جیپور در یک نگاه

صدیقه شجاعی
چهار شنبه، ۱۱ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۰۰
جیپور در یک نگاه

جیپور یا شهر صورتی، مرکز ایالت راجستان در هند است که با جاذبه‌های متعدد خود نظیر رصدخانه جانتر مانتر، معبد لاکشمی نریان، موزه تالار آلبرت و... پذیرای گردشگران است.

جیپور (Jaipur) از شهرهای تاریخی هند و مرکز ایالت راجستان است. شهر جیپور در شمال غربی کشور هند قرار دارد. اسم این شهر از نام «مهاراجه جای سینگ دوم» گرفته شده، کسی که بعد از مرگ پدرش در ۱۱ سالگی به قدرت رسید و در سال ۱۷۲۷ جیپور را  تاسیس کرد. «جای سینگ» بعد از مشورت با معماران بسیار برای طراحی شهر، ساخت آن را در سال ۱۷۲۶ شروع کرد و ۴ سال زمان برد تا خیابان‌های اصلی و قصرها درست شود.

شهر به ۹ بخش مختلف تقسیم شد، ۲ بخش شامل ساختمان‌های دولتی و قصرها و هفت قسمت بعدی برای استفاده عمومی بود. در هنگام پادشاهی «ساوای رام سینگ» شهر به افتخار ورود شاهزاده ولز به رنگ صورتی رنگ‌آمیزی شد. بعدها خیابان‌های زیادی در همین رنگ باقی ماندند و به شهر برای همیشه ظاهری صورتی دادند. در قرن ۱۹ جمعیت شهر ناگهان رشد زیادی کرد و به ۱۹۰ هزار نفر رسید.

جیپور

این شهر آسیایی ۲۰۰ کیلومتر مربع مساحت دارد که طبق آمار سال ۲۰۱۱ معادل ۳٫۱ میلیون نفر جمعیت در آن ساکن بوده‌اند. مذهب هندو و اسلام در اکثریت و مذاهب مسیحیت، جین و سیک در اقلیت هستند. شهر جیپور نخستین شهر دارای طرح شهری در هند بود. این شهر از مراکز مهم گردشگری در هند است و به خاطر وجود ساختمان‌های پرشمار صورتی‌رنگ در شهر، به آن لقب شهر صورتی داده شده و دروازه‌ای به‌سمت دیگر شهرهای توریستی ایالت راجستان مثل جوداپور، جیسلمیر، اودی پور است. به‌عنوان یکی از سه راس مثلث طلایی گردشگری هندوستان در کنار دهلی و آگرا، جیپور یکی از برجسته‌ترین شهرهای توریستی جهان است.

جیپور

آب‌وهوای جیپور از نوع نیمه خشک است، تابستان‌های به‌شدت گرم و زمستان‌های سردی دارد. بهترین زمان سفر به این شهر از ماه اکتبر تا مارس (مهر تا اسفند) است. شهر بزرگی است و امکانات حمل و نقل عمومی متوسطی دارد و بهترین راه برای گشت‌وگذار در شهر، کرایه تاکسی است.

جیپور

از CC می‌توان به قصر بادها (Palace of the Winds)، رصدخانه جانتر مانتر (Jantar Mantar Observatory)، قصر شهر (City Palace)، معبد گاویند دوجی (Govind Dev Ji Temple)، معبد لاکشمی نریان (Lakshmi Narayan)، کاخ شناور جال محل (Jal Mahal)، قلعه و قصر امبر (Amer Castle)، قلعه‌ جاگار (Jaigarh Fort)، هاوا محل (Hawa Mahal)، موزه آلبرت هال (Albert Hall Museum) و... اشاره کرد که باید در تور جیپور از آن‌ها دیدن کنید.

همیشه می‌توانید بهترین آفرهای تور هند را در کجارو پیدا کنید. تنوع فروشنده‌ها و پکیج‌های تور عرضه‌شده، به شما این اطمینان را می‌دهد تا بتوانید سفرتان را ارزان‌تر از همه جا برنامه‌ریزی کنید.

مطالب مرتبط:

    منبع wikipedia kojaro
    برچسب‌ها

    دیدگاه  

      تبلیغات