بهترین زمان سفر به غازی عینتاب؛ مرکز کاشت پسته در ترکیه

نگین توکلی
پنجشنبه، ۲۹ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۰
بهترین زمان سفر به غازی عینتاب؛ مرکز کاشت پسته در ترکیه

برای برنامه‌ریزی بهترین زمان سفر به غازی عینتاب، یکی از باستانی‌ترین شهرهای منطقه آناتولی و مقاصد گردشگری در تور ترکیه در این مقاله، اطلاعات آب و هوایی مفیدی را در اختیار شما خواهیم گذاشت.

غازی عینتاب، مرکز استان مدرنی به همین نام در بخش جنوب شرقی منطقه آناتولی در کشور ترکیه است. این شهر یکی از باستانی‌ترین نقاط خاستگاه هیتی‌ها (Hittite) به شمار می‌آید. غازی عینتاب با وجود زمین‌های کشت پسته و باغ‌های زیتون و انگور، یک مرکز مهم و صنعتی در این کشور است.

غازی عینتاب با آب و هوای گرم تابستانی مدیترانه‌ای و تاثیرات اقلیم قاره‌ای در زمستان‌ها، میزبان تابستان‌هایی گرم و خشک و زمستان‌هایی سرد، مرطوب و معمولا توام با بارش برف است. بهترین زمان سفر به غازی عینتاب بر اساس آب و هوا، فصل بهار و پاییز با میزان بارش متوسط و دمای میانگین معتدل به شمار می‌آید.

زمان سفر غازی عینتاب

در دسامبر سال ۲۰۱۵، ۴۷ شهر از ۳۳ کشور سراسر جهان به شبکه شهرهای خلاق یونسکو پیوستند. این شهرها بر اساس هفت زمینه خلاقیت انتخاب شدند که در میان آن‌ها می‌توان به صنایع دستی و هنر فولکلور، طراحی شهری، فیلمسازی، آشپزی، ادبیات، هنرهای رسانه‌ای و موسیقی اشاره کرد. غازی عینتاب در میان این شهرها به خاطر آشپزی انتخاب شد.

غازی عینتاب به‌علت موقعیت استراتژیک خود به‌عنوان دروازه شرق به غرب یا مرز مدیترانه شرقی و جلگه بین‌النهرین شاهد تاثیر تمدن‌های مختلفی بوده است. ظروف و وسایل مسی، صنعت دوخت کفش‌های سنتی، سنگ‌کاری، صنعت مروارید، سلاح‌های آنتیک، طلا و نقره، از صنایع دستی سنتی منطقه غازی عینتاب به شمار می‌آیند.

دیدنی های غازی عینتاب مطمئنا ارزش سفر به این منطقه زیبا و باستانی ترکیه را دارند. در سفر خود از بازدید از بازار مسگران، موزه موزائیک زوگما، موزه باستان شناسی غازی عینتاب، مسجد و قلعه پسیریجی و موزه خانه مولوی واکیف غافل نشوید.

بهترین زمان سفر به غازی عینتاب بر اساس آب و هوا

زمان سفر غازی عینتاب

بهترین زمان سفر به غازی عینتاب بر اساس آب و هوا، ۱۶ آوریل تا ۲۴ ژوئن (۲۷ فروردین تا ۳ تیر) و ۱۰ سپتامبر تا ۱۱ نوامبر (۱۹ شهریور تا ۲۰ آبان) است. 

غازی عینتاب در میان دیگر مقاصد گردشگری جهانی، از نظر آب و هوا، نمره ۳۹ از ۱۰۰ را دارا است

دمای میانگین در غازی عینتاب در زمان‌های مختلف سال به‌شدت متغیر است. با توجه به رطوبت، هوا در بیشتر سال به غیر از چند هفته بسیار گرم تابستانی و چند هفته بسیار سرد زمستانی، دلپذیر است. احتمال بارش باران یا برف در تمام سال کم است. غازی عینتاب در میان دیگر مقاصد گردشگری جهانی، از نظر آب و هوا، نمره ۳۹ از ۱۰۰ را دارا است.

