شهروندان ایرانی به کدام کشورها می توانند بدون ویزا سفر کنند؟

شهروندان ایرانی به کدام کشورها می توانند بدون ویزا سفر کنند؟

سعیده خلیلی‌صفا
| جمعه, ۲۰ مهر ۹۷ ساعت ۱۲:۰۰

طبق گزارش موسسه هنلی (Henley & Partners Visa Restrictions Index) دارندگان گذرنامه ایرانی می‌توانند بدون ویزا یا با ویزای فرودگاهی به ۴۲ کشور جهان سفر کنند.

شاید بسیاری از مردم رویای سفر به کشورهای مختلف را در سر داشته باشند، ولی دشواری و زمان‌بر بودن دریافت ویزا از سفارت‌خانه‌ها این رویا را نقش بر آب می‌کند. کاملا بدیهی است که سفارتخانه‌ها بنا به دلایل مختلف مانند نداشتن توانایی مالی کافی یا حتی بدون هیچ دلیل قانع‌کننده‌ای می‌توانند با درخواست متقاضیان موافقت نکنند.

البته در برخی موارد توافق‌نامه‌ای بین کشورها مبنی بر لغو قانون روادید امضا می‌شود که بر اساس آن شهروندان این کشورها می‌توانند بدون مراجعه به سفارت‌ یا کنسولگری برای دریافت ویزا آزادانه به خاک کشورهای مورد توافق سفر کنند. برای مثال، ویزای شینگن نمونه‌ای شناخته شده از این توافق‌ها محسوب می‌شود که به موجب آن اتباع منطقه‌ شینگن می‌توانند بدون نیاز به دریافت ویزا به هر یک از کشورهای عضو این پیمان سفر کنند و در آن اقامت داشته باشند. 

در این رابطه، جالب است بدانید که طبق آخرین فهرست منتشر شده از جانب موسسه «هنلی پاسپورت ایندکس» (The Henley Passport Index) که در جولای سال ۲۰۱۹ به‌روزرسانی شد، گذرنامه ایرانی در جایگاه ۸۷ قرار گرفته است و شهروندان ایرانی می‌توانند به ۱۲ کشور بدون ویزا و به ۳۴ کشور با ویزا در بدو ورود (فرودگاهی) سفر کنند.

بر اساس این ارزیابی پاسپورت امارات متحده‌ عربی با امکان سفر بدون نیاز به ویزا به ۱۱۶ کشور بدون ویزا و ۵۷ کشور با ویزا در بدو ورود، به عنوان قوی‌ترین پاسپورت جهان معرفی شده است. پاسپورت‌های سنگاپور، آلمان، فنلاند، دانمارک، سوئد، فرانسه، ایتالیا، لوکزامبورگ، اسپانیا و هلند به ترتیب در رتبه‌های بعدی جای گرفتند. پاسپورت آمریکا نیز در رتبه چهاردهم قرار گرفت.

جایگاه ضعیف‌ترین گذرنامه نیز همچنان با پنج کشور بدون نیاز به ویزا و ۲۵ کشور با ویزای فرودگاهی در اختیار کشور افغانستان است. همچنین، پاسپورت ژاپن در ابتدای سال ۲۰۱۹ میلادی به عنوان بهترین پاسپورت برای دریافت معرفی شده بود.

مهمترین شاخص در تعیین این رتبه‌ها، تعداد کشورهایی است که می‌توان بدون ویزا یا با ویزای فرودگاهی به آنها سفر کرد.

معاف از ویزا

کشورهایی که شهروندان ایرانی برای سفر به ‌آن‌ها با هدف گردشگری و توریستی نیاز به ویزا ندارند.

ردیفکشورمدت اقامت قانونی (روز)
 ۱ترکیه۹۰
۲ارمنستان۹۰
۳دومینیکا۲۱
۴اکوادور۹۰
۵گرجستان۴۵
۶هائیتی۹۰
۷مالزی۱۴
۸ایالات فدرال میکرونزی۳۰
۹نیکاراگوئه۹۰
۱۰ونزوئلا۱۵
۱۱زیمباوه۹۰

ویزای الکترونیک 

تعدادی از کشورها وجود دارند که به منظور تسهیل سفر گردشگران ایرانی مراحل درخواست و صدور ویزا را به صورت آنلاین انجام می‌دهند.

ردیفکشورمدت اقامت قانونی (روز)
 ۱آنتیگوآ و باربوداحداکثر ۳۰ روز
 ۲گابن
۳کنیا۹۰ روز
۴لسوتو
۵نیوزلند
۶قطر
۷سنت کیتس و نویس
۸سائوتومه و پرنسیپ
۹زامبیا
۱۰سری‌لانکا۳۰ روزه

ویزا فرودگاهی

این نوع روادید به ویزا در لحظه ورود (visa on arrival) معروف است؛ به این ترتیب که نیاز به صرف وقت و نوبت سفارت و… ندارد و فقط در زمان ورود به کشور مقصد مبلغی پرداخت می‌شود (بعضی از کشورها نیاز به یک سری مدارک هم دارند) و برچسب ویزا در پاسپورت زده می‌شود. 

ردیفکشورمدت قانونی اقامت (روز)
۱لبنان۳۰ روزه قابل تمدید به دو ماه
۲سوریه۹۰ روزه
۳تاجیکستان۴۵ روزه فقط از طریق فرودگاه دوشنبه
۴تووالو۳۰ روز
۵اوگاندامشروط به درخواست آنلاین
۶تانزانیا۹۰ روز
۷بولیوی ۳۰ روز
۸تیمور شرقی۳۰ روز
۹توگو۷ روز
۱۰لائوس۳۰ روز
۱۱کامبوج۳۰ روز
۱۲ماداگاسکار۹۰ روز
۱۳کیپ ورد
۱۴گینه بیسائو۹۰ روز
۱۵مجمع‌الجزایر قمر
۱۶ساحل عاج
۱۷جیبوتی
۱۸مالدیو۳۰ روزه
۱۹موریتانی
۲۰موزامبیک۳۰ روزه
۲۱نپال۹۰ روز
۲۲پالائو۳۰ روز
۲۳ساموآ۶۰ روز
۲۴جمهوری آذربایجان۳۰ روز
۲۵سیشل۹۰ روز
۲۶عمان۳۰ روزه (امکان دریافت ویزا به صورت آنلاین نیز وجود دارد.)
۲۷رواندا
۲۸ماکائو
۲۹سومالی

دیدگاه  

    جستجوی تور، پرواز، هتل، رستوران و دیدنی‌ها...

    تبلیغات