سفر در بارداری؛ در هر دوره سه ماهه از بارداری، چه چیزی در انتظار ما است؟

سفر در بارداری؛ در هر دوره سه ماهه از بارداری، چه چیزی در انتظار ما است؟

حمیده کریمی
| سه شنبه, ۷ آبان ۹۸ ساعت ۱۵:۰۰

سفر در بارداری یکی از مسائلی است که بسیاری از زنان دنیا با آن مواجه می‌شوند و سوال‌های زیادی در مورد آن دارند. آیا سفر در بارداری امکان‌پذیر است؟ آیا تفاوتی بین هر دوره سه ماهه از بارداری وجود دارد؟

بارداری یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین تجربیات زندگی زنان است. سفر در بارداری بسیار رایج است. این سفر ممکن است کاری و اجباری یا تفریحی و اختیاری باشد. اگر در مورد سفر در بارداری، پرسش‌های زیادی دارید، ادامه این مطلب را از زبان سامر هال، نویسنده سایت thepointsguy، بخوانید که تجربیات زیادی در مورد سفر در بارداری دارد.

باردار هستید؟ تبریک می‌گویم. دوره بارداری یک دوره هیجان‌انگیز از زندگی شما است و دوره‌ای است که بر جنبه‌های مختلف زندگیتان تاثیر می‌گذارد و آن را تغییر می‌دهد از جمله سفر. اگر برای سفر در بارداری برنامه‌ریزی می‌کنید یکی از مهم‌ترین چیزایی که باید بررسی کنید قوانین صنعت هواپیمایی در مورد پرواز در دوران بارداری است. ولی توصیه‌ها و تجربه‌های فردی هم در این زمینه وجود دارد که قصد دارم با شما به اشتراک بگذارم. این تجربیات در مورد سفر من در سه ماهه اول، سه ماهه دوم و سه ماهه آخر هر دو بارداری‌ام است.

حقایقی در مورد بارداری

سفر در بارداری

همراه داشتن خوراکی

مادرانی که احساس گرسنگی می‌کنند همیشه باید خوراکی همراهشان داشته باشند.

من وقتی در دومین بارداری‌ام برای سفری سوار هواپیما شدم، نمی‌دانستم که باردار هستم. پروازم از هوستون به لس انجلس بود و وقتی پیاده شدم بسیار خسته و بی‌نهایت گرسنه بودم. دیوانه وار دنبال غذا می‌گشتم. خوشبختانه شعبه کانتربرگر باز بود و سیب زمینی شیرین سرخ کرده و برگر سرو می‌کرد. من برخلاف عادت همیشگی برگر سبزیجات سفارش دادم که بعدا پشیمان شدم چون از آن راضی نبودم.

در مراحل اولیه بارداری، عادات نرمال سفر که می‌تواند گرسنگی‌های اندک و گاه به‌گاه باشد، تغییر می‌کند و غذاهایی که در اطراف پیدا می‌شود، ممکن است برایتان کافی یا مفید نباشد.

در تمام دوران بارداری در طول سفر حتما آب همراهتان داشته باشید و همیشه به مقدار کافی آب بنوشید و خوراکی‌هایی همراه ببرید تا گرسنگی را رفع کند و بتوانید تاخیرهای رایج سفر را تحمل کنید.

اگر نسبت به غذاها حساسیت دارید، قبل از سفر در مورد غذاهای مقصد سفرتان و نتخاب‌هایی که دارید تحقیق کنید. من برای یک هفته کامل فقط سوپ مرغ و نودل می‌خوردم و بعد از این مدت همه آنچه که می‌خواستم فقط هاش‌پاپی (یک غذای آمریکایی) بود. تهیه کردن بعضی غذاها و اسنک‌ها در خانه راحت است ولی وقتی در راه و در سفر باشید، نمی‌توانید همه چیز را آماده کنید یا مواد اولیه آن را تهیه کنید. پس همیشه قبل از سفر در مورد غذاهای مقصد مورد نظرتان بیشتر تحقیق کنید یا اینکه در سفر برای خوردن غذاها، انعطاف‌پذیرتر باشید. البته گفتن این نکته از انجام دادن آن راحت‌تر است.

تحقیق در مورد پرتوهای پرواز و سایر خطرات پرواز

سفر در بارداری

در مورد پرتوها در طول پرواز و سایر خطراتی که ممکن است در جریان یک پرواز برای یک فرد باردار وجود داشته باشد، تحقیق کنید و تصمیم بگیرید.

