بخشی از بافت تاریخی میدان حسن آباد تهران در آتش سوخت

سعیده خلیلی‌صفا
پنجشنبه، ۲۷ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۵
بخشی از بافت تاریخی میدان حسن آباد تهران در آتش سوخت

در جریان آتش‌سوزی شب گذشته بخشی از بنای تاریخی میدان حسن‌آباد از جمله دو گنبد از هشت گنبد واقع در ضلع شمال غربی میدان طعمه حریق شد.

محسن شیخ الاسلامی، معاونت میراث فرهنگی استان تهران، درباره علت وقوع این حادثه چنین گفت:

حوالی ساعت ۲۱ شب گذشته، یک انبار محل نگهداری کالا در میدان حسن آباد تهران دچار حریق شد که با توجه به مجاورت این انبار با بنای تاریخی میدان حسن آباد، حریق به بخش‌هایی از این بنا نیز سرایت کرد.

طبق گفته این مقام مسئول حریق در ضلع شمال غرب میدان حسن آباد رخ داده و درست جنب ایستگاه شماره یک آتش نشانی است و خوشبختانه در کمترین زمان ممکن نیروهای آتش نشانی در محل حاضر شده و نسبت به مهار حریق و گسترش آتش اقدام کرده‌اند که این موضوع باعث شده است تا آسیب کمتری به بناهای تاریخی واقع در میدان حسن آباد وارد شود.

حسن اباد

عکس: محمود رحیمی (خبرگزاری مهر)

شیخ الاسلامی در ادامه افزود:

سطح پشت‌بام بنا و نیز درها و پنجره های چوبی آن طعمه حریق شدند و متاسفانه به‌نظر می‌رسد، آسیب‌های حریق به داخل بنا بیشتر بوده و این موضوع نیازمند بررسی بیشتر است.

معاونت میراث فرهنگی تهران در ادامه تصریح کرد:

طبقه فوقانی دچار حریق گسترده شده بود و آسیب جدی است. سقف این قسمت کاملا تخریب شده و دو گنبد کلاه‌فرنگی بنا از بین رفته است

حسن اباد

عکس: شهاب قیومی (خبرگزاری مهر)

او ادامه داد:

حریق به طبقه بالای این بنا سرایت کرد اما با حضور بموقع آتش‌نشان‌ها، آتش سوزی به طبقه پایین نرسید. با این حال علت و میزان خسارات وارد شده به این بنا در دست بررسی است و نتیجه نهایی پس از انجام کارشناسی دقیق به زودی اعلام خواهد شد.

همچنین، جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی، درباره این حادثه و عملیات مهار آتش چنین گفت:

محل یک انبار یا دو سه انبار در مجاورت هم به وسعت بیش از هزار متر مربع بود که به طور کامل شعله ور بود و آتش به سقف‌های این انبار سرایت کرده بود. آتش از طریق سقف‌های شیروانی به قسمت بافت تاریخی که در ضلع شمال غربی میدان هم بود سرایت کرده و بخش‌هایی از بافت تاریخی خصوصاً نرده‌های پنجره‌ها را شعله ور کرده بود.

منبع: خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) / لینک دانلود

طبق گفته سخنگوی سازمان آتش‌نشانی خوشبختانه بدون مصدومیت و تلفات جانی عملیات مهار آتش انجام گرفته و نیروهای آتش‌نشانی با نفوذ به داخل عملیات ایمن‌سازی را انجام دادند.

میدان حسن‌آباد تهران یکی از جاهای دیدنی تهران است که در روزگار قدیم با نام میدان هشت گنبد مشهور بود، بنایی بازمانده از دوره‌ قاجار است. ساختمان‌های چشم نواز دور میدان حسن‌آباد را قلیچ باقلیان با نظارت معمار برجسته‌ ارمنی، لئون تادوسیان ساخت. نشانی از معماری سنتی ایرانی در این ساختمان‌ها به‌چشم نمی‌خورد و بجای آن می‌توان شاهد سبک رنسانس بود. در گوشه‌ شمال غربی میدان، قدیمی‌ترین گورستان تهران وجود داشته است که اکنون به‌جای آن نخستین ایستگاه آتش‌نشانی شهر دیده می‌شود. 

منبع: خبرگزاری مهر/لینک دانلود

 عکس کاور: ناشناس

دیدگاه