار کوچک و بزرگ تشکیل شده است. این آبشارها در میان جنگل‌های سرسبز نوشهر با درختان سر به فلک کشیده‌ی توسکا قرار دارند و برای رسیدن به آن‌ها در دل طبیعت باید جنگل‌پیمایی کنید. دومین آبشار دارنو، بزرگ‌ترین آن است که حدود ۲۰ تا ۲۵ متر ارتفاع دارد. بقیه آبشارها را نیز باید در بالا دست ببنید.

چه زمانی به چه زمانی به آبشار دارنو برویم؟

آبشار دارنو

منبع عکس: fararu

پاییز؛ پادشاه فصل‌ها و رنگ‌ها است. رنگارنگی طبیعت در این زمان جلوه و شکوه خاص خود را دارد و بدون شک تماشای آبشار دارنو در پاییز لذت فراموش‌ نشدنی را به‌همراه دارد. پس اگر دوست دارید دارنو را غرق در رنگارنگی ببنید در این فصل به سراغ آن بروید. در فصل‌های گرم سال، دارنو به خاطر داشتن آب‌وهوای مطبوع و دل‌پذیر، سرسبزی و طروات خود، طرفداران زیادی دارد و پذیرای طبیعت‌گردان و گردشگران بی‌شماری است.

چگونه به آبشار دارنو برویم؟

آبشار دارنو نوشهر

عکاس: هادی زببایی تبار

دارنو در میان جنگل‌های هیرکانی نوشهر قرار دارد و مسیر رسیدن به آن مملو از زیبایی‌های طبیعت بی‌نظیر این منطقه است. این آبشار در جاده‌ی معدن نوشهر قرار دارد. چند کیلومتر که از ابتدای کمربندی به‌سمت آبشار حرکت کردید، به یک دوراهی می‌رسید که یکی سمت دریاچه فراخین و دیگری به‌سمت آبشار دارنو می‌رود. برای رسیدن به آبشارهای دارنو باید از عرض رودخانه عبور کرد. پس از گذر از آبشار کوچک و حدود ۲۰ دقیقه پیاده‌روی در دل جنگل به دومین آبشار خواهید رسید که دارنو نام دارد.

یادتان باشد همان طور که در مورد دریاچه فراخین توصیه کردیم که در فصل‌های سرد سال برای سفر به این منطقه تجهیزات مناسب به‌همراه داشته باشید، برای سفر به دارنو نیز این نکات را رعایت کنید.

در سفر به فراخین و دارنو، شب را کجا بمانیم؟

دریاچه فراخین

عکاس: ندا مردای

 وقتی به یکی از شهرهای شمالی کشور سفر می‌کنید، معمولا مشکل پیدا کردن جا ندارید و این شهرها پر از ویلاها و خانه‌های اجاره‌ای است. اما پیشنهاد می‌دهیم تجربه سپری کردن شب را در اقامتگاه‌های بوم‌گردی این خطه از کشور برای خود رقم بزنید. در روستای کندلوس که با روستای ویسر حدود ۲۷ کیلومتر فاصله دارد، دو اقامتگاه روستایی به نام‌های «اسپی او کندلوس» و «بام کندلوس» وجود دارد.

برپایی کمپ و زدن چادر در دل جنگل نیز می‌تواند انتخاب دیگر شما برای اقامت باشد و سپری کردن شبی پر از خاطره در کنار دوستان و آشنایان برایتان رقم بزند.

سکوت جنگل

هزاره‌های تنهایی سنگ‌ها که در تهاجم آب خزه می‌بندند، درختان اندیشمند با صدای ملال‌انگیز آب در خلسه فرو می‌روند، جیرجیرک‌ها رهاورد آوازی غریب از حنجره بغض‌اندود سکوت جنگل‌اند، مهتاب از میان گیسوان چنار عبور را تکرار می‌کند، ماهیان وحشت زده از گام‌های صیاد به ریشه‌های ژرف افرا پناه می‌برند، شب، سکوت، جنگل...

«مجتبی بناگر»

عکس کاور: خبرگزاری فارس (عکاس: غلامرضا شمس)

برچسب‌ها آبشار دریاچه

دیدگاه  

    تبلیغات