تماشای نهنگ‌ها؛ جدیدترین جاذبه‌ی گردشگری نروژ

زینب موحدی
پنجشنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۰
تماشای نهنگ‌ها؛ جدیدترین جاذبه‌ی گردشگری نروژ

آندویا، شمالی‌ترین نقطه در نروژ، از طبیعت و دریایی بی‌نظیر برخوردار است و هر سال بازدیدکننده‌های بسیاری برای تماشای نهنگ‌ها، جانوران بزرگ اقیانوسی، به این نقطه سفر می‌کنند.  

جدیدترین جاذبه‌ی گردشگری نروژ، یک بنای معماری جذاب و خیره‌کننده به‌نام دوال (The Whale) است که این فرصت را به گردشگران منطقه‌ی آندینیس (Andenes) در جزیره‌ی آندویا (Andøya) می‌بخشد که در این منطقه، شاهد مهاجرت نهنگ‌ها از نزدیک باشند.

نهنگ‌ها؛ نروژ

ساختمان مذکور که در فاصله‌ی ۳۰۰ کیلومتری در شمال مدار شمالگان قرار دارد، از مناظری دیدنی از چشم‌اندازهای طبیعی و ناهموار این جزیره برخوردار است و انتظار می‌رود که تا سال ۲۰۲۲ باز شود. آب‌های سرد و تیره‌ای که به عمق ۱۰۰۰ متر در ساحل شمال غربی آندویا جریان دارد، هر سال ماهی‌های مرکب زیادی را به خود جذب می‌کند که آن‌ها نیز، نهنگ‌هایی را به این منطقه می‌کشانند که عاشق اسپرم این‌گونه ماهی‌ها هستند. در نتیجه، تماشای نهنگ‌ها تبدیل به تفریح پرتماشاگری در آندینیس شده است؛ طوری که این منطقه هر سال بیش‌از ۵۰ هزار بازدیدکننده دارد.

شرکت معماری دانمارکی دورته ماندراپ (Dorte Mandrup) برای خلق ساختمان دوال (The Whale) انتخاب شده است. این شرکت می‌گوید طراحی ساختمان این بنا به‌گونه‌ای است که گویی از دل طبیعت دیدنی نروژ سر بر آورده است.

نهنگ‌ها؛ نروژ

در توضیحات شرکت آمده است:

ساختمان مانند تپه‌ای نرم از دل ساحل صخره‌ای بیرون می‌آید؛ گویی یک هیولا، لایه‌ی نازکی از پوسته‌ی زمین را برچیده و حفره‌ای زیر آن ایجاد کرده است.

از گردشگران و محلی‌ها دعوت می‌شود تا روی سقف ساختمان رفته و نگاهی به چشم‌اندازهای دست‌نخورده‌ی اقیانوس، کوه‌ها، آفتاب نیمه‌شب یا شفق‌های شمالی رقصان در آسمان بیندازند.

نهنگ‌ها؛ نروژ

سقف منحنی ساختمان پوشیده از سنگ‌هایی خواهد بود که پیوند میان مناظر نروژی و ساختمان را برقرار می‌کند. این ساختمان شامل فضاهای نمایشگاهی، ادارات، یک کافه و یک فروشگاه خواهد بود و داستان ساکنان بزرگ دنیای زیر آب را بازگو می‌کند.

بوری برگلاند (Børre Berglund)، مدیرعامل شرکت Whale AS و سرپرست هیئت داوران برای انتخاب این طرح معماری، می‌گوید:

این ساختمان شاعرانه و بی‌ادعا و در عین حال، بسیار هیجان‌انگیز و نامتعارف است.

با وجود چنین پیشنهاد فوق‌العاده‌ای، آنچه را که برای ساخت یک جاذبه‌ی دیدنی در سطح جهانی نیاز است را در اختیار داریم.

برای آشنایی با سایر جاهای دیدنی نروژ و رزرو تور نروژ می‌توانید از موتور جستجوی کجارو کمک بگیرید و بهترین و مناسب‌ترین تورهای اروپا را از این طریق انتخاب کنید.

منبع lonelyplanet
برچسب‌ها خبر

دیدگاه