من متخصص نیستم ولی چون زیاد پرواز می‌کنم در مورد قرار گرفتن در معرض پرتوهای ناشی از پرواز تحقیق کرده‌ام به خصوص در مراحل اولیه بارداری.

برای خلبان‌ها و خدمه پرواز که در دوران بارداری هستند، اداره هوانوردی فدرال محدودیت یک میلی سیورت (یکای اس‌آی دز معادل در فیزیک پزشکی) را در دوران بارداری توصیه می‌کند و میزان آن در هر ماه نباید بیش از نیم میلی سیورت باشد. من به اندازه کارکنان هواپیماها و خلبان‌ها پرواز نمی‌کنم ولی کشف این نکته بسیار ساده است که مقدار اشعه‌ای که شما و فرزندتان در زمان پرواز دریافت می‌کنید از مسیری به مسیر دیگر متفاوت است. مسیرهای هوایی که در ارتفاعات بالاتر هستند و مسیرهای قطبی، شما را بیشتر در معرض این پرتوها قرار می‌دهند. در سایت ناسا می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد پروازهای مسیرهای قطبی و میزان پرتوهای آنها به دست آورید. 

هر زن بارداری که در انتظار تولد فرزند خود به سر می‌برد باید در مورد خطرات پرواز در بارداری با پزشک خود مشورت کند و این کار را قبل از سوار شدن به هواپیما انجام دهد. برای من، نه ماه زمان کمی در زندگی است که تماما به سفر اختصاص دارد. بنابراین می‌توانستم این چند ماه را صبر کنم و عاداتم را تغییر دهم؛ ولی هرگز نمی‌توانم خانه را ترک نکنم و در زمان بارداری هم پرواز داشتم ولی در مورد اینکه چه زمانی و به چه مقصدی پرواز کنم، دقیق بودم و تحقیق می‌کردم.

بررسی بیمه نامه بیمه درمانی

اگر در مورد شرایط بیمه درمانی خود در طول سفر اطلاعاتی ندارید، باید در مورد آن تحقیق کنید و شرایط بیمه‌نامه را بررسی کنید. در مورد پوشش‌دهی بیمه درمانی خود برای انجام موارد پزشکی در خارج از کشور تحقیق کنید. البته معمولا بیمه‌های درمانی داخلی چنین امکانی ندارند بنابراین باید بیمه درمانی سفری تهیه کنید. در مورد موارد تحت پوشش بیمه‌های سفری خود تحقیق کنید. همیشه در سفر برای شرایط غیرمنتظره باید برنامه‌ریزی و پیش‌بینی کنید.

مثلا اگر فرزند شما تصمیم بگیرد که زودتر به دنیا بیاید! بیمه شما باید زایمان و مراقبت‌های قبل و بعد از آن را در یک مقصد خارجی پوشش دهد. در مجموع قبل از خارج شدن از خانه باید در مورد تمام خدماتی که بیمه در مورد شرایط سلامتی شما در اختیار می‌گذارد و نمی‌گذارد، اطلاع پیدا کنید.

خرید بیمه مسافرتی

وقتی در دوران بارداری سفر می‌کنید، داشتن بیمه مسافرتی می‌تواند کمک بزرگی باشد. قبل از تهیه بیمه، حتما شرایط بیمه‌نامه را با دقت بخوانید و بررسی کنید که آیا اگر باردار باشید، شرایط بیمه‌نامه تغییر می‌کند یا نه.

سفر در سه ماه اول بارداری

سفر در سه ماهه‌ی اول بارداری  ممکن است برای افراد مختلف، نتایج متفاوتی داشته باشد. بعضی از زنان به راحتی سفر می‌کنند و برخی دیگر به خاطر علايم شدیدی که دارند، از سفر منزجر می‌شوند. علائم در اوایل بارداری ممکن است در افراد متفاوت باشد و روز‌به روز تغییر کند. پرواز در سه ماهه‌ی اول بارداری ممکن است به سادگی پروازهای دیگر زندگی باشد یا اینکه بدترین تجربه کل عمرتان را در این پرواز تجربه کنید.

