در سفرهای جاده‌ای، به چه تجهیزاتی نیاز دارید؟

صدیقه شجاعی
سه شنبه، ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۰۰
در سفرهای جاده‌ای، به چه تجهیزاتی نیاز دارید؟

سفر جاده‌ای به دلیل جذابت‌هایش، طرفداران زیادی دارد، اما گردشگران برای اینکه بهترین اوقات را برای خود رقم بزنند، باید یک‌سری تجهیزات سفر را تهیه کنند.

هفت سال پیش،‌ همه‌ی وسایلم را فروختم، یک شاسی‌‌بلند دست دوم محکم خریدم، سفر جاده‌ای را برای زندگی‌ام انتخاب و به این ترتیب رویای همیشگی‌ام را به واقعیت تبدیل کردم. بارها و بارها از بالا تا پایین و از ساحل تا ساحل آمریکا را سفر کرده‌ام و ضمن اینکه می‌خواستم داستان خود را داشته باشم، به‌دنبال داستان‌های جالب دیگران نیز بودم. حالا که به گذشته نگاه می‌کنم، می‌بینم که باوجود ایام ناخوشایند،‌ بهترین دوران را داشتم.

برخلاف آنچه که در اینستاگرام نشان داده می‌شود، زندگی در جاده همیشه مملو از پارکینگ‌های فوق‌العاده دیدنی و بزرگراه‌های دو لاین مه‌آلودی که تا چشم کار می‌کند،‌ هیچ خودروی دیگری دیده نمی‌شود، نیست. مطمئناً چنین لحظاتی در جاده زیاد اتفاق می‌افتد و به همین دلیل سفر جاده‌ای را انتخاب کرده‌ام، اما در لابه‌لای این لحظات ناب آزادی محض،‌ مشکلات و دردسرهایی نظیر قهوه‌های یک متل کثیف،‌ ترافیک سنگین، ایستگاه‌های رادیویی محلی افتضاح،‌ بزرگراه‌هایی که هنگام نیمه‌شب به محل مسابقه‌ی راننده‌های خودروهای سنگین تبدیل می‌شوند و احساس خستگی پس از ساعت‌ها رانندگی روی آسفالت فرسوده، نیز وجود دارد.

واقعیت این است که همین لحظات ناخوشایند هم بخشی از لذت‌های یک سفر جاده‌ای محسوب می‌شود و در صورتی که بخواهید به دستاوردهای غیرمادی این نوع سفر برسید،‌ باید این سختی‌ها را به جان بخرید. همه‌ی ما می‌دانیم که سفر بسیار مهم‌تر از مقصد است.

در هر صورت هیچ قانونی وجود ندارد که بگوید نمی‌توان شرایط سفر را بهتر کرد. سفر هم مشابه زندگی است و جزئیات کوچکی هستند که می‌توانند تفاوت‌های شگرفی ایجاد کنند. اگر هدف‌تان از سفر جاده‌ای، چیزی فراتر از رسیدن از یک مقصد به مقصدی دیگر است،‌ به وسایلی بیشتر از یک باک پر بنزین و موسیقی نیاز دارید. در ادامه به تجهیزات لازم برای سفر اشاره می‌کنیم که سفری امن و راحت و متناسب با بودجه‌ی سفرتان را برای شما به ارمغان می‌آورد و می‌توانید با فراغ‌بال از تمام لذت‌های سفر جاده‌ای استفاده کنید.

کابل جامپر باتری خودرو

سفر جاده ای

این اتفاق ممکن است برای هر کسی بیفتد، صبح زود از خواب بیدار می‌شوید تا سفرتان را کمی زودتر شروع کنید و ناگهان می‌بینید که خودروی شما استارت نمی‌زند. اگر چراغ‌های جلو را روشن گذاشته یا در خودرو را کامل نبسته‌ باشید، خالی شدن باتری مانع از ادامه‌ی مسیر می‌شود. کابل جامپر باتری خودرو یا کابل باتری به باتری باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها شده و نیاز به جرثقیل را مرتفع می‌کند. علاوه بر این، در چنین مواقعی می‌توانید روی لطف و محبت غریبه‌ها حساب باز کنید، موضوعی که یکی از مهارت‌های ضروری در سفرهای جاده‌ای به شمار می‌رود.

آفتاب‌گیر شیشه جلوی خودرو

سفر جاده ای

در سفر جاده‌ای به آفتاب‌گیر شیشه جلوی خودرو نیاز دارید تا نور خورشید باعث فرسودگی خودروی شما نشود، مگر آنکه کل سفرتان در سواحل مه‌آلود باشد. آیا تا به حال دیده‌اید که آینه عقب خودرو در اثر گرما ذوب و از شیشه‌ی جلو جدا شده باشد؟ یا پس از ساعت‌ها که تلفن همراه‌تان در داشبورد داغ بوده است،‌ دیگر روشن نشود؟ یا پوست بدن‌تان در اثر نشستن روی صندلی چرم داغ خودرو،‌ سوخته باشد؟ برای پیشگیری از این اتفاقات حتماً آفتاب‌گیر شیشه جلوی خودرو را تهیه کنید. حتی قرار دادن مقوای تاشده نیز بهتر از این است که خودروی شما به سونا تبدیل شود.

اجاق گاز مسافرتی و قهوه‌جوش

سفر جاده ای

اگر اهل قهوه یا چای هستید، سفرهای جاده‌ای می‌تواند باعث دردسرتان شود، به‌خصوص وقتی که باید بیشتر بودجه‌ی سفرتان را برای قهوه‌ی با کیفیت در کافه‌های محلی درجه یک خرج کنید یا مجبور به نوشیدن قهوه‌ی مانده و بد مزه‌ی لابی متل هستید. برای حل این مشکل می‌توانید خودتان قهوه یا چای را تهیه کنید و چه بهتر که این کار را در جاهای دیدنی جاده انجام دهید. علاوه بر این، می‌توانید یک فنجان چای یا قهوه هم به سایر مسافران جاده تعارف کنید.

