کلیساهای باستانی شهر آنی؛ ترکیه

کلیساهای باستانی شهر آنی؛ ترکیه

مهتاب خسروشاهی
| چهار شنبه, ۱۶ مرداد ۹۸ ساعت ۲۱:۱۵

تماشای بناهایی که از صدها سال پیش باقی مانده‌اند، برای هر گردشگری جذاب است.

نزدیک فلاتی در مناطق کوهستانی شمال شرق ترکیه، ۴۵ کیلومتر دورتر از شهر مرزی «قارص» (Kars)، خرابه‌های فروریخته‌ی چند کلیسا و نمازخانه به چشم می‌خورد. این‌جا شهر باستانی «آنی» (Ani) است.

این محدوده که نزدیک مرز ارمنستان واقع شده، در دوران دودمان ارمنی کامساراکان شهر باشکوهی بوده است. آنی که در قرن پنجم میلادی شهر پررونقی بود، در سال ۹۶۱ پایتخت ارمنستان شد و آشوت سوم، پادشاه ارمنستان، قلمرو آن را گسترش داد. پسر او، شاه سمبات دوم شهر را بزرگ‌تر کرد و باوریی بلندتر دور شهر کشید. در دوره‌ی سمبات دوم بود که برج‌های فراوان، ساختمان‌ها و کلیساهای باشکوه و زیبا ساخته شد.

آنی

در قرن ۱۱ میلادی، بیشتر از ۱۰۰ هزار شهروند در آنی زندگی می‌کردند. آنی در دوران شکوفایی خود به نام «شهر چهل دروازه» و گاهی هم «شهر هزار و یک کلیسا» خوانده می‌شد. طی سال‌ها هجوم امپراتوری رم شرقی، ترک‌ها، کردها و در آخر هم مغول‌ها آنی بهار خود را پشت سر گذاشت و رو به افول رفت.

شهر آنی

پس از دوره‌ی حکومت مغولان در سال ۱۲۳۶، آنی شش قرن دیگر هم نفس می‌کشید، ولی دیگر چیزی بیشتر از یک شهر کوچک نبود. سنگ‌نوشته‌ها نشان می‌دهند تا اوایل قرن شانزدهم مردم در آن ساکن بودند و دامپروری و کشاورزی می‌کردند.

دیوار آنی

شهر باستانی آنی در دوران شکوفایی خود به نام «شهر چهل دروازه» و «شهر هزار و یک کلیسا» خوانده می‌شد

زلزله‌ی سال ۱۸۴۰ هم در خرابی آنی سهمی داشت تا این‌که این شهر در سال ۱۹۲۱ به ترک‌ها واگذار شد. آنی پس از گذراندن نسل کشی ارامنه و جنگ اول جهانی به شکل خرابه‌ای برجا ماند که امروز شاهد آن هستیم. در حال حاضر آنی ده‌ها کلیسای پابرجا دارد که همچنان تماشایی هستند.

آنی

هر سال گردشگران ایرانی بسیاری از ترکیه بازدید می‌کنند. بنابراین کجارو پیشنهاد می‌کند در سفر به ترکیه با تور ترکیه، تماشای مکان‌های باستانی شهر آنی را از دست ندهید.

شهر باستانی آنی

کلیسای ردیمر

ساخت بنای «کلیسای ردیمر» (Redeemer) حدود سال ۱۰۳۵ میلادی به پایان رسید. این کلیسا طراحی بی‌نظیری دارد و دارای ۱۹ ستون بیرونی، ۸ بیرون نشستگی پشت محراب داخلی و گنبد مرکزی عظیمی است که در بالای محوطه‌ی دایره‌ای بزرگ قرار گرفته است.

کلیسای ردیمر

این کلیسا تا سال ۱۹۵۵ صحیح و سالم باقی مانده بود. در آن زمان بود که همه‌ی بخش شرقی بنا در اثر طوفان فروریخت.

کلیسا ردیمر

کلیسای سنت گریگوری

ساخت بنای کلیسای «سنت گریگوری» (St Gregory) در سال ۱۲۱۵ به پایان رسید. این کلیسا کمتر از دیگر بناهای قدیمی شهر آنی تخریب شده است.

کلیسای سنت گریگوری

کلیسای سنت گریگوری در دوره‌ی زاکاریان و به سفارش تاجری بنام «تیگران اونِنتز» (Tigran Honents) ساخته شد.

کلیسای سنت گریگوری

کلیسای جامع آنی

ساختمان کلیسای جامع آنی در سال ۹۸۹ آغاز شد. اکنون بزرگ‌ترین بنای قدیمی پابرجا در شهر باستانی آنی، کلیسای جامع است.

کلیسای جامع آنی

طراحی این بنا اثر «تردات» (Trdat) معمار مشهور ارمنی در قرون وسطا است.

داخل کلیسای آنی

دیوار آنی

هنوز بقایای دیوارهای آنی را می‌توان دید که از گذر سال‌ها جنگ و ویرانی، زلزله و طوفان جان سالم به در برده‌اند.

دیوار  آنی

صومعه هریپسیمین ویرجینز

صومعه «هریپسیمین ویرجینز» (Hripsimian Virgins) در کنار رود «آخوریان» (Akhurian) واقع شده است.

صومعه هریپسیمین ویرجینز

دیدگاه  

    تبلیغات