۶ سال زندان برای سرقت شن‌های ساحل ساردینیا

صدیقه شجاعی
چهار شنبه، ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۰۰
۶ سال زندان برای سرقت شن‌های ساحل ساردینیا

دو گردشگر فرانسوی در حالی که ۴۰ کیلوگرم شن از یکی از سواحل ساردینیا دزدیده بودند، دستگیر شدند و احتمال دارد که برای ارتکاب این جرم به ۶ سال زندان محکوم شوند.

دو گردشگر فرانسوی احتمال دارد که به جرم سرقت ۴۰ کیلوگرم شن از ساحلی در ساردینا ایتالیا، به ۶ سال حبس محکوم شوند. طی هفته‌ی جاری، دو گردشگر فرانسوی که در پورتو تورس قصد داشتند با کشتی‌ به تولون فرانسه بروند، توسط پلیس مرزی دستگیر شدند، چراکه پلیس ۴۰  کیلوگرم شن که در بطری‌های پلاستیکی ریخته‌شده بود را در خودروی این زوج پیدا کرد. این گردشگران هنگام بازدید از ساحل چیا در جنوب جنوب جزیره‌ی ساردینا که به شن‌های هلویی‌رنگش شهرت دارد، شن‌ها را سرقت کردند.

ساحل ساردینیا

زوج فرانسوی به پلیس گفته‌اند که این شن‌ها را به‌عنوان سوغاتی با خود به همراه برده‌اند و اطلاع نداشته‌اند که کارشان قانون‌شکنی بوده است. هرچند که طبق اظهارنظر مقامات پلیس، چندین تابلو به زبان‌های مختلف در ساحل نصب شده که به‌وضوح غیرقانونی‌بودن برداشتن شن یا موارد دیگر را اعلام کرده است. شهروندان این جزیره از سرقت شن‌های سواحل خود بسیار عصبانی هستند، چراکه این اقدام را دزدی از نسل‌های آینده و همچنین به خطرانداختن محیط‌زیست می‌دانند.

نگرانی‌ها درباره‌ی سرقت شن در ساردینیا روزبه‌روز بیشتر می‌شود. این مسئله به‌حدی فراگیر شده است که پلیس با انجام بازرسی‌های مرزی مستمر، به‌دنبال قاچاقچیان این شن‌ها می‌گردد. طبق قانون سال ۲۰۱۷، تجارت شن، سنگ‌ریزه و صدف غیرقانونی اعلام شد و گردشگران در صورت تخطی از این قانون باید جریمه‌ای بین ۵۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو بپردازند و بین یک تا ۶ سال حبس را نیز بگذرانند. سخت‌گیری مقامات به این دلیل است که قاچاق شن و ماسه در سال‌های اخیر اثرات مخربی بر اکوسیستم ساردینیا گذاشته است.

ساحل ساردینیا

طی یک دهه‌ی اخیر، بیش از ۱۰ تن شن از بطری‌های نیم‌لیتری جمع‌آوری‌ شده؛ پلیس نیز اعلام کرده که در سال جاری، سرقت شن، صدف و سایر مواد طبیعی سواحل افزایش چشمگیری داشته است و مجرمان معمولاً گردشگر بوده‌اند. در همین اواخر، یک شهروند بریتانیایی به دلیل داشتن یک بطری پلاستیکی شن که از ساحلی در نزدیکی البیا، شمال جزیره‌ی ساردینیا پر کرده بود، بیش از ۱۰۰۰ یورو جریمه شد.

با افزایش آگاهی نسبت به موضوع سرقت شن، برخی از سارقان از عمل خود پشیمان شده و در جهت جبران آن برآمده‌اند. اخیراً یکی از اهالی رم، یک نصفه بطری شن که در دوران کودکی دزدیده بود را به شهردار منطقه‌ی ساحلی کابراس تحویل داد. در سال ۲۰۱۶ نیز زنی که از بودلی، شن سرقت کرده بود، پس از ۲۹ سال شن‌ها را به‌همراه یک نامه‌ی عذرخواهی برگرداند؛ این جزیره‌ در نزدیکی ساردینیا قرار دارد و به‌خاطر ساحل زیبایی از شن‌های صورتی معروف است.

ساحل ساردینیا

بر اساس گزارش وبگاه خبری بیزنس اینسایدر در سال ۲۰۱۸، شن‌های دنیا در حال تمام‌شدن است. شن‌های سواحل جزو منابع طبیعی‌ای هستند که بیشترین استفاده‌ی جهانی را داشته‌اند و تقاضای زیادی برای آن‌ها وجود دارد. ما انسان‌ها سالانه ۵۰ میلیارد تن شن استفاده می‌کنیم، در حالی که این مقدار دو برابر میزان شنی است که رودخانه‌های جهان تولید می‌کنند. اگر مصرف شن به همین منوال ادامه پیدا کند، ۶۷ درصد از سواحل کالیفرنیای جنوبی تا سال ۲۱۰۰ به‌طور کامل از بین خواهند رفت.

اگر شما نیز دوست دارید که از این شن‌ها به‌عنوان سوغاتی به کشورتان ببرید، یا برای ریختن در گلدان یا تزئین و نشان‌دادن به دوستان و خانواده‌تان داشته باشید، در این کار تجدیدنظر کنید که ارزش دردسرش را ندارد.

چنانچه برای سفر به ایتالیا برنامه‌ریزی می‌کنید، می‌توانید تور ایتالیا را در کجارو جستجو کرده و بهترین آفر تور را از میان آژانس‌های معتبر مسافرتی با پایین‌ترین قیمت خریداری کنید. همچنین برای داشتن برنامه‌ریزی دقیق‌تر برای سفر خود، کجارو فهرست کاملی از جاهای دیدنی ایتالیا را در اختیار شما قرار داده است که ضمن کسب اطلاعات لازم درباره آن‌ها، سفر راحت‌تر و بهتری داشته باشید.

دیدگاه