اگر در شرایط خطرناک یا دچار محدودیت‌های پزشکی خاصی نباشید، پزشک شما معمولا برای سفر در سه ماهه اول بارداری به شما چراغ سبز نشان خواهد داد. ولی احساس خستگی مفرط، حالت تهوع و استفراغ، چیزی نیست که در طول سفر خوشایند باشد. پس اگر این علائم را دارید برای کاهش آنها در سفر، این نکات را در نظر داشته باشید:

صندلی کنار راهرو را انتخاب کنید

قبل از خرید بلیط هواپیما، حتما دقت کنید تا صندلی‌ای را انتخاب کنید که برایتان راحت تر باشد. اگر صندلی کنار راهرو را انتخاب کنید، به راحتی می‌توانید به سرویس بهداشتی دسترسی داشته باشید یا چند قدمی راه بروید. توصیه می‌کنم که گاهی از جای خود بلند شوید، چند قدم بردارید و پاهای خود را بکشید.

استفاده از خدمات اتاق در هتل

سفر در بارداری

در اولین سه ماهه بارداری دوم، من به  همراه دختر و والدینم به سفری به نیویورک رفتم. در آنجا با چالش جدیدی موجه شدم. در شرایطی از بارداری‌ام قرار داشتم که باید بلافاصله بعد از بیدار شدن، چیزی می‌خوردم در غیر این صورت دچار حالت تهوع و استفراغ می‌شدم. از آنجایی که به همراه دخترم در یک اتاق هتل اقامت داشتیم، خدمات اتاق هتل یا روم سرویس، در این شرایط برای من بسیار مفید بود. البته مقداری خوراکی و میوه داشتم ولی آنها گاهی اوقات به اندازه کافی، برای حل مشکل من کافی نبودند.

اگر همسرم همراهم بود می‌توانست خودش کمی بیگل داغ و آب میوه تهیه کند ولی چون کسی نبود، مجبور بودیم که از فرد دیگری کمک بگیریم. با کمک روم سرویس هتل، لازم نبود دنبال صبحانه بگردیم و بلافاصله بعد از بیدار شدن، صبحانه می‌خوردیم.

استراحت در موقع نیاز

هر زمان که نیاز است استراحت کنید و به خودتان سخت نگیرید.

زمانی که در بارداری سفر می‌کنید و از ظاهر شما مشخص است که باردار هستید، معمولا از طرف دیگران مورد توجه و لطف قرار می‌گیرید به خصوص در سفر. غریبه‌ها ممکن است به شما پیشنهاد کمک کنند که وسایل شما را حمل کنند یا اگر به آرامی در حال حرکت هستید، بیشتر صبر کنند.

ولی در سه ماه اول بارداری کسی نمی فهمد که باردار هستید و هیچ کس احساس نمی‌کند که وظیفه‌ای انسانی در قبال شما دارد. اگر در هواپیما بالا بیاورید با شما جوری رفتار می‌شود که با یک فرد مبتلا به ابولا. به همین ترتیب هر مشکل دیگری که دارید، زیاد عواطف دیگران و اشتیاق آنها برای کمک و همکاری را بر نمی‌انگیزد.

در سفر مراقب خودتان باشید و اگر حس می‌کنید که نیاز است، دیگران را در جریان بارداری خود قرار دهید. ممکن است روز بسیار شلوغ و پرکاری در سفرهای خود داشته باشید ولی در دوران بارداری بیشتر از همیشه باید حواستان به استراحت و چرت‌های کوتاه باشد به خصوص در سه ماه اول بارداری. نیاز به استراحت بیشتر برای یک زن باردار کاملا طبیعی است و نگران آن نباشید. به بدن خود و علائمی که نشان می‌دهد توجه کنید و متناسب با آن رفتار کنید.

سفر در سه ماه دوم بارداری

احتمالا شنیده‌اید که سه ماه دوم بارداری، راحت‌ترین بخش از دوران بارداری برای مادران است. معمولا مثل سه ماه اول احساس بیماری و خستگی مفرط ندارید. و مثل سه ماه آخر بارداری، هنوز شکم‌تان آنقدر بزرگ نشده است که احساس ناراحتی و خستگی داشته باشید. 

تقریبا از هفته ۱۳ تا ۲۷ بارداری، میزان فعالیت و میزان احساس راحتی شما در شرایط خوبی قرار دارد در نتیجه، این مدت، فرصت خوبی برای سفر است. زوج‌هایی که دوست دارند آخرین سفر دو نفری خود را قبل از تولد فرزندشان تجربه کنند، معمولا تلاش می‌کنند تا سفرشان را در سه ماه دوم بارداری مادر، برنامه‌ریزی کنند.

