چرا ترس از حیوانات وحشی نباید مانع از سفر شود؟

حمیده کریمی
شنبه، ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۰
چرا ترس از حیوانات وحشی نباید مانع از سفر شود؟

گاهی ترس از حیوانات وحشی باعث می‌شود که از برخی سفرها صرف‌نظر کنیم. آیا این حیوانات به اندازه‌ای خطرناک هستند که مانع سفر شوند؟  

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که بخواهید تفریحاتی مثل موج‌سواری را تجربه کنید؛ ولی نگران باشید که مورد حمله کوسه‌ها قرار بگیرید؟ آیا تا به حال استرالیا در لیست مقصدهای موردعلاقه شما بوده ولی از ترس انواع و اقسام مارها و عنکبوت‌های آن، سفرتان را لغو کرده‌اید؟ آیا دوست دارید آمازون را ببینید؛ ولی نگران آناکونداها هستید؟

یک نفس عمیق بکشید و آرام باشید.

ترسیدن از حیواناتی مثل نهنگ و مار و سایر حیواناتی که خطرناک به نظر می‌رسند، بدترین دلیل برای این است که سفرتان را کنسل کنید. اگر نگاهی به آمار و ارقام بیاندازید، متوجه می‌شوید که قربانیان شنا با کوسه‌ها بسیار کمتر از قربانیان حوادث ناشی از پیام دادن با تلفن در حال رانندگی است.

اکنون زمان آن رسیده که این ترس‌های غیرمنطقی را کنار بگذارید. البته اینجا صحبت از فوبیاهای جدی و شدید نیست که معمولا این نوع فوبیاها نیاز به درمان دارند. منظور فقط استرس‌هایی است که در مورد برخی مقصدها و فعالیت‌ها دارید که استرس‌های بیهوده و ناشی از آگاهی کم است و مانع لذت بردن شما از سفر می‌شود.

برای اینکه به شما کمک کنیم تا با ترس‌های خود از حیوانات مختلف کنار بیایید و خودتان را محدود نکنید، نگاهی به ترسناک‌ترین حیوانات حیات وحش می‌اندازیم که ممکن است در طول سفر ببینید. علاوه بر این، عنوان خواهیم کرد که آسیب دیدن توسط این حیوانات چقدر به‌ندرت اتفاق می‌افتد.

فراموش نکنید حتی کوسه با ۱۵ ردیف دندان هم خطر کمتری نسبت به پشه دارد. پشه‌ها عامل مرگ ۷۲۵ هزار نفر در سال هستند چون بیماری‌های مختلفی را منتقل می‌کنند.

کوسه‌

چرا ترس از حیوانات وحشی نباید از مانع از سفر شود؟

شاید هیچ حیوانی اندازه کوسه ترسناک نباشد. سال گذشته چهار نفر در سراسر دنیا بر اثر حمله ناگهانی کوسه‌ها جان خود را از دست داده‌اند. در یک کمپین تبلیغاتی که توسط AfriOceans Conservation Alliance اجرا شده، احتمال مرگ بر اثر استفاده از یک توستر معیوب، بیشتر از کشته شدن توسط کوسه‌ها است. این کمپین در مورد صندلی و بادبادک هم انجام شده است که به ترتیب باعث مرگ ۶۵۲ و ۳۵۸ نفر شده‌اند.

علاوه بر این، کوسه‌ها معمولا دنبال انسان‌ها نیستند؛ مگر اینکه توسط آن‌ها تحریک شوند. برخی انواع کوسه‌ها از دیگر انواع آن خطرناک‌تر هستند، مثلا کوسه پرستار.

طبیعتا وقتی می‌خواهید در آب‌های آزاد شنا کنید ـ جایی که کوسه‌های مهاجم‌تر زندگی می‌کنند، همیشه باید احتیاط کنید.

مار

چرا ترس از حیوانات وحشی نباید از مانع از سفر شود؟

تعداد قربانیان کشته شده بر اثر نیش مار از کشته شدگان بر اثر حمله کوسه بیشتر است. آمار مرگ بر اثر نیش مار در سال ۲۰۱۸ بین ۸۱ هزار تا ۱۳۸ هزار نفر بوده است؛ ولی حمله‌های مرگبار در مناطق توریستی بسیار کم است. آمار سازمان جهانی بهداشت نشان می‌دهد که بیشتر این مرگ‌ها در مناطق روستایی آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین بوده است؛ یعنی جاهایی که دسترسی به تجهیزات و منابع پزشکی، محدود است.

