باغ ملی نجف آباد؛ استراحتگاه تاریخی کاروان‌ها

باغ ملی نجف آباد؛ استراحتگاه تاریخی کاروان‌ها

غزل اميرى
| جمعه, ۴ آبان ۹۷ ساعت ۲۰:۰۰

باغ ملی یا میدان امام خمینی، که روزگاری محل استراحت کاروان‌های در حال گذر از این دیار بوده، در مرکز شهر نجف‌آباد قرار گرفته و میدان اصلی این شهر است.

میدان امام خمینی شهر نجف‌آباد، متعلق به دوران پهلوی اول است و تا قبل از انقلاب اسلامی، باغ ملی نام داشته و سپس میدان امام خمینی نامیده شده است.

امروزه این میدان در مرکز شهر تاریخی و زیبای نجف‌آباد، با پارکی بزرگ و فضایی سبز، و وجود رستوران‌ها و مغازه‌های بسیار در اطرافش، به محلی برای تفریح و خرید کردن مردم و استراحتگاهی دلچسب برای مسافرانش تبدیل شده است.

باغ ملی نجف آباد

موقعیت جغرافیایی

شهر نجف‌آباد، قرار گرفته در استان اصفهان، چهارمین شهر پرجمعیت این استان بوده و با شهر اصفهان ۳۰ کیلومتر فاصله دارد. این شهر تاریخی، پر از باغ‌های زیبا و جذاب است و در دشتی هموار و وسیع در میام کوه‌های استان اصفهان، جای دارد. باغ ملی یا همان میدان امام خمینی، با ۸ خیابان برای ورود و خروج، در مرکز شهر نجف‌آباد قرار گرفته است.

آدرس: استان اصفهان، نجف‌آباد، حکیم ۶۲

موقعیت جغرافیایی باغ ملی در نجف‌آباد

قدمت و نام‌گذاری

نجف‌آباد، شهری با پیشینه‌ی پربار تاریخی است و موقعیت جغرافیایی و تجاری بسیار خاصی داشته است. این شهر در دوران شاه عباس اول صفوی با طراحی شیخ بهایی، برای به وجود آوردن شهری مدرن و نظامی در نزدیکی اصفهان، ساخته شد. نزدیکی بسیارش به شهر اصفهان، و قرار گرفتنش بر سر مسیر سفر کاروان‌ها به عراق، و استان‌هایی از جمله خوزستان، باعث به وجود آمدن این موقعیت خاص در دوران صفویه و قاجار است. در طول تاریخ، جهانگردان بسیاری از این شهر در سفرنامه‌هایشان نام برده‌اند.

باغ ملی نجف آباد

میدان امام خمینی یا باغ ملی و فضای سبزش، بازمانده از باغی بزرگ و زیباست که ۳۰۰ سال پیش در این محل، برای استراحت کاروانیان در حال گذر ساخته شده بوده است. دلیل نام‌گذاری و خواندنش به این نام توسط مردم، این است که باغ هیچوقت مالک خصوصی نداشته است.

باغ ملی نجف آباد

مشخصات

باغ ملی بیضی شکل است و ده‌ها مسیر ورود و خروج دارد. این گذرها که در قدیم‌الایام محل تجارت کالا و کسب و کار مردم این شهر بوده‌اند، امروزه نیز محلی برای خرید و فروش و پر از مراکز تفریحی و تجاری است. از ده‌ها گذر این باغ، فقط ۸ مسیر ورودی به میدان باقی مانده که خودروها می‌توانند از آن‌ها وارد شده، میدان را دور زده و خارج شوند.

باغ ملی نجف آباد

از بناهای تاریخی معروف شهر نجف‌آباد در مجاورت باغ ملی، مسجد جامع نجف‌آباد و مسجد تاریخی نصیر را می‌توان نام برد که هر دوی آن‌ها قدمت تاریخی دارند.

باغ ملی نجف آباد

اگر روزی گذرتان به استان اصفهان و شهر نجف‌آباد افتاد، استراحت و گردش در این محل، خالی از لطف نیست.

باغ ملی نجف آباد

دیدگاه  

    جستجوی تور، پرواز، هتل، رستوران و دیدنی‌ها...

    تورهای برگزیده

    تورهای برگزیده

    تبلیغات