تفاوت در ابتدا و انتهای سه ماه دوم بارداری

ابتدا و انتهای سه ماه دوم بارداری، کاملا با هم متفاوت‌اند. در حالی که ممکن است ظاهرا باردار به نظر نرسید وارد سه ماه دوم بارداری می‌شوید ولی در انتهای این سه ماه ظاهر کاملا متفاوتی دارید. در نتیجه این تفاوت به این معنا است که شما در ابتدا و انتهای سه ماه‌ی دوم بارداری، احساس راحتی متفاوتی خواهید داشت.

سه ماه دوم بارداری زمانی است که بیشترین تغییر اندازه در شکم زن باردار اتفاق می‌افتد. در نتیجه در هفته‌های انتهایی این سه ماه، ممکن است برخی از انواع سفر، برای مادر بسیار سخت باشد. به خصوص در مقایسه با هفته‌های ابتدایی.

انتخاب مقصد راحت برای سفر

یکی از مهم‌ترین و شخصی‌ترین تصمیماتی که باید بگیرید این است که در دومین دوره سه ماهه از بارداری خود باید مشخص کنید که آیا محدودیتی برای برای نوع سفر یا مقصد سفرتان دارید یا نه و اینکه با چه نوع سفرهایی راحت‌تر هستید. برخی از انواع سفر برای زنان باردار در سه ماه دوم بارداری ممنوع شده است. مثلا بسیاری از خطوط کروز به زنان اجازه رزرو تورهای کروز را نمی‌دهند اگر در طول سفر یا قبل از آن وارد هفته بیست و چهارم از بارداری خود شده باشند.

در خط مشی و قوانین رویال کارائیب هم آمده است که زنان باردار از هفته ۲۴ به بعد نمی‌توانند چنین سفرهایی را تجربه کنند.

در واقع بسیاری از آنها این نکته را در نظر می‌گیرند که جنین انسان اگر در ۲۴ هفتگی به دنبا بیاید، احتمال زنده ماندن آن وجود دارد. در واقع اگر نوزادی در ۲۴ هفتگی از بارداری مادر متولد شود، در صورتی که تجهیزات کامل و پیشرفته پزشکی وجود داشته باشد، بین ۵۰ تا ۷۰ درصد احتمال دارد که خارج از رحم مادر زنده بماند. کشتی‌های کروز، تجهیزات پیشرفته و پزشکی لازم برای فراهم کردن چنین شرایطی را ندارند به همین دلیل است که خطوط کروز سفر مادران باردار از هفته ۲۴ به بعد را ممنوع کرده‌اند.

در مورد انتخاب مقصد سفر هم باید این نکته را در نظر بگیرید. اگر در شرایطی به تجهیزات پیشرفته و خاص پزشکی نیاز داشته باشید، در بعضی مقصدها این امکانات به راحتی پیدا می‌شود ولی در بعضی مقصدها، پیدا کردن این تجهیزات و امکانات کار ساده‌ای نیست. مثلا مقصدی مثل مالدیو را در نظر بگیرید. من دوست ندارم چنین جایی را به عنوان مقصد سفرم در بارداری انتخاب کنم  چون امکان تاخیرهای فراوان و کمبود امکانات پزشکی در این جزایر دورافتاده وجود دارد.

برنامه ریزی برای سفر

سفر در بارداری

سه ماه دوم بارداری فرصت خوبی برای سفر قبل از به دنیا آمدن فرزندان‌تان است. این آخرین روزهایی است که زندگی دو نفری دارید و بزرگترین اتفاق زندگی‌تان هنوز رخ نداده ست.

من وقتی در هفته چهاردهم بارداری بودم ما به آروبا رفتیم. این سفری عالی و فراموش‌نشدنی بود. پرواز برای من ناراحت‌کننده و سخت نبود چون هنوز شکمم زیاد بزرگ نشده بود و تنها چیزی که باید در مورد آن نگران می‌بودم و آن را قبلا بررسی می‌کردم، اقامتگاه‌هایی با حمام‌ها و وان‌های بزرگتر بود. انرژی زیادی داشتم و اشتهایم طبیعی بود.

در هفته بیست‌وسوم بارداری، به اسپانیا سفر کردم و در آن سفر هم تقریبا پرانرژی بودم و حالت طبیعی داشتم. البته کلاس اکونومی پرواز برای من زیاد راحت نبود چون شکمم به اندازه‌ای بزرگ شده بود که نمی‌توانستم به راحتی روی صندلی هواپیما بخوابم. ولی مدت زمانی که در سفر و در خاک اسپانیا بودیم، سفرمان زیاد تحت تاثیر بارداری من قرار نگرفته بود.

