با تور مجازی از گنجینه ملی جواهرات ایران دیدن کنید

با تور مجازی از گنجینه ملی جواهرات ایران دیدن کنید

علی گودرزی
| جمعه, ۱۵ فروردین ۹۹ ساعت ۱۸:۰۰

در تازه‌ترین قسمت از بازدیدهای روزانه‌مان از موزه‌های معروف دنیا، به خیابان فردوسی تهران می‌رویم تا از موزه‌ی ملی جواهرات دیدن کنیم.

پایان یافتن تعطیلات نوروز ۹۹ با پایان قرنطینه‌ی خانگی و تعطیلات ناشی از اجتناب از تماس با این ویروس مترادف نیست و به نظر می‌رسد که جریان قرنطینه‌ی خانگی تا مدت‌ها ادامه داشته باشد. به هر حال چه بخواهیم چه نخواهیم، ویروس کرونا به یک تهدید جدی برای دنیا تبدیل شده و باید با رعایت کردن مواردی مثل فاصله‌گذاری اجتماعی و شستن دست‌ها و صورت، تا زمان حل شدن بحران شیوع ویروس کرونا، از درگیری با آن دوری کنیم. گذراندن وقت در روزهای قرنطینه‌ی خانگی از چالش‌های سختی بود که با آن روبه‌رو شدیم. مواردی مثل ویدیوگیم، فیلم و سریال، موزیک، کتاب و اینترنت طی این روزها توانستند اهمیت خود را نشان بدهند و در سرگرم کردن ما نقش مهمی داشتند. کجارو نیز با استفاده از قدرت بی‌پایان فضای وب، تصمیم گرفت تا مخاطبان خود را به‌صورت مجازی، به سفرهایی جذاب به دور دنیا ببرد و آن‌ها را با موزه‌های مشهور جهان آشنا کنید. در جدیدترین قسمت از بازدیدهایی که به موزه‌های مختلف دنیا داشتیم، به موزه‌ی ملی جواهرات در خیابان فردوسی می‌رویم و از آن دیدن می‌کنیم. همراه کجارو باشید.

موزه‌ی ملی جواهرات یا خزانه‌ی جواهرات ایران،‌ در خیابان فردوسی و دقیقا روبه‌روی سفارت ترکیه واقع شده است. این ساختمان به بانک مرکزی تعلق دارد و هم‌زمان، موزه‌ی ملی جواهرات نیز هست. این موزه با القابی همچون «گنجینه‌ی جواهرات ایران» هم شناخته می‌شود. گنجینه‌ی ملی جواهرات ایران به‌طور رسمی در سال ۱۳۳۴ تاسیس شد و در سال ۱۳۳۹، هم‌زمان با تاسیس بانک مرکزی محتویات خزانه‌ی ملی جواهرات به بانک موردبحث سپرده شد. این خزانه‌ی بزرگ و ارزشمند در زمینی به مساحت ۱۰۰۰ متر مربع قرار دارد و سیستم‌های امنیتی رده‌بالای آلمانی از آن محافظت می‌کنند. این موزه در جریان انقلاب اسلامی فعالیت خود را به حالت تعلیق درآورد و در سال ۱۳۶۹ دوباره میزبانی خود از علاقه‌مندان به جواهرات را از سر گرفت. جواهرات ملی ایران، تاریخچه‌ای طولانی، چند لایه و پرپیچ‌وخم دارند و دقیقا به همین دلیل هم هست که اشیای قیمتی موجود در این موزه، از اهمیت بسیار بسیار بالایی برخوردار هستند چراکه در پس هر یک از آن‌ها، ماجراهای تاریخی بسیار مهمی جاخوش کرده است. قدمت آثار موجود در موزه‌ی ملی جواهرات ایران، به دوره‌هایی همچون افشاریه، صفویه، قاجاریه و بیشتر برمی‌گردد. جواهرات و اشیای قیمتی این موزه در ۳۶ دسته‌ی مختلف طبقه‌بندی می‌شوند؛ دسته‌هایی از جمله زیور‌آلات تزئینی، تاج و نیم‌تاج، جقه‌ها (پیش‌کلاه)، گلدان، سرپوش غذا، قلیان، آینه، عصا، تخت، سنجاق و گل‌سینه؛ .از جمله مهم‌ترین جواهرات موجود در این موزه، الماس دریای نور، تخت طاووس، تخت نادری و کره جواهر هستند که در این موزه می‌توانیم از آن‌ها دیدن کنیم.

موزه جواهرات خزانه بانک ملی

موزه ملی جواهرات ایران در خیابان فردوسی تهران واقع شده است. از راه‌هایی مثل خطوط اتوبوس، مترو یا استفاده از خطوط تاکسی می‌توان به‌راحتی این موزه را پیدا کرد. بازدید از موزه از روزهای شنبه تا سه‌شنبه بلامانع است و کودکان زیر ۶ سال هم نمی‌توانند وارد آن شوند. امکان عکاسی از اشیای قیمتی این موزه وجود ندارد و تمامی وسایل الکترونیکی و هوشمند بازدیدکنندگان پیش از ورودشان به موزه، موقتا ضبط می‌شود. بازدید مجازی از موزه‌ی ملی جواهرات ایران از طریق این لینک امکان‌پذیر است. در روزهای قرنطینه‌ی خانگی، مرور روزانه‌ی کجارو و بازدید از موزه‌های مشهور دنیا را فراموش نکنید.

دیدگاه  

    جستجوی تور، پرواز، هتل، رستوران و دیدنی‌ها...

    تورهای برگزیده

    تورهای برگزیده

    تبلیغات