در استرالیا ۵ نوع از ده مدل سمی‌ترین مارهای دنیا وجود دارد؛ ولی در سال ۲۰۱۸ فقط ۵ نفر بر اثر حمله و نیش مارها مرده‌اند.

به گفته سازمان جهانی بهداشت، برخلاف بسیاری از بیماری‌های شدید دیگر، درمان‌های موثری برای نیش‌زدگی مار وجود دارد. بیشتر مرگ‌ها و نتایج جدی ناشی از نیش مار، کاملا قابل پیشگیری هستند؛ در صورتی که پادزهرهای مناسب به‌طور وسیعی قابل دسترس باشد.

در جاهایی که معمولا توریست‌ها سفر می‌کنند، این پادزهرها در دسترس قرار دارد و مراقبت‌های درمانی لازم انجام می‌شود. اگر هنوز هم متقاعد نشده‌اید، بد نیست بدانید که آناکوندای سبز بومی مناطق دورافتاده آمازون و بزرگ‌ترین مار دنیا است. با وجود این، حتی اهالی منطقه نیز به‌ندرت این مار را می‌بینند و مرگ بر اثر حمله آناکوندا بسیار نادر است.

عنکبوت

در سال ۲۰۱۸ هیچ مرگی بر اثر گزش عنکبوت گزارش نشد. درست مثل نیش مار، وجود پادزهرها به‌طور گسترده، میزان مرگبار بودن گزش توسط عنکبوت‌های سمی را بسیار کاهش داده است. استرالیا به عنکبوت‌های سمی‌اش شهرت دارد. در سال ۲۰۱۶ فقط یک نفر بر اثر گزش توسط عنکبوت جان خود را از دست داده که تنها مورد مرگبار در مدت ۳۷ سال به‌شمار می‌آید.

سفره ماهی

این ماهی به‌خاطر کشتن شکارچی کروکودیل یعنی استیو اروین در سال ۲۰۰۶ در این فهرست قرار دارد. البته این حملات مرگبار تقریبا هرگز اتفاق نمی‌افتد. مرگ اروین دومین مورد مرگ بر اثر این حادثه در مدت ۶۰ سال بوده است. در سال ۲۰۱۶ نیز یک سفره ماهی باعث مرگ یکی از کارکنان آکواریوم در سنگاپور شد؛ ولی هر دو حادثه به اندازه‌ای نادر هستند که نباید نگران آن‌ها باشید.

سفره ماهی‌ها فقط در زمان دفاع از خود حمله زهرآگین دارند. در حالت عادی انسان‌ها بر اثر برخورد اتفاقی با سفره‌ماهی و از طریق پای آن‌ها آسیب می‌بینند. برای اینکه این حمله مرگبار باشد، نیش ماهی باید در نزدیکی قلب افراد فرو رفته باشد.

تمساح و کروکودیل

چرا ترس از حیوانات وحشی نباید از مانع از سفر شود؟

در سال ۲۰۱۸ تعداد ۱۶۲ گزارش مرگ انسان‌ها توسط این خزندگان اعلام شد. از این ۱۶۲ مورد فقط دو مورد آن‌ها بر اثر حمله تمساح‌های آمریکایی بوده است. در سال ۲۰۱۷ هیچ گزارشی از مرگ ثبت نشده و در سال ۲۰۱۶ سه مورد به اضافه یک حمله در دیزنی ورلد گزارش شد.

بعد از حمله سال ۲۰۱۶ در دیزنی ورلد، دیزنی، تمهیداتی اندیشید که باعث امن‌تر شدن این پارک شد. البته از سال ۱۹۸۶ هیچ حمله مرگباری گزارش نشده بود. درست مثل کوسه‌ها، بهترین راه برای دور شدن از حمله تمساح‌ها این است که شب‌ها تنها شنا نکنید.

منبع thepointsguy

دیدگاه