بهترین ویژگی این دو سفر این بود که هر دوی آنها با سرعت و برنامه متناسب با شرایط من پیش رفت. یعنی اگر در یک روز احساس می‌کردم که نمی‌توانم جایی بروم یا فعالیت تفریحی خاصی داشته باشم، استراحت می‌کردم. در واقع سفر را راحت می‌گرفتم و اصرار نداشتیم که در طول روز حتما تعداد مشخصی فعالیت تفریحی را انجام دهیم و از جاذبه‌ها دیدن کنیم.

با وجود اینکه سه ماهه‌ی دوم بارداری، دوره راحت‌تری در طول بارداری شما است ولی باز هم سریع‌تر از حالت عادی خسته می‌شوید. فعالیت‌های تفریحی خود را در طول سفر تا جایی محدود کنید که از پس آن بربیایید. برخی فعالیت‌های تفریحی هم هستند که پزشکان معمولا زنان باردار را از انجام آنها منع می‌کنند مثلا تفریحات پرهیجان شهربازی، غواصی اسکوبا یا اسب سواری. قبل از اینکه برای تفریحات و ماجراجویی‌های سفر خود تصمیم بگیرید، با پزشک‌تان مشورت کنید.

سفر در سه ماه سوم بارداری

سفر در بارداری

بارداری، بیماری و ناخوشی نیست. برای بسیاری از خانواده‌ها، بارداری فقط یه دوره نرمال در زندگی یک زن است قبل از اینکه نوزادی به اعضای خانواده اضافه شود. با فرض اینکه مشکل خاصی نداشته باشید و همه‌چیز خوب پیش برود، در زمان بارداری لازم نیست همه سفرهای خود را کنسل کنید. ولی وقتی سه ماهه سوم بارداری از راه می‌رسد، سفر کردن سخت‌تر و پیچیده‌تر می‌شود و باید متوقف شود.

تفاوت در ابتدا و انتهای سه ماه سوم بارداری

ابتدای سه ماه سوم بارداری و انتهای آن، کاملا با هم متفاوت است. در سه ماه سوم بارداری، تغییرات بدن شما سریع‌تر می‌شود. از هفته ۲۸ بارداری وارد سه ماهه‌ی سوم می‌شوید و در انتهای این سه ماه، فرزندتان به دنیا خواهد آمد. به همین دلیل برخی سفرها در هفته‌های ۲۷ و ۲۸ بارداری توصیه نمی‌شود و بهتر است که سفر کردن را در هفته‌های ۳۷ و ۳۸ به کلی فراموش کنید.

انتخاب دقیق مقصد و فعالیت‌ها

در این دوره سه ماهه، مقصد سفر و فعالیت‌های خود را به دقت انتخاب کنید. در ماه‌های نهایی بارداری، انجام برخی فعالیت‌ها، از برخی فعالیت‌های دیگر برای زنان باردار ایمن‌تر، راحت‌تر و لذت بخش‌تر است مثلا شنا و گذراندن زمانی در اسپا. اینها دقیقا همان تفریحاتی است که یک زن باردار به آن نیاز دارد.

در سه ماه آخر بارداری، من ترجیح می‌دادم که از سواحل و مقصدهای توریستی ساحلی و ریزورت‌ها دیدن کنم. وقتی در هفته ۳۱ بارداری بودم به هتلی در آریزونا رفتیم و در آنجا تفریحی جذاب متشکل از شنا و اسپا و تفریحات شاد داشتیم. قبل از اینکه زندگی من و فرزند ۵ ساله‌ام برای همیشه تغییر کند.

ایجاد آمادگی برای احساس ناراحتی

این موردی که عنوان می‌کنم شاید همه‌جا به همین شکل نباشد و برخی افراد هستند که دوران بارداری بسیار راحتی دارند و هرگز در بارداری خود احساس ناراحتی و ناخوشی ندارند ولی تقریبا از هر مادری که سوال کرده‌ام، در دوره‌ای از بارداری خود، عدم راحتی و سختی‌های متعدد را تجربه کرده است. برای بسیاری از افراد، نشستن طولانی مدت در صندلی‌های کوچک و تنگ هواپیما، ایستادن در صف‌های طولانی تهیه بلیط یا قدم زدن در گرما برای گشت و گذار در شهر و راه رفتن در تمام روز، فعالیت‌هایی بسیار خسته‌کننده و آزاردهنده است به خصوص در بارداری.