اگر به‌دنبال سفر در گرم‌ترین ماه‌های سال هستید، در ماه ژوئیه، اوت و ژوئن به این شهر بروید. گرم‌ترین زمان سال در اوایل اوت (اواسط مرداد) با دمای میانگین ۳۸ درجه سانتی‌گراد و حداقل دمای ۲۱٫۶ درجه سانتی‌گراد در شب‌ها است.

بهترین زمان سفر به غازی عینتاب بر اساس دمایی که حس می‌کنید

حس ما از آب و هوا تنها به دمای محیط بستگی ندارد. دمای بالا در میزان رطوبت زیاد بیشتر بر ما تاثیر می‌گذارد و دماهای پایین زمانی که بادهای قوی می‌وزند، سرمای بیشتری را به ما القا می‌کنند. در حقیقت می‌توان گفت که دمایی که ما حس می‌کنیم به‌شدت به دو متغیر رطوبت و بادهای سرد بستگی دارد.

بهترین زمان سفر به غازی عینتاب بر اساس بارش باران یا برف

اگر به‌دنبال سفر در آب و هوای خشک هستید، در ماه‌های با احتمال بارش کم موثر (بارش موثر به بارش بیش از ۲۵٫۴ میلی‌متر در ماه گفته می‌شود) یعنی ژوئیه، اوت و سپتامبر به غازی عینتاب بروید. کمترین احتمال بارش باران در اواخر ژوئن (اوایل تیر) است.

چه زمانی می‌توانید با بارش برف در غازی عینتاب روبه‌رو شوید؟

گزارش‌ها هواشناسی نشان می‌دهند که احتمال بارش برف در ماه فوریه به‌خصوص در اوایل ماه (اواسط بهمن) بسیار بالا است. بهترین زمان اسکی در غازی عینتاب، اواخر ماه ژانویه (اوایل بهمن) است.

بهترین زمان سفر به غازی عینتاب بر اساس رطوبت و وزش باد

غازی عینتاب دارای ماه‌های مرطوب بسیار و ماه‌های خشک در فصول متقابل است. کم رطوبت‌ترین ماه سال با رطوبت نسبی ۲۰٫۵ درصد، ماه ژوئیه و مرطوب‌ترین ماه سال با رطوبت نسبی ۶۵٫۴ درصد، ژانویه است.

وزش باد در غازی عینتاب، معمولا آرام است. پربادترین ماه‌های سال، ژوئیه و سپس ژوئن و اوت هستند. باد ماه ژوئیه با سرعت ۱۳٫۲ کیلومتر بر ساعت، یک باد آرام به شمار می‌آید. ماکزیمم سرعت ثبت شده باد در غازی عینتاب در اواخر ژوئن، ۲۹٫۳ کیلومتر بر ساعت است که یک باد متوسط به شمار می‌آید.

بهترین زمان سفر به غازی عینتاب بر اساس جمعیت گردشگران

شلوغ‌ترین ماه‌های گردشگری غازی عینتاب، مارس و سپس سپتامبر و آوریل هستند. قیمت هتل‌ها و بلیط‌های هواپیما در این ماه‌ها در حداکثر مقدار خود قرار دارند؛ البته اگر از چند ماه قبل مکان اقامتی و پرواز مورد نظر خود را رزرو کنید، می‌توانید کمی هزینه‌های خود را کاهش دهید.

خلوت‌ترین ماه گردشگری غازی عینتاب، ژوئن است؛ زمانی که با ارزان‌ترین قیمت هتل‌ها روبه‌رو می‌شوید.

بهترین زمان سفر به غازی عینتاب بر اساس فصول

فصل بهار: ماه‌های مارس تا می (۱۰ اسفند تا ۱۰ خرداد)

زمان سفر غازی عینتاب

ترکیب رطوبت و دما در فصل بهار، منجر به آب و هوایی معتدل می‌شود. دمای میانگین در این فصل در محدوده ۱۳٫۲ تا ۳۰٫۱ درجه سانتی‌گراد است و هرچه که به تابستان نزدیک‌تر می‌شویم، هوا گرم‌تر می‌شود. بارش باران با متوسط ۳ تا ۴ روز بارش موثر در ماه در بهار، معمول است.

