منطقه ۲ هزار ساله در جنوب فرانسه کشف شد

تیم  کجارو
یکشنبه، ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۱۸
منطقه ۲ هزار ساله در جنوب فرانسه کشف شد

بقایای یک محله قدیمی در کاوش‌های باستان‌شناسان در شهر لیون فرانسه کشف شد.

باستان‌شناسان بقایای یک محله قدیمی مربوط به حدود ۲ هزار سال قبل را در شهر جنوبی لیون در فرانسه کشف کردند. 

در یک محوطه بزرگ در منطقه وین در حومه شهر جنوبی لیون فرانسه که برای ساخت یک مجتمع مسکونی در نظر گرفته شده بود، باستان‌شناسان موفق به کشف بقایای یک محله با خانه‌های لوکس و ساختمان‌های عمومی شدند که به طرز قابل ملاحظه‌ای سالم باقی مانده‌اند.

کشف محله ۲هزار ساله لیون

وزیر فرهنگ فرانسه، این اکتشاف را استثنایی خوانده است. بنجامین کلمنت، سرپرست تیم باستان‌شناسان در منطقه وین در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر لیون هم گفت:

به طرز ناباورانه‌ای خوش‌شانس بودیم و بدون شک این بزرگ‌ترین اکنتشاف مربوط به محوطه‌های رومی در ۴۰ یا ۵۰ سال اخیر است. این محله که قدمت آن به قرن اول پس از میلاد بازمی‌گردد تا ۳۰۰ سال پیش از آن که بر اثر مجموعه‌ای از آتش‌سوزی‌ها متروکه شود، محل زندگی مردم بوده است.

به گفته‌ی این باستان‌شناس، بسیاری از اشیای مورد استفاده ساکنین این محوطه پس از فرار سالم باقی مانده و این محوطه را به یک «پُمپی کوچک» تبدیل کرده است (پمپی شهری در ایتالیا بوده است که ساکنان آن پس از فوران آتش‌فشان کوه وزوو زیر ۴ تا ۶ متر خاک و خاکستر به مدت ۱۵۰۰ سال مدفون شده بودند).

از جمله بقایای این محله می‌توان به یک خانه بزرگ و لوکس با سقف و بالکن‌های پرزرق و برق، نرده‌های سفالی کفپوش مرمر، یک باغ بزرگ و سیستم تامین آب اشاره کرد و متخصصان معتدند این خانه متعلق یه به یک تاجر ثروتمند بوده است و این قابلیت را دارد که تمام آن مورد مرمت و بازسالزی قرار گیرد.

قرار است باستان‌شناسان در ماه‌های آینده به کاوش در عمق بیشتر این محوطه بپردازند.

منبع ایسنا

دیدگاه