هیچ کسی نمی‌تواند به شما بگوید که چه زمانی به آن نقطه می‌رسید. به جایی که ساده‌ترین کارها برایتان سخت و طاقت‌فرسا می‌شود ولی این اتفاق بالاخره در سه ماه سوم بارداری خواهد افتاد. مثلا در حدود هفته‌های ۳۰ و ۳۱ با کمرم مشکلات فراوانی پیدا کردم. خوشحالم که آن زمان هیچ برنامه‌ای برای سفر و نشستن در هواپیما نداشتم.

اگر قصد دارید در هفته‌های آخر بارداری خود پرواز داشته باشید و می‌توانید صندلی راحت‌تری را انتخاب کنید که بزرگتر باشد، فضای جلوی پای بیشتری داشته باشد، مطمئنا باشید هزینه‌ای که بابت آن می‌پردازید ارزش راحتی و آسایش شما را دارد. حتی اگر لازم است می‌توانید ابزارهای مختلفی برای راحتی بیشتر خود همراهتان ببرید مثلا ماساژور. من با استفاد از یک توپ تنیس، کمرم را با کمک صندلی کمی ماساژ می‌دادم.

همراه داشتن بالش

بالش خودتان را همراه ببرید. در سه ماه آخر بارداری حتی خوابیدن هم به یک چالش جدی تبدیل می‌شود و برای بسیاری از زنان باردار، سخت است. بالش خود را همراه داشته باشید تا راحت‌تر بتوانید بخوابید. برخی از زنان باردار به این نتیجه رسیده‌اند که انواع بالش‌های سفری می‌تواند راه حل خوبی برای راحتی بیشتر موقع خواب و نشستن در صندلی باشد. شما مطمئن نیستید که اتاق هتل هم چنین بالش‌هایی دارد پس هر آنچه که در خانه برای راحتی خواب خود استفاده می‌کنید، همراه‌تان به سفر ببرید.

من وقتی هشت ماهه بودم هرگز از بردن بالش‌های خودم در یک سفر جاده‌ای خجالت نکشیدم.

بررسی شرایط برای پرواز

بررسی کنید که آیا اجازه پرواز کردن دارید. حتی اگر پزشک شما اجازه پرواز را صادر کند، بسیاری از خطوط هواپیمایی در مورد پرواز زنان باردار در سه ماه آخر بارداری، قوانینی دارند. حتما قبل از برنامه‌ریزی برای سفر، قوانین ایرلاین موردنظرتان را برای سفر زنان باردار بررسی کنید و جزییات کامل را دریافت کنید. بسیاری از هواپیمایی‌هایی که پرواز بین‌المللی دارند زنان باردار را برای پرواز نمی‌پذیرند یا نیاز به مدارک و تاییدات خاصی دارند که از هفته ۲۸ شروع می‌شود.

اگر دو یا چندقلو باردار باشید، این محدودیت‌ها بیشتر می‌شود و ممکن است بسیار از زودتر از هفته ۲۸ اعمال شود.

تصمیم‌گیری در مورد زمان توقف سفر

سفر در بارداری

من با سفر در دوران بارداری مشکلی ندارم ولی بسیاری از زنان ترجیح می‌دهد تا در سه ماه سوم بارداری خود سفر را تعطیل کنند. بیشتر زنان در هفته های ۳۶ و ۳۷ بارداری به بعد ترجیح می‌دهند تا جایی که ممکن است نزدیک خانه باشند. من در هفته ۳۵ بارداری به یک سفر جاده‌ای به مقصدی رفتم که سه ساعت تا خانه فاصله داشت و بعد از آن، بقیه زمان بارداری را استراحت کردم. مطمئنا بعد از تولد فرزند هم دنیایی از فرصت‌های جدید برای سفر به نوزاد و عضو جدید خانواده وجود خواهد داشت.

سخن نهایی

در دوران بارداری هیچ دلیلی وجود ندارد که شما را از سفر کردن منع کند. در زمان آخرین بارداری‌ام، من به ۱۲ سفر رفتم، ۲۸ پرواز داشتم، از ۴ کشور دیدن کردم و بسیار خوشحالم که تاکید کنم کاملا فعال بودم. همچنین خوشحالم که از هفته ۳۱ به بعد هیچ پروازی نداشتم و سفر جاده‌ای را نیز از هفته ۳۵ بارداری به بعد متوقف کردم. اینها بهترین تصمیماتی بود که می‌توانستم برای راحتی خودم در دوران بارداری بگیرم.

منبع thepointsguy

دیدگاه  

    تبلیغات