فصل بهار، فصل داغ گردشگری از نظر حضور گردشگران در غازی عینتاب است، بنابراین ممکن است با افزایش قیمت در هزینه هتل‌ها و پروازها روبه‌رو شوید.

فصل تابستان: ماه‌های ژوئن تا اوت (۱۱ خرداد تا ۹ شهریور)

زمان سفر غازی عینتاب

ماه‌های میانی سال در فصل تابستان، میزبان آب و هوایی معتدل و گرم هستند. این ماه‌ها با صفر تا 1 روز بارش موثر در ماه، کمترین میزان بارش در سال را تجربه می‌کنند.

ماه‌های ژوئن تا اوت، فصل خلوت گرشگری غازی عینتاب هستند، بنابراین قیمت هتل‌ها و بلیط‌های هواپیما کاهش می‌یابد.

فصل پاییز: ماه‌های سپتامبر تا نوامبر (۱۰ شهریور تا ۹ آذر)

زمان سفر غازی عینتاب

دمای میانگین در فصل پاییز در محدوده ۱۵٫۱ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد است که با توجه به میزان رطوبت و وزش باد، به شما احساس دلپذیری القا خواهد کرد. حدودا در هر ماه به‌صورت میانگین ۱ تا ۴ روز بارش موثر برف یا باران وجود دارد. با توجه به آب و هوا، پاییز دومین زمان شلوغ گردشگری غازی عینتاب است؛ و همین موضوع این فصل را زمانی ایدئال برای گشت و گذار با حضور کم گردشگران دیگر می‌کند.

فصل زمستان: ماه‌های دسامبر تا فوریه (۱۰ آذر تا ۹ اسفند)

زمان سفر غازی عینتاب

هوا در فصل زمستان با دمای میانگین ۷٫۸ تا ۱۳٫۲ درجه سانتی‌گراد در غازی عینتاب بسیار سرد است. به‌صورت میانگین ۶ روز بارش موثر برف و باران در این زمان از سال وجود دارد.

فصل زمستان، نیز از فصول خلوت گردشگری غازی عینتاب است.

غازی عینتاب؛ آب و هوا و اقلیم

در ادامه، جداولی از میانگین بارش و دما در ماه‌های مختلف سال به شما ارائه خواهیم کرد تا بهترین زمان سفر را به‌صورت دقیق، انتخاب کنید و چمدانی متناسب با زمان انتخابی خود ببندید.

 ماه دما (سانتی‌گراد)  میزان بارش (سانتی‌متر)
ژانویه۴٫۱۶٫۶
فوریه۶٫۱۶٫۴
مارس۹٫۹۴٫۱
آوریل۱۴٫۳۵٫۱
می۱۹٫۷۲٫۵
ژوئن۲۵٫۶۰٫۸
ژوئیه۲۹٫۷۰٫۳
اوت۲۹٫۶۰٫۳
سپتامبر۲۴٫۶۲
اکتبر۱۷٫۷۲٫۸
نوامبر۱۰٫۷۳٫۸
دسامبر۶٫۱۷٫۶

میانگین ماهیانه دما و بارش در غازی عینتاب

چه زمانی به غازی عینتاب برویم

ماهحداقل دمای میانگینحداکثر دمای میانگین
ژانویه۱٫۲-۹٫۲
فوریه۰٫۶۱۱٫۲
مارس۳٫۱۱۵٫۹
آوریل۶٫۴۲۰٫۸
می۱۱٫۱۲۶٫۷
ژوئن۱۶٫۴۳۲٫۸
ژوئیه۲۰٫۸۳۶٫۹
اوت۲۰٫۷۳۷٫۱
سپتامبر۱۵٫۸۳۲٫۳
اکتبر۹٫۹۲۵٫۱
نوامبر۴٫۱۱۷٫۶
دسامبر۰٫۷۱۱٫۶

حداقل و حداکثر دما در غازی عینتاب

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها آب و هوا زمان سفر

    دیدگاه