جعبه وسایل ضروری

سفر جاده ای

جعبه‌ی وسایل ضروری می‌تواند شامل پتو،‌ چراغ پیشانی، چراغ قوه‌ در ابعاد صنعتی با باتری اضافه، اسپری فلفل، حدود دو لیتر بنزین زاپاس، فشفشه‌ی اضطراری، ظرف بنزین، مقداری میان‌وعده‌ی اضافی و یک جفت کفش ورزشی اضافه باشد. در طول سفر جاده‌ای به سه مورد آخر نیاز پیدا کردم، چراکه وقتی بنزین خودرو تمام شد،‌ مجبور شدم چند کیلومتری را تا پمپ بنزین پیاده بروم و برگردم. حتی اکنون که دیگر زندگی سیار ندارم، باز این این وسایل را در خودروی خود نگهداری می‌کنم و شارژر خورشیدی تلفن همراه،‌ ضد‌آفتاب و تعدادی بسته‌ی یک بار مصرف گرم‌کننده‌ی دست را نیز به آن‌ها اضافه کرده‌ام. هرچند باید بدانید که احتمالاً در موارد انگشت‌شماری به این وسایل احتیاج پیدا می‌کنید.

جعبه کمک‌های اولیه

سفر جاده ای

حتی در یک سفر جاده‌ای کوتاه نیز نمی‌دانید که در طول مسیر چه اتفاقی برایتان خواهد افتاد. برخی از این اتفاقات،‌ خوب هستند، اما اتفاقات بدی نظیر پاره شدن لباس یا برخورد به یک کاکتوس خاردار نیز ممکن است شما را غافل‌گیر کند. اینجا است که ضرورت داشتن جعبه‌ی کمک‌های اولیه احساس می‌شود و می‌توانید وسایلی مانند خوشبوکننده دهان، ضدعفونی‌کننده‌ی دست، جعبه‌ی کوچک دوخت‌ودوز و یک قوطی کبریت را نیز در جعبه‌ی خود قرار دهید. در طول سفر موقعیت‌های مختلفی پیش می‌آید که حتی با دادن یک کبریت به دیگران می‌توانید مشکل آن‌ها را حل کنید.

خوشبوکننده هوا

سفر جاده ای

بعد از کوچ‌سرفینگ در آپارتمان یکی از دوستان‌تان و ترک آنجا، وقتی روی صندلی خودرو می‌نشینید، بوی عرق روی چرم صندلی به مشام‌تان می‌خورد؛ اما حتی مهم‌تر از پاک‌سازی بوی عرق، اسپری خوشبوکننده‌ای با بوی مرکبات یا اکالیپتوس می‌تواند حس‌وحال شما را نیز بهتر کند. علاوه بر این، می‌توانید پخش‌کننده‌های روغن گیاهی را به هواکش خودرو وصل کنید تا هوای داخل آن خوشبو شود.

کوسن ارتوپدی

سفرهای جاده ای

واقعاً مهم نیست که قبل و بعد از یک روز سفر جاده‌ای تا چه اندازه فعالیت کششی کرده باشید،‌ در این نوع سفر مواقعی پیش می‌آید که درد گردن،‌ کمر و پاها به شما فشار می‌آورد. یک پتو یا حوله‌ی تاشده در گودی کمر می‌تواند معجزه کند،‌ اما اگر به‌دنبال یک کالای فانتزی هستید،‌ می‌توانید یک کوسن ارتوپدی دوناتی شکل تهیه کنید که برای کمر و پاها فوق‌العاده خوب است. این کوسن‌ها، وضعیت نشستن شما را راحت‌تر می‌کند و می‌تواند درد و گرفتگی گردن، ‌شانه، عصب سیاتیک و کمر را کاهش دهد.

چشم‌بند

سفر جاده ای

فرقی ندارد که شب را در خودرو می‌خوابید یا می‌خواهید یک استراحت ۲۰ دقیقه‌ای در خودرو داشته باشید،‌ در هر صورت نباید جای تاریک و خالی از سکنه را برای این کار انتخاب کنید. این حرکت ناشیانه می‌تواند اتفاقات بدی را برای مسافران جاده‌ رقم بزند. با فرض اینکه جای مناسبی را برای خوابیدن یا استراحت انتخاب می‌کنید،‌ داشتن چشم‌بند همان چیزی است که برای یک خواب راحت نیاز دارید.

تخته برش

سفر جاده ای

احتمالاً پشت فرمان خودرو و حین رانندگی، تجربه‌ی خوردن ساندویچ و ریختن آن روی پاهایتان را داشته‌اید، هرچند می‌دانید که خوردن غذا هنگام رانندگی تا چه اندازه خطرناک است. برای حل این مشکل، یک تخته‌ی برش کوچک داشته باشید تا بتوانید به راحتی آن را زیر یا پشت صندلی خود قرار دهید. موقع خوردن غذا،‌ آن را روی پای خود بگذارید و به همین آسانی مشکل ریخته شدن خرده‌های ساندویچ را حل کنید. علاوه بر این،‌ می‌توانید غذاهایی به غیر از فینگر فود را نیز انتخاب کنید و روی سطح صاف تخته،‌ بشقاب و کاسه و بطری نوشیدنی را قرار دهید و حین رانندگی از غذایتان لذت ببرید.

منبع themanual

دیدگاه